Pobiegniemy, pojedziemy, popłyniemy, pomożemy!

   
Autor:
Dodano: 2021/08/27 7:37    views 400

Podążając za nurtem nieokiełznanej rzeki Bug, która zamyka od północy tereny Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, a także rozgranicza dwa województwa – podlaskie i mazowieckie, można przenieść się w zupełnie inny świat. 28 sierpnia 2021 roku, będzie to świat aktywnych sportowców, zawodowców oraz amatorów, biorących udział w Triathlonie i Paratriathlonie Kraina Bugu.

Trasa skupia się na wspomnianych terenach nadbużańskich. Pamiętajmy, że Bug to nie tylko rzeka, która zachowała swój naturalny charakter. To tradycyjne wielokulturowe wioski z barwną historią. Nadbużańskie dwory, pensjonaty oraz Zamek Janów Podlaski- wokół których ciągnie się trasa zawodów, to prawdziwe perły Podlasia.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Wspólnota Arche, współorganizatorami Fundacja Leny Grochowskiej oraz Grupa Arche. Triathlon to kontynuacja aktywności Fundacji Leny Grochowskiej, związanej z pomocą osobom niepełnosprawnym, m.in. poprzez organizację Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej i plenerów Szukamy Nikifora, licznych Bali Charytatywnych oraz aktywizację zawodową.

Triathlon odbędzie się już po raz czwarty, a Paratriathlon po raz drugi, w którego skład drużynowy wchodzą osoby niepełnosprawne.

Trasa Triathlonu wynosi 48 km i jest podzielona na trzy odcinki: bieg – 6 km, spływ kajakowy – 15 km, wyścig rowerowy – 27 km. Drużyny mogą składać się z 3 lub 4 osób. Dlaczego? Ponieważ w spływie kajakowym dopuszcza się drużyny 2-osobowe. W pozostałych dyscyplinach może wystartować po 1 uczestniku.

Paratriathloniści zmierzą się z kajakarskim wyścigiem sprinterskim- 1,5 km w specjalnie przygotowanym zbiorniku wodnym na terenie Zamku Janów Podlaski.

Natomiast w Triathlonie z Niemirowa wystartuje spływ kajakowy, a w Mielniku będzie miał swoją metę. Na Zamku Janów Podlaski wystartuje i zakończy się bieg oraz wyścig rowerowy.

Nagroda główna to 3x 3 000 zł w Triathlonie i Paratriathlonie, wartość całej puli nagród wynosi ponad 20 000 zł.

Przygotowane zostaną strefy kibica dla rodzin, przyjaciół i fanów rozgrywek sportowych.
Na terenie Zamku Janów Podlaski powstanie strefa relaksu, a dla dzieci w wieku 5-12 lat organizowane będą zawody biegowe na odcinkach 400-900 m, w zależności od kategorii wiekowej.

Organizatorzy często spotykają się z zapytaniami: Po co to robią? Jaki jest cel? O co tyle zachodu? Otóż Głównym celem wydarzenia jest pozyskanie funduszy na utworzenie mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowym, propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Dzięki tym działaniom, osoby niepełnosprawne otrzymują szansę na normalne życie, wyjście poza margines społeczny, do którego wcześniej były spychane. Pomysł stworzenia mieszkań chronionych w Górze Kalwarii i Siedlcach wziął się z chęci usamodzielnienia osób niepełnosprawnych. Opieka asystentów w niewielkim zakresie oraz własne mieszkania przygotują ich do życia bez potrzeby nieustannej pomocy najbliższych – zwykle rodziców.

 

źródło i foto: organizatorzy

Sponsorzy

Patronat medialny