czwartek, 19 września 2024r.

Wakacyjne granie siedleckiej młodzieży

Młodzi siedlczanie spędzali aktywnie tegoroczne wakacje. Przykładem są rozgrywki amatorskiej piłkarskiej Ligi Szczurów, która pozwoliła wielu z nich poczuć zew sportowej rywalizacji i dobrze wykorzystać ten wolny czas.

Liga została założona w kwietniu tego roku przez Mikołaja Sienkiewicza. To 17-letni siedlczanin uczący się w III klasie I KLO w Siedlcach. Pierwsze miesiące zostały poświęcone na przygotowanie regulaminu, a także znalezienie sędziów i drużyn, które były formowane przez grupy znajomych spośród nastolatków do 19 roku życia. Ostatecznie zarejestrowano 30 zespołów. Dwa spośród nich zostały wykluczone z powodu złamania zasad regulaminu. Za mecze z nimi były automatycznie przydzielane 3 punkty w formie walkowera. W składzie każdej drużyny było po siedmiu zawodników łącznie z bramkarzem. W każdym momencie można było dokonywać zmian. Spotkania rozgrywano w formacie 2×20 minut. Mecze odbywały się na boiskach siedleckich szkół: Samochodówki, Elektryka, Rolnika, SP 7 oraz na orlikach w Mokobodach i Skórcu.

Rozgrywki rozpoczęły się 22 czerwca od fazy grupowej. Zespoły podzielono na sześć 5-zespołowych grup. Awans do fazy pucharowej wywalczyli zwycięzcy grup, zespoły z drugich miejsc oraz cztery z najlepszym bilansem z trzecich. 1 sierpnia rozpoczęła się faza pucharowa rozgrywana od etapu 1/8 finału, a zakończona 28 sierpnia. W trakcie trwania rozgrywek była widoczna ich rosnąca popularność. Świadczą o tym przeprowadzane z zawodnikami wywiady, obecność fotografów oraz frekwencja na widowni, która w finale wyniosła około 300 osób. Najlepsza okazała się drużyna Egzotyczne Bociany, która w decydującym pojedynku zwyciężyła 4:0 z FC Zjexen Siedlce. W ten sposób zakończyła się pierwsza edycja rozgrywek aktywizujących siedlecką młodzież.

Uczestnicy tej wakacyjnej ligi pokazali najpiękniejsze oblicze sportu. Takie jest jego główne założenie, by łączyć ludzi w ramach zdrowej i sprawiedliwej rywalizacji. Najpiękniejsze są właśnie tego typu oddolne inicjatywy, gdy to mieszkańcy naszego regionu samodzielnie decydują się na promowanie kultury fizycznej na szeroką skalę. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodych w czasach masowej komputeryzacji i ogólnego pośpiechu, gdy amatorska aktywność fizyczna schodzi na dalszy plan w codziennym życiu. Inicjatywa Sienkiewicza powinna być przykładem tego, jak można aktywizować lokalną społeczność i łączyć młodych ludzi w walce o wspólny cel z jednoczesnym poszanowaniem zasad fair play.

Kolejna edycja Ligi jest zaplanowana na maj 2025 roku. Więcej szczegółowych informacji na temat pierwszej edycji można uzyskać na Instagramie ligi – @liga _szczurow.

 

źródło: własne; foto: organizatorzy

DODAJ KOMENTARZ

2 odpowiedzi

  1. W opublikowany artykuł wkradł się błąd. Mikołaj Sienkiewicz nie jest uczniem I LO, lecz I Katolickiego LO. Przepraszam za zaistniałą sytuację.

  2. Super inicjatywa młodzieży. Trzeba takie wydarzenia nagłaśniać aby pokazać młodzieży, że można spędzić wolny czas w sposób aktywny i pożyteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;