piątek, 12 kwietnia 2024r.

Rozwój królewskiej gry w Siedlcach

Siedlecki sport był kilkakrotnie reorganizowany. Powstawały samodzielne kluby, których założyciele byli wcześniej związani z sekcjami likwidowanych lub ograniczających działalność klubów i organizacji.

Zmiany społeczne i kłopoty finansowo-organizacyjne sprawiły, że w 1991 roku sekcja szachowa Pogoni została rozwiązana. 14 stycznia 1992 roku szachiści, którzy wcześniej należeli do sekcji szachowych WLKS, MZKS Pogoń i RKS Vis powołali jednosekcyjny Klub Szachowy Skoczek Siedlce. Pierwszym prezesem zarządu był Andrzej Skaruz, następnie funkcję tę pełnił Józef Kobryń. Rok później prezesem został przedsiębiorca Andrzej Brochocki. Do aktywnych zaliczyć trzeba Sławomira Kurpiewskiego, wielokrotnego mistrza Siedlec i lidera drużyn szachowych.

W 1995 rok KSz Skoczek liczył 41 członków, w tym 9 juniorów poniżej 18 roku życia. Ważnym elementem działalności było wypracowanie kalendarza cyklicznych imprez. W 1992 roku wznowiono organizację szachowych mistrzostw Siedlec w kilku kategoriach, a także okazjonalnych turniejów przy okazji świąt narodowych (3 Maja i 11 Listopada). Do ligi okręgowej została zgłoszona drużyna. Po 1999 roku szachiści uczestniczyli w rozgrywkach mazowieckiej III lub IV ligi, a wiosną 2014 roku awansowali do II ligi.

Dzięki dotacjom z UM klub szkolił dzieci w wieku do 12 lat. Od 2000 roku był organizowany co miesiąc cykl 12 turniejów o Grand Prix Siedlec. Zawierał klasyfikację końcową za dany rok w kategorii seniorów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych z podziałem na uczniów klas I-III i IV-VI. Zainteresowanie było duże, w turniejach brało udział od 30 do 50 osób.

Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki o sekcji szachowej w siedleckim Ognisku pochodzą z końca lat 40-tych. Siedleccy miłośnicy „królewskiej gry” rozgrywali mecze i organizowali turnieje towarzyskie z klubami okolicznych miast. Nie wiadomo jednak kiedy sekcja szachowa w Ognisku lub Kolejarzu zaprzestała działalności. Nie w latach 50-tych, ponieważ wtedy jeszcze rozgrywane były organizowane przez klub mistrzostwa miasta.

Ciekawe były lata 60-te, wówczas szachiści bardzo często zmieniali miejsce swoich spotkań. Grali m.in. w lokalach Siedleckiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego, MZKS Start-Pogoń,  w świetlicy Szkoły Podstawowej przy ul. Sekulskiej, w  Domu Kultury przy ul. Pułaskiego i w klubie młodzieżowym Pod Jackiem.

W 1974 roku po reaktywowaniu klubowej sekcji szachiści wrócili do Pogoni. Sukcesy zawodnicy zaczęli odnosić w latach 1973-74. Indywidualne mistrzostwa Mazowsza, mistrzostwa Polski juniorów, w tych zawodach starowali.

W połowie lat 80-tych największe sukcesy szachiści osiągali w rozgrywkach drużynowych. W 1987 roku szachiści cieszyli się z awansu do II ligi. Po spadku Pogoń grała kilka lat w rozgrywkach mazowieckich, a szachiści indywidualnie w turniejach krajowych i zagranicznych. Jak wcześniej napisano w 1991 roku sekcja szachowa Pogoni została rozwiązana. W jej miejsce powstał Klub Szachowy Skoczek Siedlce. Do klubu przyłączyli się także szachiści sekcji szachowej z RKS VIS, który działał w latach 1986-91.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: KSz Hetman Krynka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;