sobota, 9 grudnia 2023r.

Z kart historii: Trudny grunt dla szczypiorniaka

Piłka ręczna nigdy nie miała łatwego życia w Siedlcach, choć sekcja piłki ręcznej Pogoni istnieje od 1968 roku.

Inicjatorem jej powstania był Henryk Augustyniak, trenera i sędziego, byłego zawodnika II-ligowego Włókniarza Konstantynów. Siedlecka drużyna rozpoczęła rozgrywki w sezonie 1968/69 w mazowieckiej lidze okręgowej.

W tym okresie i latach następnych trzon zespołu stanowiło kilku zawodników, wśród nich znajdowali się m.in. Edmund Bartczak, Tadeusz Czech, Henryk Piskorz, Jan Bańkowski, Jan Grzechnik i inni. Do drużyny dołączali juniorzy rocznika 1953. Społecznym kierownikiem drużyny od powstania sekcji był Andrzej Pik.

W latach 1969-72 w mazowieckich rozgrywkach juniorów młodszych, a później juniorów uczestniczyła młodzieżowa drużyna Pogoni. Z kolei seniorzy kilka razy ocierali się o awans na wyższy szczebel rozgrywek. W sezonie 1972-73 szczypiorniści Pogoni zajęli pierwsze miejsce w lidze okręgowej i grali o wejście do II ligi. Niestety, bezskutecznie. W kolejnych latach piłka ręczna stawała się jedną z popularniejszych dyscyplin w Siedlcach, młodzi chłopcy garnęli się do jej uprawiania. Szczególnie chodziło o Zespół Szkół Elektrycznych, Zespół Szkół Budowlanych, I LO im. Prusa, Technikum Mechaniczne, Technikum Samochodowe i Technikum Rolnicze oraz Szkoły Podstawowe nr 4 i 5. Rozwinął się system współzawodnictwa międzyszkolnego.

Szczypiorniści rozgrywali mecze na „asfalcie” przy ul. Wojskowej, w połowie lat 70-tych w hali sportowej przy ul. Prusa. Po wyjeździe trenera Augustyniaka drużynę przejął Andrzej Garwoliński. W 1977 r. Pogoń po raz pierwszy awansowała do ligi międzywojewódzkiej. W tym czasie szkolenie młodzieży zostało rozszerzone o 4 grupy (szkolenie wstępne dla 13-15 lat, młodzicy 15-16, juniorzy 16-18 i seniorzy). Silny zespół młodzieżowy Pogoni powstał w 1976 r. Stworzył go trener Cyprian Nowicki, a grali piłkarze ręczni z rocznika 1960. Zespół został mistrzem okręgu w kategorii juniorów. W sezonie 1977-78 nastąpiła reorganizacja rozgrywek, utworzono cztery grupy III ligi po 12 drużyn, a Pogoń trafiła do południowo-wschodniej. Po rezygnacji Hutnika Kraków w grupie zostało 11 ekip. Siedlczanom udało się zakończyć sezon w środku tabeli. W 1977 r. w Siedlcach zorganizowano międzynarodowy turniej z udziałem czterech zespołów, a wygrał jugosłowiański Bores Tito Veles, Pogoń zajęła drugie miejsce. Od jesieni 1978 r. Pogoń grała w warszawskiej grupie III ligi i kończyła sezon na II lub III miejscu, nie awansując do II ligi. Rok 1979 to zwycięstwo w V Halowym Turnieju o Puchar Prezydenta Zamościa.

Seniorzy prowadzeni przez Krzysztofa Sobieszczaka gral w II lidze, nie mogąc awansować do wyższej grupy rozgrywek. Przed rozgrywkami sezonu 1981-82 związek znów dokonał reorganizacji. Utworzono osiem grup ligi międzywojewódzkiej. Pogoń trafiła do grupy warszawsko-białostockiej z pięcioma zespołami. Pierwsza runda zakończyła się sukcesem z kompletem zwycięstw. Przed drugą rundą Pogoń została osłabiona co skutkowało porażkami. I znów sezon zakończył się na drugim miejscu, bez awansu.

Do rozgrywek sezonu 1982-83 szczypiorniści przystąpili z nowym trenerem, a został nim Leszek Grześkiewicz, po nim zaś pieczę przejął Marek Guth. Jednak i te zmiany nie pomogły i awansu nie było. Z czasem z drużyny odchodzili starsi zawodnicy, kadra zmniejszała się. Klub z powodów finansowych przestał szkolić młodzież. Sezon 1984-85 był ostatnim. Zespół znalazł się na dole tabeli ligi wojewódzkiej, a sekcja została rozwiązana.

W drugiej dekadzie XXI wieku z różnym skutkiem na ligowych parkietach rywalizował UKS Prus Siedlce. W 2018 roku seniorzy klubu rozegrali ostatni oficjalny mecz. Sekcja została przeniesiona do MKS Pogoń. W ostatnich latach najgłośniej o sukcesach szczypiornistek dowodzonych przez Michała Markowskiego. Być może w niedalekiej przyszłości spróbują one swoich sił w seniorskich rozgrywkach.

 

źródło: archwium Sławomira Kindziuka; foto: MKS Pogoń Prus Siedlce

DODAJ KOMENTARZ

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Proszę zweryfikować fakty i napisać o siedlczanach grających w II Lidze SPR Siedlce

Szkoda, że zabrakło rzetelności dziennikarskiej by dokładniej opisać to wszystko co działo się w XXI wieku w siedleckiej piłce ręcznej. Szkoda, że zabrakło w artykule parę słów o Sebastianie Hunderze, z którego inicjatywy w rozgrywkach seniorskich wystartował UKS Prus Siedlce, o Krzysztofie Sobieszczaku czy też o tym jak Marek Guth, po raz kolejny poświęcili swój czas na trenowanie nowego pokolenia, o Stanisławie Marciniaku, który wspierał „nowe” początki UKS Prus, o Januszu Żydowiczu, Wiesławie Żydowicz, którzy również trenowali zawodników UKS Prus Siedlce, a także jako nauczyciele wychowania fizycznego promowali piłkę ręczną w regionie i zarazili wielu pasją do tej dyscypliny. Nie… Czytaj więcej »

Przyznam rację Michałowi Kluczkowi oraz Panu Adamowi Tomczukowi, historia siedleckiej piłki ręcznej to jednak nie tylko ta skromna powyższa strona. Myślę że powstałaby fajna książka lub praca magisterska. (może warto o taką się pokusić). To trudny i wymagający sport i wielki szacunek dla ludzi którzy to promowali i promują. Chciałbym zaznaczyć że za nasze sekcyjne sukcesy należą się gratulacje dla naszego całego zespołu trenerów (Ja-Michał Markowski ( nauczycieli SP5), Jakub Altin (wychowanek UKS Prus Siedlce- który nadaje profesjonalne szlify naszym zespołom 🙂 ), Andrzejem Pieńkowski (nauczyciel Sp5- który razem ze mną wyszukuje i zachęca dzieciaki do piłki ręcznej )- my… Czytaj więcej »

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;