wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Sport w siedleckim środowisku żydowskim cz. III

W latach trzydziestych ubiegłego wieku w Siedlcach powstawały kluby i stowarzyszenia żydowskie, które prowadziły sekcje w kilku dyscyplinach sportowych. Duża część z nich został zdelegalizowana przez władze, które zarzucały im działalność komunistyczną.

Krótko istniał klub Nordija, a drużyna tenisa stołowego 10 lutego 1935 r. brała udział w miejskim turnieju tenisa stołowego wraz z zespołami Związku Strzeleckiego i Międzyszkolnego Klubu Sportowego. W publikacjach pojawia się również klub o nazwie Szomryja (Warta).

W okresie II Rzeczypospolitej na terenie Siedlec istniało w różnych latach 14 żydowskich klubów i stowarzyszeń sportowych. W latach 1926-39 równolegle działalność prowadziło od czterech do ośmiu klubów. W 1931 roku na pewno były to: Gwiazda, Makabi, Kadimah, Hakoah, Ewa, Jutrznia, Kraft, Haszomer, a w 1939 roku były to: Gwiazda, Makabi, Kadimah i Hapoel.

Niektóre z nich działały kilkanaście lat, niektóre zaś bardzo krótko. Decydowały o tym podziały społeczne i polityczne, a w Siedlcach była to liczna mniejszość narodowa. Najpopularniejszą dyscypliną była piłka nożna, w różnych okresach istniało łącznie dziesięć drużyn. Poza tym w klubach były sekcje lekkoatletyczne, tenisa stołowego, gimnastyczne, kolarskie i bokserska.
Większość siedleckich klubów żydowskich należała do stowarzyszeń pozostających pod wpływem działaczy powiązanych z różnymi nurtami politycznymi. Część z klubów rejestrowała się w starostwie samodzielnie, część jako terenowe oddziały central krajowych. Większość z dokumentów o działalności stowarzyszeń żydowskich w środowisku siedleckim zostało zniszczonych podczas II wojny światowej.

Do 1944 roku Siedlce i okolice były terenem działań wojennych i partyzanckich. W okresie okupacji prawie połowa budynków w mieście legła w gruzach. Całkowitej zagładzie uległa społeczność żydowska. 23 sierpnia 1942 roku około 10 tysięcy Żydów siedleckich Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince.

W Siedlcach w tym okresie założono 21 klubów w polskiej społeczności oraz 14 w środowisku żydowskim, zaś Siedlce należały do najsilniejszych ośrodków w województwie lubelskim pod względem rozwoju sportu. W latach 1918-39 w Lublinie i powiecie lubelskim założono 48 klubów i stowarzyszeń, w powiecie zamojskim 15, lubartowskim 13, łukowskim 12, garwolińskim 11, puławskim i radzyńskim 10, węgrowskim 8, bialskim 6, sokołowskim 3.

 

źródło: własne / archwium Sławomira Kindziuka; foto: Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;