czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Gmina Siedlce motorem napędowym dla całego regionu (multimedia)

W minionych latach sport w Gminie Siedlce nie tyle poszedł do przodu, co wręcz ruszył z kopyta.

– Sport i rekreacja fizyczna z uwagi na swój integracyjny oraz angażujący charakter stanowią doskonałą platformę do budowania kapitału społecznego w gminie. Sport jest częścią kultury każdego narodu. Uprawianie sportu i rekreacji fizycznej jest zjawiskiem społecznym, który z kolei ma bezpośredni wpływ na jakość życia jego mieszkańców – mówił Wójt Henryk Brodowski w 2019 roku.

Za tymi słowami idą czyny. Gmina Siedlce niezmiennie od początku kadencji Wójta Brodowskiego wspiera kluby i stowarzyszenia działające na jej terenie. Na początku marca 2024 roku doszło do uroczystego wręczenia czeków sportowym aktywistom. Ponad 300 tysięcy złotych popłynęło do WLKS Nowe Iganie, Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjne „Żelkowiacy”, Miejskiego Klubu Sportowego „Pogoń”, Stowarzyszenia Sportowego „Kawashi”, Klubu Szachowego „Skoczek”, Gminnego Klubu Sportowy „Orzeł”, Ludowego Klubu Sportowego „EkoSport Siedlce”, Stowarzyszenia „Olimp Stok Lacki” oraz Siedleckiego Klubu Sportowego „Gladiator”. Gmina wspiera również sportowców i trenerów poprzez wypłacanie im stypendiów za osiągnięcia sportowe. W 2023 roku 25 osób było wspieranych w ten sposób.

Warto w tym miejscu przybliżyć jak wygląda współpraca Gminy Siedlce z wybranymi stowarzyszeniami.

Najdłuższą historią może pochwalić się WLKS. Klub przez blisko pięć dekad istnienia szkolił zawodników w rozmaitych konkurencjach. Nadrzędnym celem klubu zawsze było wspieranie i promowanie młodzieży, z naciskiem na tę pochodzącą z terenów wiejskich.

Dzięki współpracy z WLKS w miejscowościach Gminy Siedlce odbyły się zawody rozmaitej rangi. Swoje talenty zaprezentowali m.in. zapaśnicy, sumici czy sztangiści. Klub o blisko półwiecznej historii na corocznych spotkaniach podsumowujących wyróżnia Wójta Brodowskiego za wspierania klubu, a co za tym idzie sportu.

Działalność MKS Pogoń Siedlce na terenie gminy Siedlce przynosi już owoce. Pod okiem Krzysztofa Rusinka w Strzale dojrzewają talenty, które w niedalekiej przyszłości mogą pójść w ślady starszych kolegów Łukasza Kornecia czy Kacpra Skupa – reprezentantów Polski i ważnych ogniw seniorskiej ekipy. Mistrzostwa w rugby tag weszły już na stałe do kalendarza gminnych imprez sportowych. Dzieciaki ze Strzały czy z Igań radzą sobie tak dobrze, że nawet w ogólnopolskich finałach dawały się we znaki większym ośrodkom.

Projekt wspierany przez Gminę Siedlce i realizowany przez MKS Pogoń przewiduje oprócz zajęć sportowych zaangażowanie rodziców we wspólne działania i spotkania nie tylko podczas treningów, jak również poza nimi. Pokazanie zdrowego trybu życia, integracji społecznej, scalanie lokalnej społeczności. Współdziałanie rodziców z nauczycielami w rozwiązywaniu problemów, zagospodarowanie pozalekcyjnego i pozadomowego czasu wolnego, który pozwoli uniknąć zetknięcia z alkoholem, używkami, który zostanie wykorzystany na wdrażanie – zdrowych nawyków sportowych i żywieniowych. Program finansowany przez Gminę Siedlce oprócz zajęć doprowadził również do zakupu koszulek, plecaków czy też bidonów na wodę (w celu wyeliminowania z użycia plastikowych butelek). Dzieci miały też możliwość udziału w turniejach rugby oraz wakacyjnym obozie sportowym.

Olimp Stok Lacki to klub piłkarski, który skupia się na pracy z młodzieżą. Stowarzyszenie zarejestrowane w 2016 roku korzysta z obiektów szkolnych, a młodzi piłkarze regularnie prezentują swoje możliwości na turniejach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich. I tak dalej, i tak dalej. Każde stowarzyszenie, które chce pracować nad rozwojem kultury fizycznej lokalnej młodzieży znajdzie w Gminie Siedlce bezpieczną przystań.

Stosunkowo nową siłą na mapie gminnego sportu jest Armia Żelków. Klub w najpopularniejszej dyscyplinie zespołowej w Polsce, czyli piłce nożnej już u zarania mógł liczyć na wsparcie strony Wójta Brodowskiego.

– Armia od dłuższego czasu szykuje się do występów w sformalizowanych rozgrywkach. Jak każdy klub zaczynający musi postawić pierwszy krok w najniższej lidze, ale wierzę, że nie zadowoli się grą w Klasie B. Gmina Siedlce dofinansowała zakup koszulek, przebudowała boisko w Chodowie, które jest przeznaczone do rozgrywek. (…) Chciałbym, żeby choć jeden piłkarz pokroju Roberta Lewandowskiego pochodził z gminy Siedlce – snuł plany wójt gminy Siedlce w sierpniu 2022 roku.

Prezesem Armii został Łukasz Gil, zaś trenerem Łukasz Guzowski. Domowe mecze drużyna z gminy Siedlce rozgrywała w Chodowie, gdzie boisko zostało przebudowane. W debiutanckim sezonie żelkowianie nie brali jeńców. Debiutancki sezon w Klasie B zakończył się pełnym sukcesem. Drużyna Guzowskiego w 20 rozegranych meczach zanotowała 15 zwycięstw, cztery remisy i jedną porażkę. Armia w cuglach awansowała do Klasy A, w której radzi sobie równie dobrze.

– Świeżość w postaci nowego klubu w stawce zawsze wzbudza na początku zainteresowanie, zaangażowanie nowych zawodników. Moim zadaniem było zrobić trochę selekcji, w miarę możliwości poukładać to wszystko kadrowo. Udało się też zainteresować naszą drużyną kilku zawodników z dużą jakością. Ciągle jednak się uczymy, poprawiamy błędy, wyciągamy wnioski – mówił trener Armii.

O warstwę sportową trener Guzowski dba skutecznie. Armia rozwija się jednak na każdym polu. Klub stale rozwija akademię, o co zdecydowanie łatwiej z pomocą gminnej infrastruktury sportowej.

– Armia Żelków = Gmina Siedlce. Nie bez powodu pomiędzy stoi znak równości. Funkcjonowanie klubu nie byłoby możliwe bez tak istotnego wsparcia ze strony samorządu. Prowadzenie klubu to duże wyzwanie, ale i ogromna odpowiedzialności, ponieważ nieodłącznym elementem rywalizacji sportowej są finanse, będące podstawą funkcjonowania każdego klubu sportowego. Na przełomie 2021 i 2022 roku, kiedy rozpoczynaliśmy projekt powołania drużyny w Żelkowie-Kolonii, otrzymaliśmy kredyt zaufania poprzez udzielenie dotacji na realizację zadań z zakresu profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom. Przy równoczesnym wsparciu lokalnych przedsiębiorstw, które pozytywnie odpowiedziały na naszą inicjatywę, dziś możemy cieszyć się z drużyny seniorów, ale również z Akademii Piłkarskiej która dzięki determinacji prezesa Łukasza Gila funkcjonuję w naszej miejscowości obecnie z ponad setką dzieci – powiedział radny gminy Albert Gochnio, mocno zaangażowany w działalność klubu.

Na oddzielny akapit zasługuje sport szkolny. W Gminie Siedlce stoi on na wysokim poziomie, co potwierdzają wyniki w zawodach powiatowych, międzypowiatowych i wojewódzkich. Piłka nożna, koszykówka, rugby, siatkówka – w szkołach w Gminie Siedlce gra się we wszystko! Ponadto wykwalifikowani nauczyciele wychowania fizycznego dbają o rozwój młodzieży poprzez regularnie organizowanie zawodów wewnątrzszkolnych i międzyszkolnych Aby nie szukać daleko wystarczy podać przykład turnieju tenisa stołowego w Białkach, w którym wzięło udział kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek. Osoby odpowiadające za kulturę fizyczną w szkołach z terenu Gminy Siedlce doskonale zdają sobie sprawę, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

To ostatnie zdanie idealnie pasuje do kolejnej imprezy, która wpisała się w sportowo-rekreacyjną tradycję Gminy Siedlce. Chodzi o Spartakiadę dla przedszkolaków. Najmłodsi mieszkańcy Gminy mogą w jej trakcie sprawdzić się takich konkurencjach jak: rzuty workami do kosza, tor sprawnościowy, turlanie piłką pomiędzy pachołkami, zabawa z piłeczkami do ping ponga. Najważniejsza jest zabawa, choć zwycięzcy są wyłaniani. Na dobrą sprawę wszyscy uczestnicy takich imprez jak Spartakiada przedszkolaków są wygrani.

Na żadnym terenie sportu nie da się tworzyć i rozwijać bez odpowiedniej bazy sportowej. I mowa tu o każdym sporcie – i amatorski, i szkolnym, i zawodowym. W trakcie minionej kadencji w rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej zainwestowano miliony złotych. Praktycznie przez całą gminę Siedlce da się objechać rowerem po specjalnie przygotowanych trasach. Inwestycje stricte w kulturę fizyczną zostały przeprowadzone w placówkach oświatowych. Strzała od kilku miesięcy może pochwalić się jedną z najbardziej nowoczesnych hal sportowych w regionie.

Uroczyste otwarcie najnowszego sportowego obiektu na mapie gminy Siedlce zostało połączone z Gminnym Dniem Edukacji Narodowej. Najlepszym prezentem dla społeczności Strzały i okolic jest hala, ale uznania doczekali się również inne osoby pracujące na rzecz gminy Siedlce. Za wkład w powstanie obiektu nagrodzony został Wójt Henryk Brodowski, wielu ciepłych słów i mnóstwa prezentów doczekała się dyrektor Magda Walerczuk-Radziszewska, poza tym wyróżnieni zostali dyrektorzy gminnych szkół, a także nauczyciele.

Ponadto z pomocą Samorządu Województwa przy Zespole Oświatowo-Wychowawczym w Strzale dokonano modernizacji kompleksu sportowego. Gmina Siedlce otrzymała dofinansowanie w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze 2021 w kwocie 200 tys. zł. Blisko 300 tysięcy złotych udało się pozyskać na modernizację kompleksu sportowego przy Zespole Oświatowym w Golicach. Obecnie próżno szukać szkoły, która mogłaby narzekać na stan infrastruktury. Remonty, w razie potrzeb, są prowadzone doraźnie, a ogólna jakość pracy i treningów w szkołach z Gminy Siedlce przerasta większe ośrodki takie jak Siedlce.

To nie koniec ambitnych wyzwań stojących przed gminą Siedlce. Po okresie zastoju z kolan powstało Siedleckie Towarzystwo Hokejowe. Hokej w Siedlcach istnieje od 70 lat, a w tym czasie dochował się talentów na skalę ogólnopolską, Wiesława Jobczyka nie trzeba nikomu przedstawiać. Środowisko hokejowe narzeka jednak na niedobór odpowiedniej infrastruktury. Lodowisko w Siedlcach trąci myszką i jest czynne przez zaledwie kilka miesięcy w roku. Przedstawiciele STH zarazili swoimi pomysłami stworzenia całorocznego lodowiska wójta Henryka Brodowskiego. Jeżeli znajdą się środki na realizację spektakularnej inwestycji to mieszkańcy Gminy Siedlce będą mieli powód do dumy, a młodzież i dzieci kolejny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu.

Wójt Brodowski dostrzega również potrzeby futbolistów. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma krytego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Popularny balon w niedalekiej przyszłości ma powstać w Gminie Siedlce i służyć nie tylko Armii Żelków i jej akademii, ale też drużynom z szeroko rozumianego regionu siedleckiego.

« z 2 »

– Gmina Siedlce aktywnie od samego początku wspiera klub finansowo, ale również i inwestycyjnie, ponieważ klub korzysta z majątku gminy jakim jest duże boisko piłkarskie w Chodowie oraz przyszkolne boisko w Żelkowie-Kolonii. W ostatnim roku wykonano niezbędne nawodnienie boiska przy ulicy Kościelnej, co pokazuje, że organ uchwałodawczy wespół z wykonawczym Gminy Siedlce tworzą i odpowiadają na konieczność tworzenia warunków sprzyjających do krzewienia kultury fizycznej wśród mieszkańców. Marzeniem działaczy, kibiców, piłkarzy oraz dzieci w Akademii Armii Żelków jest granie w rodzimej miejscowości, dlatego z nadzieją patrzymy na podjęte kroki i działania zmierzające w kierunku zbudowania boiska piłkarskiego w Żelkowie-Kolonii. Armia Żelków jest inicjatywą godną aprobaty i tak też Gmina Siedlce do naszej organizacji podchodzi za co dziękujemy – podsumował współpracę na linii Armii – Gmina radny Gochnio.

Gmina Siedlce robi wszystko, aby stać się motorem napędowym sportu w naszym regionie. Za swoją aktywną działalność na rzecz rozwoju lokalnego sportu Wójt Henryk Brodowski został nagrodzony na Siedleckiej Gali Sportu. Wśród wyróżnionych sportowców za dokonania w 2023 roku znaleźli się też zawodnicy WLKS Siedlce-Nowe Iganie i Armii Żelków. Nie trzeba dodawać, że bez wsparcia płynącego ze strony Gminy o ich sukcesy byłoby o niebo trudniej.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;