wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Sport po powstaniu województwa siedleckiego w 1975 roku cz. I

Utworzenie województwa siedleckiego 1 czerwca 1975 roku zdeterminowało przebudowę struktury i organizację kultury fizycznej.

Jeszcze w czerwcu w Urzędzie Wojewódzkim, jako jeden z 17 wydziałów, utworzono siedmioosobowy Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki. Zajął się on programowaniem, zarządzaniem i funkcjonowaniem kultury fizycznej i nadzorem nad stowarzyszeniami na terenie województwa. Pierwszym dyrektorem został Stefan Szymański, później funkcję tę pełnili Waldemar Anusiewicz i Marek Błaszczyk.

Warto w tym miejscu zauważyć, że w momencie powołania województwo siedleckie było pod względem rozwoju kultury fizycznej, a zwłaszcza sportu wyczynowego jednym z najsłabszych w kraju, a Siedlce znacząco odstawały w tej dziedzinie od innych stolic nowych województw.

Latem 1975 roku tylko 66 zawodników było sklasyfikowanych przez związki według klas sportowych. W województwie było tylko 27 klubów, z jedną drużyną w I lidze (pingpongistki Pogoni), funkcjonowało 428 kół LZS i 25 ognisk TKKF. Baza sportowa również była uboga: osiem stadionów, siedem pływalni otwartych i jedna odkryta, jedna hala, 139 sal gimnastycznych i 734 boiska (łącznie z boiskami szkolnymi) oraz jedna hala sportowa i jedno lodowisko.

W połowie 1975 r. w Siedlcach powołano wojewódzkie agendy krajowych organizacji, które upowszechniały sport wyczynowy, szkolny i niepełnosprawnych, a także rekreację i turystykę. Utworzono również Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji, który przejął administrację większości obiektów sportowych na terenie miasta, a więc halę sportową z salą, sztuczne lodowisko, stadion z boiskami asfaltowymi i siłownię przy ul. Prusa, basen pływacki, a także zalew na rzece Muchawka. Po utworzenie województwa w Urzędzie Miejskim w Siedlcach, jako jeden z dwunastu, utworzony został Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki (kierowali nim Leonard Czapiński i później Ewa Pankiewicz). 1 czerwca 1984 r. sprawy kultury fizycznej przejął nowoutworzony Wydział Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, kierownikiem została Barbara Bolesta.

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji dysponował przejętą bazą sportową i stał się głównym organizatorem imprez masowych, zawodów i rozgrywek sportowych rangi wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej. Prowadził także działalność hotelarską, dysponując hotelem miejskim, hotelem w hali sportowej i 180 kwaterami prywatnymi. Jednak koncepcja ta nie sprawdziła się w praktyce. 1 stycznia 1980 r. zadania WOSiR przejął utworzony przez prezydenta miasta Miejski Ośrodek Sportu i RFekreacji, który oprócz przejetych zadań stał się organizatorem imprez rekreacyjnych z okazji świąt państwowych, różnego rodzaju akcji oraz imprez o randze krajowej i międzynarodowej. Działalność rekreacyjną prowadziły także ogniska i zarząd miejski TKKF. Z kolei turystykę propagowały koła PTTK, a usługi turystyczne świadczyły Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK i oddziały biur podróży: Turysta, Orbis i Juventur.

Mieszkańcy chcący uprawiać sport wyczynowo mogli to zrobić w trzech klubach: KS Start-Pogoń (sekcje: piłka nożna, hokej na lodzie, piłka ręczna mężczyzn i tenis stołowy), w ZKS Stal (sekcja piłki nożnej i kilka rekreacyjnych) oraz szkolno-akademicki SZS-AZS (sekcje: piłki siatkowej, piłki koszykowej, piłki ręcznej i lekkoatletyczna).

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka;

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;