niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Z kart historii: Najlepsi sportowcy 2001 roku

Rok 2001 był dla siedleckich sportowców pełnym sukcesów i zdobytych medali. Z mistrzostw świata i Europy przywieźli oni 10 medali, do tego ponad 80 wywalczyli w mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. Wśród medalistów było ponad 55 zawodniczek i zawodników, dlatego wybór 10 Najlepszych Sportowców Siedlec 2001 roku był naprawdę trudny.

W plebiscycie „Kuriera Siedleckiego” czytelnicy głosowali na swoich faworytów, oceny wystawiali również zaproszeni działacze i trenerzy. Dlatego w rankingu znaleźli się ci, którzy w sposób szczególny wyróżniali się podczas zawodów na tle innych i zdobywali medale. Rankingi mają to do siebie, że bardzo trudno wyważyć, która z dyscyplin jest ważniejsza oraz które osiągnięcia sportowców należy postawić wyżej.

Podczas bilansowania osiągnięć w 2001 roku wątpliwości nie było. Bezapelacyjnie zwyciężyła sztangistka Aleksandra Klejnowska z WLKS Siedlce. 6 listopada 2021 roku to data historyczna. Podczas zawodów w Antalyi wywalczyła tytuł mistrzyni świata w kat. 58 kg. Było to pierwsze złoto zdobyte na zawodach tej rangi przez reprezentantkę Siedlec. Klejnowska pobiła i wyrównała rekord Europy. To nie wszystko. Sztangistka zdobyła również złote medale podczas Mistrzostw Europy seniorek i juniorek, a także wicemistrzostwo świata juniorek. Trenerem mistrzyni był Ryszard Soćko.

Drugie miejsce w V rankingu na najlepszego sportowca przypadło lekkoatletce Lidii Chojeckiej z Pogoni Siedlce. I chociaż zdobyła ona wiele medali to 2001 roku był słabszy od poprzednich. Podczas mistrzostw świata była piąta na 1500 m. Zajmowała również czołowe lokaty podczas mitingów Golden League, a w jednym zajęła pierwsze miejsce. Trenerem zawodniczki był Janusz Maciejewski.

Miejsce na podium i trzecie miejsce w plebiscycie zajął sztangista Robert Dołęga. Był piąty podczas mistrzostw świata w kat. 105 kg i czwarty podczas mistrzostw Europy. Zwyciężył w mistrzostwach Polski, a także w kilku turniejach. Trenerem zawodnika był Ryszard Soćko.

Czwarte miejsce zajął kolejny przedstawiciel podnoszenia ciężarów Marcin Dołęga z WLKS. Był mistrzem świata i Europy juniorów do lat 20 w kat. 105 kg. Zajął dziewiąte miejsce na MŚ seniorów. Siedemnaście razy poprawiał rekordy Polski, zaró1)no wśród juniorów, jak i seniorów. Trenerem Marcina był Kazimierz Olszewski.

Piąte miejsce przypadło przedstawicielce boksu i kickboxingu Edycie Olewniczak. Niepokonana, a w rywalizacji w Polsce zawodniczki nie chciały z nią walczyć, mistzyni Polski w kat. 56 i srebrna medalistka mistrzostw świata seniorek. Sportsmenka wywalczyła interkontynentalne mistrzostwo federacji WIBF w kategorii junior piórkowej. Trenerzy to Andrzej Gmitruk i Dariusz Izdebski.

Szóste miejsce w rankingu przypadło lekkoatlecie Krzysztofowi Koczoniowi z Pogoni. Zdobył brąz na mistrzostwach Europy juniorów w sztafecie 4×100 m, był mistrzem Polski juniorów do lat 19 na 100 m i halowym wicemistrzem Polski juniorów na 200 m. Trener to Winicjusz Nowosielski.

Szóste miejsce dla kolejnej reprezentantki „królowej sportu”. Dorota Wojtczak z WLKS zajęła czwarte miejsce podczas mistrzostw Europy w sztafecie 4×100 m, była wicemistrzynią Polski juniorek do 19 lat w hali i na stadionie na 200 m. Trenerem był Kazimierz Zięcina.

Justyna Karolkiewicz z Pogoni była brązową medalistką na 400 m w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, a wśród seniorek zajęła piąte miejsce. Zdobyła srebro w sztafecie 4×400 na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Trenował ją Nowosielski.

Na miejscu dziewiątym w rankingu znalazła się Marta Dreger z WLKS, która była objęta szkoleniem w Ośrodku Olimpijskim w Siedlcach. Była piąta na mistrzostwach świata juniorek do lat 20, czwarta w mistrzostwach Europy juniorek w kat. +75 kg. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży była druga, za Agatą Wróbel w kat. 69 kg.

Dziesiątkę zamknęła Magdalena Jaciuk z WLKS. To mistrzyni Polski seniorek w kat. 75 i juniorek w kat. 69 kg. Zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach Europy juniorek. Trener obu był Soćko.

źródło: własne; foto: Getty Images