piątek, 5 lipca 2024r.

Międzyszkolne, akademickie i zakładowe kluby siedleckie po 1970 roku cz. III

Drużyny Międzyszkolnego Klubu Sportowego w grach zespołowych od 1979 roku uczestniczyły w rozgrywkach ligowych na szczeblu województwa i makroregionu, eliminacjach do mistrzostw Polski młodzików (Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej), juniorów młodszych i starszych (Ogólnopolskie Spartakiady Młodzieży) oraz w mistrzostwach Polski Szkolnego Związku Sportowego.

Już w dwóch pierwszych latach funkcjonowania klub miał sukcesy na szczeblu centralnym. Siatkarze szkoleni przez Janusza Kubickiego i Witolda Jagiełłę w 1980 roku zajęli piąte miejsce w mistrzostwach Polski SZS, a trenowane przez Ryszarda Kubiszyna siatkarki w 1981 roku ósme miejsce w finałach VIII OSM.

MKS odegrał ważną rolę w propagowaniu w Siedlcach judo. Szkolone przez trenera Zdzisława Wiącka zawodniczki i zawodnicy zdobyli w latach 1980-90 na mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych ponad 40 medali. Wyróżniały się Agnieszka Dziedzic i Iwona Stefaniuk, występujące w reprezentacji Polski juniorek i seniorek. Trener Wiącek otrzymał za wyniki podopiecznych wiele wyróżnień od Polskiego Związku Judo i organizatorów imprez.

MKS nie miał własnej bazy sportowej, korzystał z obiektów MOSiR-u, Pogoni i szkolnych. W końcu lat 80-tych treningi sekcji judo odbywały się w salach ZSZ nr 1, SP nr 4 i MOSiRu. Po objęciu nad klubem patronatu przez Wytwórnię Lekkich Konstrukcji Stalowych Mostostal obradujące 13 maja 1988 roku Walne Zebranie Członków Klubu zmieniło dotychczasową nazwę na Międzyszkolny Klub Sportowy Mostostal Siedlce. Znalezienie sponsora nie uratowało klubu, został zlikwidowany po zakończeniu sezonu 1991-92 w grach zespołowych, w trakcie reorganizacji siedleckiego sportu wyczynowego, spowodowanej transformacją ustrojową i kryzysem gospodarczym w kraju.

Po likwidacji Zrzeszeń Sportowych przy Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Siedlcach nadal funkcjonowało Koło Sportowe Gwardia, które wystawiało na okazjonalne turnieje i festyny rekreacyjno-sportowe drużyny m.in. w piłce nożnej i piłce siatkowej mężczyzn. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku zespoły KS Gwardia uczestniczyły w rozgrywkach siedleckich lig okręgowych piłki siatkowej mężczyzn i brydża sportowego. Siedleccy milicjanci brali udział w ogólnopolskich turniejach w ramach współzawodnictwa sportowego organizowanego przez istniejącą przy MSW branżową Federację Klubów Sportowych Gwardia.

Na początku lat 70-tych w Siedlcach powstały dwa kluby sportowe przy zakładach pracy. W maju 1970 roku pracownicy Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki powołali Zakładowy Klub Sportowy Stal Siedlce. W gronie założycieli byli m.in. Waldemar Celiński, Waldemar Oksiuta, Zenon Wyrzykowski i dyrektor zakładu Stanisław Wierzchowski, który został prezesem zarządu. Wcześniej, od 1969 roku w zakładzie istniało rekreacyjne Koło Sportowe, którego piłkarze w sezonie 1969-70 zajęli w siedleckiej grupie C klasy drugie miejsce. Impulsem do utworzenia klubu były nieudane rozmowy Celińskiego i Oksiuty z zarządem KS Start-Pogoń o ewentualnym przejęciu drużyny. Pogoń miała dwa zespoły seniorów w B klasie i zarząd uznał, że nie będzie w stanie sfinansować trzeciej drużyny. W tej sytuacji piłkarze z ZM trzy miesiące przed nowym sezonem utworzyli własny klub zakładowy. W 1972 roku do klubu należało 600 osób, w tym 42 piłkarzy, grających w ligowych drużynach seniorów i juniorów. Ponadto utworzono sekcje rekreacyjne: motorowodną, siatkówki kobiet i mężczyzn, tenisa stołowego, szachową, warcabową, strzelecką i wędkarską. Ich zadaniem było zapewnienie załodze wypoczynku sobotnio-niedzielnego. W wielu imprezach rekreacyjnych organizowanych w latach 70-tych sekcje te reprezentowało około 150 pracowników zakładu, co stanowiło 25% załogi. Atrakcyjną działalność prowadziła kierowana przez Marka Mrawca sekcja motorowodna, która dysponowała w Mierzwicach nad Bugiem przystanią z hangarem oraz kilkoma łodziami. ZKS Stal należał do najaktywniejszych klubów zakładowych w kraju. W V Ogólnopolskim Konkursie „Klub Sportowy – załodze i środowisku” za 1978 rok, którego wyniki CRZZ ogłosiła w lutym 1979 roku, w klasyfikacji klubów przy zakładach poniżej 5 tys. pracowników Stal Siedlce zajęła drugie miejsce za Sołą Oświęcim.

W drużynie Stali, która od sezonu 1970-71 grał w B klasie występowali m.in. Marian Kleczyński, Józef Topczewski, Osiński, Stromecki, Bieniek, Śledź, Łuka, Kosyl, Keler, Jerzy Einfocht, Krzysztof Tomaszuk, Kowalik. Pierwszym trenerem Stali był Romuald Kuryłek. Po nawiązaniu współpracy z siedlecką jednostką wojskową Stalowcy początkowo rozgrywali mecze na pełnowymiarowym boisku piłkarskim znajdującym się w koszarach przy ul. Składowej.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: Kuryłek / Czaplicki / archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;