piątek, 12 kwietnia 2024r.

Sport siedlecki przed i po I wojnie światowej

W latach dwudziestych XX wieku w Siedlcach organizowano zawody hippiczne.

Między koszarami przy ul. Składowej a wsią Grabianów istniał tor jeździecki, na którym carscy oficerowie przeprowadzali wyścigi konne. Brali w nich udział również hodowcy koni z Siedlec i Podlasia. 22 września 1912 roku odbyły się zawody z udziałem tłumów publiczności, która zajęła miejsca w lożach i na krzesłach oraz na placu wokół toru. Rozegrano dwa biegi płaskie (Wygrali Szaniawski na Jasnym i Dziewicki na Erze), bieg myśliwski (wygrał Dziewicki na Ulanie i bieg kłusem (zwyciężył Plantowski na Bajce). Jak relacjonowała ówczesna prasa na zawodach panował bałagan, spóźniła się orkiestra i brakowało Pogotowia Ratunkowego, które przyjechało dopiero jak jeden z jeźdźców wpadł w publiczność i poturbował widzów.

Na początku drugiej dekady XX wieku pojawiały się w Siedlcach inicjatywy, które popularyzowały gimnastykę i rekreację, na wzór zakładach w innych miastach zakładów gimnastycznych i ogródków jordanowskich. W 1914 roku nauczyciel gimnastyki w Szkole Męskiej G. Moczarski organizował komplety gimnastyczne dla osób dorosłych.

W latach 1917-18, po wycofaniu się z miasta w 1915 roku wojsk rosyjskich zaczęto organizować kolejne imprezy sportowe. Mimo trwania I wojny światowej i okupacji miasta przez Niemców, mieszkańcy grali w piłkę nożną, która szybko rozwijała się na świecie i ziemiach polskich. Inicjatorami byli m.in. siedleccy Żydzi, a ich drużyna Gwiazda (z jidysz Sztern) od 1917 roku każdej soboty rozgrywała mecze piłkarskie z udziałem innych drużyn zakładanych w Siedlcach. Drużyna ta mogła powstać za przyzwoleniem i pomocy niemieckich Żydów-sportowców, służących w niemieckim wojsku. Dzięki przychylności Niemiec powstawały żydowskie towarzystwa gimnastyczne, a kluby i drużyny otrzymywały od władz niemieckich sprzęt sportowy i pomoc instruktorską. W ten sposób powstały kluby m.in. w Warszawie, Płocku i Kutnie.

Wśród potencjalnych przeciwników drużyny piłkarskiej Gwiazdy mógł być zespół Towarzystwa Sportowego Piechur. W 1917 roku działająca w Siedlcach komórka Polskiej Organizacji Wojskowej zwróciła się do władz niemieckich o zalegalizowanie na terenie miasta TS Piechur, ale pismo pozostało bez odpowiedzi. Powołanie tego typu towarzystwa było inicjatywą Józefa Piłsudskiego. Wysunął on bowiem koncepcję werbunku ochotniczego do wojska w oparciu o zrzeszenia sportowe, gimnastyczne i harcerskie. Wreszcie udało się zarejestrować towarzystwo, którego celem był rozwój turystyki krajowej, wycieczki towarzyskie, rozwój sił fizycznych, budzenie świadomości narodowej. W działalności TS Piechur zadania statutowe (ćwiczenia gimnastyczne, fechtunek, wiosłowanie, gry towarzyskie) były traktowane jako środki do realizacji naczelnego zadania POW, ochotniczego szkolenia wojskowego.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;