piątek, 19 kwietnia 2024r.

Teraz albo nigdy

Niedzielnym meczem ze Stalą Rzeszów, Pogoń zainauguruje najważniejszą rundę w swojej najnowszej historii.

Sytuacja wyjściowa

Pogoń zajmuje po delikatnie przedłużonej jesieni pierwsze miejsce w tabeli. Przewaga nad klubami z Podkarpacia daje biało-niebieskim komfort jednej wpadki bez groźby utraty przodownictwa w tabeli. Siedlczanie mają na koncie 35 punktów, na których zdobycie potrzebowali 18 spotkań. Biorąc pod uwagę poprzednie sezony w grupie wschodniej II ligi (rozegrane w pełnym składzie) do awansu potrzebne będzie od 20 do 30 punktów.

Jak było w poprzednich sezonach?

12/13: 1. Wisła Płock 70 punktów, 2. Puszcza Niepołomice 70
11/12 (16 zespołów w końcowej tabeli): 1. Okocimski KS brzesko 71, Stomil Olsztyn 55
10/11: 1. Olimpia Elbląg 61, 2. Wisła Płock 60
09/10: 1. LKS Nieciecza 72, 2. Kolejarz Stróże 61
08/09: 1. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 65, 2. Sandecja Nowy Sącz 64

Łagodna zima w Siedlcach

Trener Daniel Purzycki wierzy w zawodników, z którymi osiągał dobre rezultaty w rundzie jesiennej. Zimowe ruchy w Pogoni można określić nieco sparafrazowaną starą piłkarską prawdą: Zwycięskiej kadry się nie zmienia. Co prawda zwycięstwo jest na razie połowiczne, a właściwie żadne, bo nikt nie przyznaje pucharów za wygranie rozgrywek na półmetku. Wiosną w biało-niebieskich barwach nie obejrzymy Adama Czerkasa, Mariusza Dzienisa i Wiktora Lacha. Tylko strata tego pierwszego wprowadziła jakiekolwiek poruszenie wśród kibiców, co właściwie obrazuje ile poszczególni zawodnicy znaczyli dla klubu.

P3019688 (Kopiowanie)

Były ubytki, więc naturalną koleją rzeczy stały się nabytki (bo na używanie terminu wzmocnienia jeszcze za wcześnie). Najbardziej doświadczonym z grona pozyskanych zawodników jest Piotr Kosiorowski. Wszechstronny gracz drugiej linii ma zadbać o ułożenie gry Pogoni w tyłach. Kosiorowski w zimowych sparingach zaprezentował się z dobrej strony, choć tak doświadczonemu graczowi nie przystoją proste straty na własnej połowie. Inny nowy piłkarz Wojciech Wocial trenował z Pogonią od początku zimowych przygotowań. Nieźle zapowiadająca się swego czasu kariera nie potoczyła się we właściwy sposób. Wocial po megaskutecznym sezonie 12/13 w IV lidze mazowieckiej był testowany przez Widzew Łódź. Potem odniósł kontuzję, a teraz spróbuje udowodnić swój niezaprzeczalny zmysł strzelecki pośrodku – pomiędzy ekstraklasą a IV ligą. Ostatnim nabytkiem z zewnątrz jest Jakub Więzik. Rosły napastnik ostatnio terminował w Śląsku Wrocław. W sparingach Więzik strzelił kilka bramek, ale nie zachwycił. Może z czasem udowodni swoją przydatność.

Zimowe ruchy kadrowe

Kadra – wiosna 2013/14

Przybyli: Antoszczuk (Victoria Kałuszyn), Dmowski (zespół rezerw), Kosiorowski (Sandecja Nowy Sącz), S. Krawczyk (zespół juniorów), Więzik (Śląsk Wrocław), Wocial (Victoria Sulejówek).

Odeszli: Sylwester Buga (zespół rezerw), Adam Czerkas (Legionovia Legionowo), Mariusz Dzienis (Wissa Szczuczyn), Wiktor Lach (Broń Radom), Hubert Radzikowski (zespół rezerw).

Co pokazały sparingi?

Trener Purzycki postąpił bardzo rozważnie, nie decydując się na granie sparingów z rywalami z grupy wschodniej II ligi. Sparingi z ekstraklasą, mimo że na wczesnym etapie przygotowań, były sporym wydarzeniem dla piłkarzy z Siedlec. Pogoń była tłem w test-meczach z I-ligowcami, ale porażki z Dolcanem i Wisłą czy nawet szczęśliwy remis z Górnikiem powinny dać efekt już na boiskach II ligi. Plusem sparingów jest na pewno postawa Kamila Dmowskiego, który pokazał spory potencjał w nim drzemiący, co wpłynęło na zamianę rezerw na pierwszy zespół.

P3040424 (Kopiowanie)

Zimowe sparingi

Pogoń Siedlce – Pogoń II Siedlce 6:2 (Czerkas x2, Ratajczak x2, Wocial, K. Wójcik)
Korona Kielce – Pogoń Siedlce 1:2 (Wocial, Dmowski)
Widzew Łódź – Pogoń Siedlce 1:0
Pogoń Siedlce – Orlęta Radzyń Podlaski 1:0 (K. Wójcik)
Pogoń Siedlce – Polonia Warszawa 2:1 (Ratajczak x2)
Pogoń Siedlce – Pogoń Grodzisk Mazowiecki 2:2 (Więzik, Dziubiński)
Legia II Warszawa – Pogoń Siedlce 2:3 (Tarachulski, P. Krawczyk, Wocial)
Wisła Płock – Pogoń Siedlce 3:0
Pogoń Siedlce – Victoria Sulejówek 4:0 (Więzik x2, Odunka, Demianiuk)
Pogoń Siedlce – Orlęta Łuków 7:2 (Zaniewski x4, Tarachulski x2, P. Krawczyk)
Dolcan Ząbki – Pogoń Siedlce 3:0
Pogoń Siedlce – Górnik Łęczna 2:2 (Zaniewski, Demianiuk)
Pogoń Siedlce – Czarni Węgrów 4:1 (Zaniewski, Wocial, Dmowski, P. Krawczyk)

13 meczów (8 zwycięstw – 2 remisy – 3 porażki), br. 33-20

Strzelcy w sparingach: 6 – Zaniewski, 4 – Ratajczak, Wocial, 3 – P. Krawczyk, Tarachulski, Więzik, 2 – Czerkas, Demianiuk, Dmowski, K. Wójcik, 1 – Dziubiński, Odunka

Gorąca zima u ligowych rywali

Wzmocnienia ligowych rywali muszą budzić respekt. Nawet najgorsza w lidze Concordia Elbląg może pozabierać sporo punktów ze swoim dziwnym, ale jednocześnie ciekawym projektem międzynarodowym. Stal Mielec namówiła na powrót z Norwegii Piotra Gawęckiego, w którego kiedyś pokładano spore nadzieje w ekstraklasowej Koronie. Trzecia w tabeli Siarka dokonała kilku ciekawych transferów, dzięki którym wysłał jasny sygnał, że chce za pół roku spróbować swoich sił na boiskach zaplecza T-Mobile Ekstraklasy. Stalówka zapewniła sobie usługi Mariusza Sachy, który grał w Polsce na najwyższym poziomie w Cracovii i Podbeskidziu. Wigry zgarnęły ciekawych piłkarzy z pogranicza I i II zespołu Jagiellonii Białystok. Inni także – może poza Garbarnią – nie przespali zimy. Poza Stalą Mielec, Siarką Tarnobrzeg, Stalą Stalowa Wola i Wigrami Suwałki do walki o awans do I ligi może włączyć się Limanovia Limanowa lub Znicz Pruszków. Uważnie trzeba też się przyglądać Legionovii Legionowo, która ma wszelkie dane ku temu, aby stać się czarnym koniem rozgrywek.

Najciekawsze zimowe transfery w II lidze wschodniej
Adam Czerkas (Pogoń Siedlce → Legionovia Legionowo)
Łukasz Derbich (Radomiak Radom → Pelikan Łowicz)
Marcin Figiel (Dolcan Ząbki → Siarka Tarnobrzeg)
Krzysztof Filipek (Huragan Morąg → Radomiak Radom)
Cwetan Filipow (bez klubu → Wisła Puławy)
Piotr Gawęcki (Gjøvik FF → Stal Mielec)
Szymon Kaźmierowski (Stomil Olsztyn → Stal Rzeszów)
Grzegorz Kmiecik (Janina Libiąż → Limanovia Limanowa)
Piotr Kosiorowski (Sandecja Nowy Sącz → Pogoń Siedlce)
Arkadiusz Lewiński (Puszcza Niepołomice → Motor Lublin)
Miguel Linares (Villacarillo CF → Concordia Elbląg)
Karol Mackiewicz (Jagiellonia Białystok → Wigry Suwałki)
Kamil Majkowski (Makowianka Maków Mazowiecki → Znicz Pruszków)
Mariusz Sacha (Polonia Bytom → Stal Stalowa Wola)
Karol Ziąbski (Chojniczanka Chojnice → Świt Nowy Dwór Mazowiecki)
Hieronim Zoch (Concordia Elbląg → Olimpia Elbląg)

Czy Pogoń awansuje do I ligi?

Szansa na uzyskanie promocji jest historyczna i być może niepowtarzalna w najbliższym okresie. Z historycznej rangi możliwości wywalczenia awansu muszą sobie zdawać wszyscy od pojedynczego kibica po samych piłkarzy. Trzy miesiące harówki może wyrobić markę wielu zawodnikom na dalsze lata kariery, bez znaczenia czy będzie ona kontynuowana w Siedlcach czy gdzie indziej. W czasie rundy jesiennej wielu rywali wręcz wyśmiewało możliwości Pogoni. Nawet przy prowadzeniu po półmetku rozgrywek dało się słyszeć głosy osób, które lekceważąco wypowiadały się o biało-niebieskich jako kandydacie do walki o awans. Piłkarze z Siedlec będą mieć 16 meczów na udowodnienie całej Polsce, że miejsce Pogoni jest w I lidze. Z kolei kibice z naszego miasta mogą dołożyć swoją cegiełkę do sukcesu szczelnie wypełniając stadion i zdzierając gardła w 8 domowych spotkaniach. Jeżeli Pogoń będzie punktować u siebie równie często, jak w poprzednich kilkunastu miesiącach to i o awans można być spokojnym.

PA193589

Terminarz Pogoni

9 marca 2014 (niedziela), 15:00
Pogoń Siedlce – Stal Rzeszów

15 marca (sobota), 15:00
Świt Nowy Dwór Mazowiecki – Pogoń Siedlce

23 marca (niedziela) 15:00
Pogoń Siedlce – Radomiak Radom

30 marca (niedziela), 16:00
Limanovia Limanowa – Pogoń Siedlce

3 kwietnia (czwartek), 16:30
Pogoń Siedlce – Motor Lublin

12 kwietnia (sobota), 17:00
Wisła Puławy – Pogoń

19 kwietnia (sobota), 15:00
Pogoń Siedlce – Stal Mielec

23 kwietnia (środa), 17:00
Olimpia Elbląg – Pogoń Siedlce

26 kwietnia (sobota), 17:00
Pogoń Siedlce – Znicz Pruszków

3 maja (sobota), 17:00
Legionovia Legionowo – Pogoń Siedlce

10 maja (sobota), 17:00
Pogoń Siedlce – Olimpia Zambrów

17 maja (sobota), 17:00
Stal Stalowa Wola – Pogoń Siedlce

21 maja (środa), 18:00
Pogoń Siedlce – Garbarnia Kraków

25 maja (niedziela), 18:00
Wigry Suwałki – Pogoń Siedlce

1 czerwca (niedziela), 17:00
Pogoń Siedlce – Siarka Tarnobrzeg

8 czerwca (niedziela), 17:00
Pelikan Łowicz – Pogoń Siedlce
źródło: własne; foto: Maciej Sztajnert (3) / Konrad Czarnocki (1)

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. W całej tej układance, w odniesieniu do awansu Pogoni w szeregi zespołów I ligowych, jest zasadniczy problem. W rundzie jesiennej Pogoń była traktowana z przymrużeniem oka, przez zespoły teoretycznie mocniejsze co zemściło się na wielu z nich. Teraz, zwłaszcza w meczach rozgrywanych w Siedlcach będzie inaczej. Każdy zespół przyjedzie skoncentrowany, wiedząc że to trudny teren. To nie ułatwi Pogoni zdobywania punktów, a jestem przekonany, że Pogoń z rolą faworyta będzie sobie radzić raczej słabo. Dlatego, że piłkarsko mamy zespół średni. W meczach wyjazdowych może być o tyle łatwiej że będzie więcej możliwości na grę z kontry. Trudne zadanie przed Pogonią, ale przy dużym szczęściu do zrealizowania. Bo realnie oceniając to Pogoń na ten moment to zespół na 5 miejsce. Życzę wszystkim wielu emocji i radości na koniec ligi, z awansu oczywiście bo serce tak podpowiada. Chociaż rozum jest innego zdania.

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;