Złoto dla męskiej sztafety z Siedlec w narciarskich mistrzostwach Polski (fotogaleria)

Rywalizacją w team sprintach rozpoczęła się druga odsłona Mistrzostw Polski Seniorów w biegach narciarskich. W rywalizacji panów sztafeta Rawy Siedlce okazała się najlepsza.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Mistrzostwa Polski w narciarstwie biegowym zostały podzielone na dwie części. 9 i 10 marca w Wiśle na trasach Kubalonki odbyły się pierwsze konkurencje Mistrzostw Polski Seniorów i U-23. Pisaliśmy o nich TUTAJ i TUTAJ. Były to sprinty indywidualne stylem klasycznym oraz biegi dystansowe techniką dowolną (10 km kobiet i 15 km mężczyzn).

Na dni 28-31 marca na Polanie Jakuszyckiej zaplanowano walkę o kolejne medale w Mistrzostwach Polski seniorów. Pierwszą konkurencją były sprinty drużynowe rozegrane techniką dowolną. Na starcie stanęło 10 sztafet damskich i 10 męskich.

W konkurencji panów zwyciężyła sztafeta UKS Rawa Siedlce w składzie: Paweł Klisz i Maciej Staręga. Nasi narciarze pokonali trasę w czasie 20.12,97. Reprezentanci klubu z Siedlec po raz piąty z rzędu wywalczyli mistrzowski tytuł w sprincie drużynowym. – Myślę, że najtrudniejsze dzisiaj były warunki i to, aby dopasować smarowanie pod to oraz narty. Wydaje mi się, że udało nam się rozegrać to bardzo dobrze i cały bieg też poszedł po naszej myśli. Obroniliśmy tytuł po raz kolejny, więc jestem z tego zadowolony – mówił z uśmiechem na twarzy Maciej Staręga. – Pierwszą zmianę poszedłem mocno, ponieważ chciałem nadrobić. Na drugiej oszczędziłem trochę sił, aby trzecią pobiec na maksa do finiszu, żeby nie czekać do końca, bo w sprincie różnie to bywa – dodaje. – Ze smarowaniem trafiliśmy bardzo dobrze, taktycznie ten bieg również dobrze rozegraliśmy, dlatego jesteśmy zadowoleni. Natomiast trasa była dosyć prosta technicznie. Nie było podbiegów, dlatego całą trasę trzeba było pracować i to męczyło chyba najbardziej – podsumowuje Staręga.

Po raz kolejny z Maciejem Staręgą na najwyższym stopniu podium stanął Paweł Klisz. – Wiedzieliśmy, że będziemy walczyć tutaj o zwycięstwo z Dominikiem i Kamilem, a także z Jaśkiem i Kacprem. Zdawaliśmy sobie sprawę, że mamy duże szanse na kolejny złoty medal. Warunki były ciężki, takie trochę pod nas, a zwłaszcza pode mnie, bo lubię jak są trudne warunki – opowiada Paweł Klisz. – Generalnie jestem zadowolony z tych moich zmian, chociaż na drugim kółku miałem trochę problemy z nartami, dlatego Dominik odjechał mnie o kilka metrów, ale później poprawiliśmy smarowanie i było już w porządku – dodaje. – Najtrudniej było tutaj na stadionie, natomiast w lesie były już fajne, twarde warunki – podkreśla Klisz.

Medal srebrny przypadł klubowi MKS Istebna (Kamil i Dominik Bury), a brąz dla kolejnej rodzinnej sztafety złożonej z braci Jana i Kacpra Antolców z AZS AWF Katowice.
Do boju trener Rawy Grzegorz Staręga desygnował jeszcze trzy teamy w męskim wydaniu. Na szóstym miejscu sklasyfikowano drugą sztafetę Rawy Siedlce, którą tworzyli Piotr Sobiczewski i Maciej Krajcer. Siódme miejsce zajęła drużyna nr IV – Michał Okniński i Daniel Iwanowski, a dziewiąte duet nr 3:  Kacper Pietrak i Arkadiusz Posiadała.

W biegu kobiet wystąpiły dwie drużyny Rawy. Pierwsza w składzie: Joanna Bronisz, Justyna Stefaniuk uplasowała się na 7 pozycji, a druga: Monika Sołoniewicz / Anna Bielecka zajęła 9 lokatę.