niedziela, 8 września 2024r.

Wszystko zaczęło się w 1979 roku cz. V

Próbą ustanowienia rekordu Guinnessa w ilości osób związanych w młynie był mecz Pogoni z Wektorem Toruń rozegrany 1 czerwca 2002 roku.

Ta formacja zwykle liczy ośmiu zawodników, a w przerwie meczu w Siedlcach związało się 126 zawodników. Dokument, wycinki prasowe, kaseta video i zdjęcia zostały wysłane do Guinnessa. Po kilku miesiącach redakcji Księgi Rekordów przysłała odpowiedź, gratulując pomysłu, niestety rekordu nie uznała, argumentując, że ogranicza powstawanie nowych rekordów, skupiając się na próbach pobicia już ustanowionych.

Jesienią Pogoń przegrała ligowe mecze ze Skrą Warszawa i CSP Legionowo, a także zweryfikowanie zwycięskiego meczu z Folcem Warszawa jako walkowera spowodowało, że zespół zajął trzecie miejsce w Serii B, poza strefą awansu.

W turnieju o MP 7 Pogoń zajęła czwarte miejsce. Wicemistrzami Mazowsza 7 zostali juniorzy, a żacy i mini żacy wygrali w mistrzostwach Mazowsza. Natomiast w MP dzieci i młodzieży zajęli w końcowej klasyfikacji trzecie miejsce, a mini żacy czwarte. Kadeci nie awansowali do finałów OOM.

Latem nad zalewem Muchawka odbyły się I Mistrzostwa Siedlec w rugby plażowym, w których wystartowało 37 zespołów i 150 zawodników.

Zespół juniorów, który prowadził Adrian Miałkowski wygrał Mistrzostwa Mazowsza do lat 19. Z kolei w finałach MPJ Pogoń w finale grała z Posnanią, przegrywając 7:9. Tym samym juniorzy wywalczyli pierwszy srebrny medal w historii sekcji. Juniorzy byli trzonem drużyny, która w sezonie 2002-03 miała walczyć o awans do Serii A.

Do nowego sezonu drużyna przygotowywała się na pierwszym od 10 lat obozie kondycyjnym w Rucianem-Nidzie. Przed rozpoczęciem rozgrywek pełniącego przez 19 lat funkcję kapitana drużyny Zbigniewa Wyrębiaka zastąpił Dariusz Jaroszewicz. Zadanie było jasne: awansować do Serie A. Na jesieni Pogoń wygrała wszystkie mecze. Po jej zakończeniu Jerzy Matwiejczuk, który od 1995 r. był trenerem drużyny zrezygnował, zastąpił go Miałkowski.

Runda wiosenna poprzedzona była obozem w Zakopanem i przyniosła upragniony awans. W decydującym meczu Pogoń wygrała z Aber Olsztyn 24:17, zaś nagrodą ufundowaną za własne pieniądze było tournee po północnej Francji, gdzie rozegrano dwa mecze kontrolne.

W MP 7 Pogoń zajęła czwarte miejsce, a juniorzy i kadeci nie awansowali do finałów ogólnopolskich. Z kolei najmłodsi adepci rugby w mistrzostwach polski dzieci i młodzieży zajęli szóste miejsce, a młodzicy trzecie. To zapewniło Pogoni trzecie miejsce w mistrzostwach.

Przed nowym sezonem z funkcji kierownika sekcji zrezygnował Grzegorz Pliszka, który pełnił ją od października 1998 roku. Nowym został Piotr Wedziuk, sędzia i zawodnik od 1994 roku.

Podczas wakacji rozegrane zostały II Mistrzostwa Siedlec w rugby plażowym (3 turnieje, 36 zespołów). W czerwcu do sekcji przybył nowy szkoleniowiec, Piotr Szewczyk objął opiekę nad kadetami. Z kolei Arkadiusz Mączka skoncentrował się na pracy z zespołem młodzików. Drużyna młodzików zajęła pierwsze miejsce we wszystkich turniejach MPDiM.

W sierpniu w Siedlcach odbyły się zawody o Puchar Polski 7, a siedlecki zespół zajął trzecie miejsce. Pucharowe rozgrywki, zawody plażowe i obóz w Gdańsku stały się przygotowaniami do gry w ekstraklasie, którą przed sezonem 2003-04 PZR przemianował z Serii A na I ligę. Szeroka kadra z 40 zawodników zmniejszyła się do 28. Jesień rugbiści zakończyli na dziewiątym miejscu, z perspektywą gry o utrzymanie w I lidze w rundzie wiosennej.

Podczas Balu Rugby, który kończył sezon 2002-03 przedstawiono ranking 15 najlepszych siedleckich zawodników ostatnich 15 sezonów (oceniono 167 meczów ligowych od 1989 roku). Wygrał Dariusz Jaroszewicz przed Markiem Kisielińskim i Zbigniewem Wyrębiakiem.

W 2004 roku odbyły się obchody XXV-lecia rugby w Siedlcach. Rozegrano dwa mecze międzynarodowe, a kibice mogli obejrzeć dwie drużyny z Anglii i Walii. Niestety, seniorom nie udało się obronić przed spadkiem z ekstraklasy, rundę rewanżową zakończyli na ostatnim miejscu. Pocieszeniem mogły być wyniki najmłodszych. Drużyny mini żaków, żaków i młodzików zajęły drugie miejsca w III Turnieju MP Dzieci i Młodzieży. Sekcja wywalczyła pierwszy złoty medal w historii startów w MPDiM.

9 września w rocznicę pierwszego treningu, na budynku Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą historyczny trening drużyny rugby, który odbył się 25 lat wcześniej na boisku szkoły. Od 17 do 18 września 2004 roku rugbiści Pogoni pobili rekord Guinnessa, rozegrali 25-godzinny mecz zakończony turniejem oldboyów, który był ważnym wydarzeniem dla zawodników i kibiców.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;