poniedziałek, 27 maja 2024r.

Działalność Powiatowych Komitetów Wychowania Fizycznego do 1939 roku cz. II

Komitety Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego, które powstały w latach 20-tych wspierały powiaty, stowarzyszenia i kluby w popularyzacji sportu oraz zabiegały o rozbudowę w Siedlcach i powiecie bazy sportowej.

Podczas jednego z posiedzeń w 1934 roku starosta Stanisław Guliński przedstawił plan budowy w Siedlcach Domu Sportowego i plaży słonecznej wraz z natryskami przy ul. Poniatowskiego oraz urządzenie na Muchawce kąpieliska wraz z domem kąpielowym. Z tych zamierzeń trzy lata później zrealizowano pomysł urządzenia kąpieliska.

W 1930 roku wprowadzono Państwową Odznakę Sportową. Z inicjatywy komitetów utworzono także dziewięć Ośrodków Metodycznych Wychowania Fizycznego, które powstały w Siedlcach (obejmując gminy Stara-Wieś i Wiśniew), Łosicach, Mordach, Mokobodach, Krzesku Nowym, Sarnakach, Skórcu, Zbuczynie i Iganiach. Ich zadaniem było udzielanie wskazówek metodycznych prowadzącym ćwiczenia, podnoszenie ich umiejętności, a także urządzanie pokazów i propagowanie idei wychowania fizycznego wśród społeczeństwa.

Z kolei terenowe ogniwa okręgowych związków sportowych prowadziły w Siedlcach działalność organizatorską w kilku dyscyplinach sportu. Do końca 1927 roku ze względu na bliską odległość od Warszawy kluby sportowe z Siedlec należały okręgowych związków w stolicy. Pierwszym klubem, który przystąpił do Warszawskiego Okręgu Związku Piłki Nożnej był WKS 22 pp Siedlce, później przystąpiły KS Vulcan Siedlce, a w 1927 roku ŻKS Kadimah (Naprzód) Siedlce. Zastanawiano się nawet nad założeniem w Siedlcach podokręgu, jednak pomysłu tego nie zrealizowano.

Istniejące od początku lat 20-tych siedleckie sekcje lekkoatletyczne przez pierwsze lata należały do Warszawskiego Okręgu Związku Lekkiej Atletyki, który swoim działaniem obejmował powiaty z województwa lubelskiego: Siedlce, Węgrów, Sokołów Podlaski, Garwolin. Na przełomie 1927 i 1928 roku sekcje siedleckich klubów zostały przeniesione z warszawskich do lubelskich związków okręgowych.

W Siedlcach najpóźniej w 1930 r. powstał  podokręg piłkarski Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Podokręg siedlecki, którego stałym przedstawicielem był mjr Dobrzański, przez kilka lat prowadził rozgrywki w grupach klas A i B. Uczestniczyło w nich, w zależności od sezonu do dziewięciu drużyn z terenu miasta. Podokręg został zlikwidowany na początku 1935 r. z powodu kryzysu siedleckiego futbolu. Trwał on do wiosny 1939 r. kiedy to grupa miejscowych działaczy postanowiła powołać w Siedlcach Podokręg Podlaski. Wśród 11 drużyn z terenu Podlasia, które na zebraniu w kwietniu 1939 r. zgłosiły akces do podokręgu podległego pod Lubelski OZPN były cztery z Siedlec: KS Związku Strzeleckiego, Naprzód, Gwiazda i WKS. Ponadto znalazły się w nim: Lot Biała Podlaska, ŁKS „Orlęta” Łuków, Podlasianka Sokołów Podlaski, Start Sokołów Podlaski, KS Związku Strzeleckiego Międzyrzec Podlaski, Strzelec Radzyń Podlaski.

Podokręg zamierzał zorganizować jesienią 1939 r. rozgrywki na poziomie B i C, jednak plany przekreślił wybuch II wojny światowej.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: nac.gov.pl

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;