wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Siedlecki sport szkolny do lat 90-tych cz. III

Od roku szkolnego 1975/76 współzawodnictwo szkół w województwie siedleckim organizował Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy.

I Wojewódzki Zjazd Delegatów SZS odbył się 22 lutego 1976 roku. W jego trakcie wybrano władze organizacji na czteroletnią kadencję. Przewodniczącymi byli kolejno Andrzej Świątek i Zbigniew Bany, a funkcję etatowego wiceprzewodniczącego pełnili: Jerzy Kępka, Henryk Gut, Wiesław Prochenka i Tadeusz Batorowicz.

W 1981 roku ZO WSZS zrzeszał 252 Szkolnych Klubów Sportowych i liczył 16936 członków. W 1988 roku w strukturze ZO WSZS było 59 zarządów gminnych, 6 miejsko-gminnych i 7 rejonowych.
Zarząd koordynował cykl imprez miejskich i rejonowych. Do najlepszych szkół podstawowych w sporcie należały SP nr 1, 5 i 9, we współzawodnictwie szkół średnich dominował ZSZ nr 1, a kolejne miejsca zajmowały LO nr 2, Zespół Szkół Rolniczych i ZSZ PKP.

Od roku szkolnego 1977/78 do końca 1998/99 zarząd wojewódzki co roku wyłaniał mistrzów województwa siedleckiego w kategorii szkół podstawowych i średnich w letnich, halowych i zimowych dyscyplinach sportu. Były to: lekkoatletyka, czwórbój lekkoatletyczny, biegi przełajowe, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, szachy, tenis stołowy, wielobój sprawnościowy, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarska „Błękitna sztafeta” dziewcząt, hokejowy „Złoty krążek” chłopców, narciarstwo biegowe. Eliminacje przeprowadzano w 67 gminach i 7 miastach rejonowych. Finały odbywały się od 1982 roku podczas Wojewódzkich Olimpiad Młodzieży. Co roku na wszystkich szczeblach startowało około 6-7 tys. uczniów. Zwycięzcy wojewódzkich zawodów brali udział w finałach Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja województwa siedleckiego najsłabiej wypadła w 1986 roku zajmując 38 miejsce na 49 województw, najwyżej była w 1990 roku, bo na 18 miejscu.

Trzecim poziomem upowszechniania wychowania fizycznego w szkołach była możliwość uprawiania sportu wyczynowego przez uczniów starszych klas szkół podstawowych i średnich w międzyszkolnych klubach sportowych. W tym okresie w Siedlcach trzykrotnie zakładano międzyszkolne kluby i przez krótki cas istniał także klub szkolno-akademicki. Były to kolejno: MKS (1947-48), MKS Czarni (1957-73), SZS-AZS (1973-78) i ponownie MKS (1978-90).

ZO WSZS poza organizacją sportu w ramach upowszechniania wychowania fizycznego organizował akcje i imprezy masowe m.in. Sport dla każdego, Indeks sprawności fizycznej, Zrobimy to sami (dotyczyło remontów boisk) oraz szkolił młodzieżowych organizatorów sportu i nadzorował realizację programu, tzw. trzeciej godziny sportu.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: szswielkopolska.pl

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;