wtorek, 18 czerwca 2024r.

Odbudowa i rozwój siedleckiego sportu po 1945 roku cz. IV

Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w Siedlcach stała się współorganizatorem imprez sportowych i rekreacyjnych o randze wojewódzkiej i krajowej.

Do połowy lat 70-tych zorganizowano m.in. XIV Centralny Wyścig Kolarski Łącznościowców na dystansie 100 km w 1962 roku, II Wojewódzka Olimpiada Młodzieży w 1971 roku, Okręgowa Spartakiada Kolejarzy w 1972 roku, V Centralne Igrzyska Sportowe Szkół Rolniczych w 1973 roku, w których uczestniczyło 2200 sportowców z całego kraju.

11 maja 1957 roku dla uczczenia X Wyścigu Pokoju w Siedlcach odbyły się zawody kolarskie i mecz reprezentacji warszawskich klubów z reprezentacją siedleckich drużyn (3:3). Z kolei w 1960 roku odbył się przełajowy wyścig kolarski i piłkarski mecz towarzyski Start-Podlasie Siedlce – Orlęta Łuków.

Do 1967 roku odbywały się rozgrywki piłkarskie seniorów o Puchar Ziemi Podlaskiej, a uczestniczyły w nich kluby z województwa lubelskiego, białostockiego i warszawskiego, a wśród nich Pogoń Siedlce i Sokół Sokołów Podlaski. Od drugiej edycji rozgrywano mecze w kategorii juniorów. Odbywały się również mecze siatkarskie o Puchar Trzech Województw, a młodzi kolarze brali udział w kilkuetapowym Wyścigu „Przez pięć powiatów” Finały tych imprez odbywały się 22 lipca, podczas Święta Odrodzenia.

Szczególny rozmach i charakter polityczny miała impreza, którą przeprowadził akty partyjny KMiP PZPR, Służba Bezpieczeństwa, PKKFiT i KS „Start-Pogoń” w dniach 17-18 września 1966 roku Był to jeden z elementów walki z kościołem w roku Millenium Państwa Polskiego. Zostały przygotowane po wyznaczeniu na ten termin w Siedlcach milenijnych uroczystości diecezji siedleckiej z udziałem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Siedleckie zawody miały ściągnąć na trybuny stadionu jak najwięcej osób i odwrócić uwagę od trwających w katedrze uroczystości religijnych. W sobotę odbył się trójmecz lekkoatletyczny juniorów Mazowsze – Lublin – Łódź. W reprezentacji Mazowsza wystąpiło kilku wychowanków Pogoni, a poza konkursem pokazał się kulomiot Władysław Komar. Po południu rozegrano mecz siatkarzy w którym I-ligowa Warszawianka pokonała III-ligową Pogoń (3:2). W niedzielę z rana dokończono trójmecz lekkoatletyczny, a o godz. 12 w porze uroczystości religijnych, w obecności kilku tysięcy kibiców, rozpoczął się mecz II-ligi piłkarskiej, w którym Gwardia Warszaw pokonała Thorez (Zagłębie) Wałbrzych (2:0). W stołecznej jedenastce grali czołowi polscy piłkarze – Zbigniew Pocialik, Ryszard Szymczyk, Roman Jurczak, Joachim Marks, a bramki Wałbrzycha bronił reprezentacyjny bramkarz Marian Szeja. Święto Sportu zakończył popołudniowy mecz B klasy między Pogonią i Marymontem II Warszawa (4:0). Wieczorem w Siedlcach wystąpiła znana piosenkarka Joanna Rawik.

W latach 1960-65 PKKFiT zamierzał przeszkolić około 50 instruktorów i około 150 sędziów w uznanych za wiodące w Siedlcach dyscyplinach: lekkoatletyce, piłce nożnej, hokeju na lodzie, piłce ręcznej i siatkowej.

W celu wypełniania zadań z zakresu kf przy PKKFiT istniały dwie powiatowe instytucje specjalistyczne. W latach 50- i 60-tych działalność prowadził Powiatowy Ośrodek Wychowania Fizycznego oraz Powiatowy Ośrodek Sportu. Pierwsza z nich zajmowała się pomocą nauczycielom wf, drugi administrował obiektami powstającymi przy ul. Prusa (hala, stadion, sztuczne lodowisko). Po wybudowaniu zalewu na rzece Muchawka POS zmienił nazwę na Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku.

Przy organizacji imprez piłkarskich komitet współpracował z istniejącym w Siedlcach w latach 1959-62 i 1979-83 Podokręgiem WOZPN, a przy organizacji imprez w sportach obronnych z Zarządem Powiatowym Ligi Przyjaciół Żołnierza i od 1962 roku z Zarządem Powiatowym Ligi Obrony Kraju.

PKKFiT został zlikwidowany z dniem 9 grudnia 1973 roku po drugim etapie reformy administracji państwowej. Kompetencje komitetu przejął naczelnik miasta, a jego organem pomocniczym w zakresie wf stał się Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miasta. Kierownikiem został Leonard Czapiński. Naczelnik nadzorował zarejestrowane lokalne stowarzyszenia i oddziałami krajowych stowarzyszeń zarejestrowanych w Siedlcach (w 1973 roku było ich 370. Na liście były: KS Start-Pogoń, ZKS Stal, RKS Wafapomp, ZP TKKF, ZP SZS, RP LZS, ZO PTTK. Nadzór nad klubem SZS-AZS sprawował Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

W tym okresie widoczne były objawy kryzysu, zlikwidowany został RKS Wafapomp Siedlce z ligową sekcją piłki nożnej, LZS Siedlce ograniczył działalność tylko do podnoszenia ciężarów (zaprzestał działalności w połowie 1975 roku z przyczyn finansowych), w klubach trenowało mniej zawodników, szkolenie dzieci na terenie miasta prowadziła tylko jedna szkółka (hokejowa przy POSTiW).

W tym okresie istniało w Siedlcach jedno terenowe ogniwo polskich związków sportowych. W 1974 roku Podokręg Warszawskiego OZPN został przekształcony w siedlecką delegaturą Sekcji Piłki Nożnej Wojewódzkiej Federacji Sportu w Warszawie. Prowadził ona rozgrywki na poziomie B i C klasy dla drużyn z powiatu siedleckiego i sąsiednich. Przewodniczącym zarządu delegatury był Konrad Szabuniewicz, zaś sekretarzem Roman Łukasik.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;