wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Lekkoatletyka – polskie sukcesy o których warto pamiętać

Polska może pochwalić się wieloma świetnymi zawodnikami, którzy odnoszą sukcesy w lekkoatletyce zarówno na rodzimym gruncie, jak i poza granicami naszego kraju. Polski Związek Lekkiej Atletyki stale odnotowuje najlepsze wyniki polskich sportowców i są one skrzętnie spisywane już od 1918 roku. Wielkie osiągnięcia, którymi mogą pochwalić się nasi lekkoatleci to nie tylko rekordy w różnych dyscyplinach, ale także mistrzowskie tytuły. Poznając więc historię lekkiej atletyki, a także najwybitniejsze postacie, których osiągnięcia przeszły do historii, warto zwrócić szczególną uwagę na szereg sukcesów naszych sportowców. O których rekordach i mistrzostwach w lekkiej atletyce warto pamiętać? Podpowiadamy.

Polscy medaliści olimpijscy w lekkoatletyce

Wśród sukcesów polskich lekkoatletów można wymienić złote medale otrzymywane na Mistrzostwach Olimpijskich. Zalicza się do nich złoto z 1928 roku z Amsterdamu Haliny Konopackiej w rzucie dyskiem oraz z Los Angeles z 1932 roku Stanisława Walasiewicza w biegu na 100 m. Z 1956 roku w Melbourne Janusza Kusocińskiego w biegu na 1000 m oraz Elżbiety Krzesińskiej w skoku w dal. W 1960 roku w Rzymie krążek ten wywalczył Zdzisław Krzyszkowiak w biegu na 3000 m z przeszkodami oraz Józef Szmidt w trójskoku. Ten wybitny sportowiec również w 1964 roku w Tokio otrzymał złoto. Z tej olimpiady ze złotem do Polski wróciła również sztafeta kobiet 4 x 100 m. 

W 1968 roku z Meksyku Irena Szewińska wróciła ze złotym medalem, a w 1972 roku Władysław Komar z Monachium w pchnięciu kulą. Jak informują specjaliści, którzy oferują zakłady sportowe, złoto polscy lekkoatleci przywieźli również w 1976 roku z olimpiady w Montrealu. Wówczas krążek ten otrzymała Irena Szewińska w biegu na 400 m, Jacek Wszoła w skoku wzwyż oraz Tadeusz Ślusarski w skoku o tyczce. Z Moskwy w 1980 roku przywieźliśmy dwa złote medale, a w 1996 roku w Atlancie i w 2000 roku w Sydney złoty krążek otrzymał Robert Korzeniowski. Z Sydney ze złotym medalem wróciła także Kamila Skolimowska i Szymon Ziółkowski, którzy reprezentowali rzut młotem. W 2004 złoto w Atenach otrzymał Robert Korzeniowski w chodzie na 50 km, a w 2008 roku Tomasz Majewski przywiózł złoto z Pekinu w pchnięciu kulą.

Rekordy polskich lekkoatletów

Polscy lekkoatleci mogą pochwalić się także szeregiem najlepszych w historii rezultatów, które zostały oficjalnie zatwierdzone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Pierwszym w historii rekordzistą, którego wynik został zatwierdzony przez ten związek to oszczepnik Julian Gruncer. Osiągnął on 57,56 metra w rzucie oszczepem 12 lipca 1925 roku w Paryżu. Wśród najnowszych rekordów polskich lekkoatletów można wymienić otrzymane przez Adriannę Sułek 6672 punkty w siedmioboju na Mistrzostwach Świata w Eugene 17-18 lipca 2022. Na uwagę zasługuje także wynik 71,4 m w rzucie oszczepem Marii Andrejczyk w pucharze Europy w rzutach w Splicie z 9 maja 2021 roku. Z kolei rekord w rzucie młotem na Memoriale Kamili Skolimowskiej 28 sierpnia 2016 roku pobiła Anita Włodarczyk, osiągając wynik 82,98 metra.

 

foto: freepik.com

Artykuł sponsorowany

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;