poniedziałek, 27 maja 2024r.

Po stadionie przyszła pora na inne obiekty cz. V

W 1931 roku stan siedleckiej bazy sportowej w kontekście piłki nożnej ocenił „Przegląd Sportowy”. W mieście, na sześć klubów piłkarskich uczestniczących w rozgrywkach ligowych (WKS 22 pp, WKS 9 pac, KS OM TUR, Strzelec, Gwiazda, Kraft), był zaledwie jeden obiekt przystosowany do rozgrywek.

Chodziło zapewne o stadion dywizyjny. Jest wielce prawdopodobne, że boiska w koszarach na Roskoszy i gimnazjalne przy ul. Prusa były niezweryfikowane lub też nie spełniały wówczas kryteriów do rozgrywania meczów o ligowe punkty. Porównując, w Lublinie na siedem klubów ligowych były dwa boiska piłkarskie (KS Unia przy ul. Szpitalnej i AZS przy ul. Lipowej).

Plac sportowy w koszarach na Roskoszy i stadion dywizyjny nie zaspokajały potrzeb siedleckich miłośników sportu i młodzieży szkolnej. Magistrat próbował w 1924 roku rozwiązać problem i przeznaczył „do ćwiczeń cielesnych” łączkę za Szkołą Rzemieślniczą przy ul. Konarskiego. Z uwagi na bagnisty teren i brak zmeliorowania boisko tam nie powstało. Później w tym miejscu wybudowano obiekty tzw. Elektryka.

25 maja 1930 roku podczas Dnia Święta Sportowego poświęcono boisko sportowe gimnazjum im. B. Prusa, znajdowało się ono na placu za Dyrekcją lasów Państwowych przy ul. Prusa, obecnie znajdują się tam budynki dydaktyczne szkoły wyższej i II LO im. św. Królowej Jadwigi. W grudniu 1931 roku obok boiska powstał tor saneczkowy i łyżwiarski oraz 20-metrowa strzelnica.

Latem 1937 roku w parku miejskim przy wsparciu Centralnego Towarzystwa Ogrodów Jordanowskich urządzono Ogród Sportowy, w którym zajęcia rekreacyjne oraz gry i zabawy z chętnymi prowadziła instruktorka Brzozowska.

9 Pułk Artylerii Ciężkiej przyczynił się do popularyzacji w Siedlcach jeździectwa. Zawody, m.in. z okazji Dnia Żołnierza, Święta Pułku czy też inne przeprowadzano na jeździeckim torze przeszkód, który znajdował się w koszarach na Roskoszy. Niektóre imprezy konne odbywały się także na stadionie dywizyjnym, gdzie tworzono tory.

Po likwidacji pułkowych kół i klubów sportowych na przełomie 1936 i 1937 roku powstał Wojskowy Klub Sportowy Siedlce, który przejął w zarząd dywizyjny stadion i planował modernizację obiektu.

W latach dwudziestych i trzydziestych w Siedlcach uprawiano tenis ziemny. Turniej były rozgrywane na kortach wybudowanych na dywizyjnym stadionie oraz na placu obok budynku Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych. Po wybudowaniu na stadionie stałych kortów, od 1928 roku obiekt był udostępniany cywilom.

Władze samorządowe i oświatowe Siedlec podejmowały starania o poprawę warunków dla uczęszczających na zajęcia wychowania fizycznego. Na początku lat 30-tych przy siedleckich szkołach znajdowały się małe boiska gimnastyczne, jednak były słabo wyposażone w urządzenia sportowe. Dlatego młodzież wszystkich siedleckich szkół korzystała z boiska sportowego gimnazjum im. B. Prusa. Szkoły dysponowały sprzętem sportowym (tj. piłki, siatki, linki), jednak przekazywane środki były niewystarczające do potrzeb.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;