wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Sport w siedleckim środowisku żydowskim cz. I

Przed pierwszą wojną światową i w okresie międzywojennym sport rozwijał się także w siedleckim środowisku żydowskim.

Początkowo większość Żydów, którzy mieszkali w Siedlcach odnosiła się do członków społeczności, którzy uprawiali sport z rezerwą, a także krytykowała ich za chodzenie po ulicach odkrytą głową. Do połowy lat 20tych sport był również ignorowany przez inteligencję żydowską. Później ta aktywność została zaakceptowana, a w mieście powstało kilkanaście stowarzyszeń sportowych.

Najstarszym klubem była Gwiazda (w jęz. jidisz Sztern), a jej drużyna piłkarska rozgrywała mecze już od 1917 roku. Należał on do żydowskiego Robotniczego Stowarzyszenia Wychowania Fizycznego Gwiazda, który zrzeszał w Polsce kiladziesiat ogniw. Piłkarze siedleckiej Gwiazdy przez kilka sezonów grali w B i C klasie. Największy sukces drużyny to drugie miejsce w B klasie w 1939 roku, a mecz o wejście do lubelskiej A klasy Gwiazda przegrała 0:3 z KS OM TUR Siedlce. Drużyna w kwietniu 1939 roku zgłosiła się do Podlaskiego Podokręgu LOZPN.

Od 1921 roku istniała drużyna piłkarska i sekcja gimnastyczna Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego Makabi z siedzibą przy ul. Długiej 17 (obecnie ul. Świrskiego). Prezesem był syjonista A. Frydman. Najsilniejszą drużyną piłkarską dysponował Żydowski Klub Sportowy Kadimah (Naprzód) z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 61, a pierwsze mecze rozgrywał on w 1924 roku. Od 1932 roku. prezesem klubu został dr Leon Głazowski. Klub miał też kilka sekcji: kolarską (w 1927 roku liczyła ona około 50 członków, organizując wycieczki rowerowe po Polsce i do Palestyny), tenisa ziemnego, tenisa stołowego, piłki siatkowej i boksu, łącznie w klubie zrzeszonych było do 100 osób. W klubie była także młodzież z żydowskich szkół i pod nazwą Naprzód uczestniczyła w międzyszkolnych rozgrywkach piłkarskich.

Zasługą Kadimah było sprowadzenie do Siedlec w 1929 roku I-ligowej drużyny z Austrii – Hakoah Wiedeń. 14 lipca na boisku dywizyjnym reprezentacja Siedlec (złożona z piłkarzy WKS 22 pp i WKS 9 pac) przegrała z piłkarzami z Wiednia 0:2. Pierwszy mecz międzynarodowy w Siedlcach oglądało ponad dwa tysiące widzów. W siedleckiej drużynie wystąpili: Luberda, Kasprzak, Żybura, Witwicki, Kotkowski, Cegłowski, Górski, Mikołajewski, Nowak, Polak i Orth. Za przyjazd austriackiej drużyny zarząd WKS 22 pp dziękowali Anatolowi Goldbergowi, który później zapraszał mocne zespoły Kadimah Warszawa i Kadimah Łódź.

W siedleckim klubie utworzono także sekcję lekkoatletyczną.

Od końca lat 20-tycg istniała drużyna piłkarska SRWF Morgensztern (Jutrznia), której tłumaczenie nazwy pojawia się także jako Gwiazda Poranna. Jutrznia Siedlce rozgrywała w 1929 roku dużo spotkań towarzyskich. W 1934 roku działacze miejscowego Bundu podjęli próbę sformalizowania działalności klubu. Do zarządu klubu, którego siedziba mieściła się przy ul. Kochanowskiego 1 weszło kilka nowych osób z przewodniczącym Noe Blunsztejnem, który był szewcem. Władze nie zgodziły się na zarejestrowanie klubu, uważając że stowarzyszenie może ulegać wpływom i przejawiać działalność komunistyczną.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;