poniedziałek, 11 grudnia 2023r.

Od Ogniska przez Kolejarza i Podlasie do Pogoni cz. II

Druga połowa 1957 roku była dla siedleckich klubów przełomowa. Przy poparciu władz zarówno partyjnych, jak i administracyjnych oraz wsparciu finansowym Zrzeszenia Start odbyło się walne zebranie sprawozdawcze obu klubów. Powołano jeden Klub Sportowy Start-Pogoń, który miał silne zabezpieczenie finansowe.

Pierwszym prezesem został ówczesny przewodniczący Miejskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu Leon Kurzawczyk, później zastąpił go na krótko Jan Michalak, by w grudniu 1958 roku stery klubu przejął Jan Bujalski. Nadeszły pierwsze sukcesy m.in. piłkarze wyszli z B klasy, a hokeiści grali coraz lepiej. W latach 60-tych rozwinęła się współpraca klubu ze szkołami, a młodzież garnęła się do sportu. Powstały miejskie ligi szkolne: hokejowa i piłkarska. Dzięki wsparciu spółdzielczości pracy i zakładów kluby uzyskały płynność finansową, a opiekunem Pogoni stało się PKP. Co ciekawe pracownicy niektórych firm i instytucji wpłacali dobrowolne składki na rzecz klubu.

Lata 60-te to działalność sekcji piłki nożnej, hokeja na lodzie, tenisa, tenisa stołowego, piłki siatkowej i szachów. W 1968 roku powstała sekcja piłki ręcznej, a jej inicjatorem był Henryk Augustyniak. Z kolei w 1965 roku doszło do fuzji sekcji lekkoatletycznej Pogoni z MKS Czarni Siedlce.

Rozwój był widoczny poprzez inwestycje związane z poszerzeniem bazy klubowej. Przeprowadzono remont generalny stadionu i odnowiono biurowiec. Społeczny Komitet Budowy Sztucznego Lodowiska powstał w 1968 roku, a sam obiekt oddano do użytku w 1975 roku. Wybudowano także halę sportową przy ul. Prusa, a w 1979 roku w ciągu pół roku przy ulicy Wojskowej postawiono pawilon typu Pilawa, który służył sekcji tenisa stołowego. Zawodnicy trenowali i grali w nim przez 25 lat aż do 2004 roku, kiedy przenieśli się do hali przy ul. Prusa. Budynek, który tyle lat służył pingpongistom w związku z prywatnymi inwestycjami został przeznaczony do rozbiórki. W 1980 roku do użytku oddano trzypiętrowy budynek klubowy wraz z częścią hotelową i administracyjną, w 1984 roku klub otrzymał pomieszczenia do odnowy biologicznej.

Dobra passa klubu trwała nadal, a Siedlce w 1975 roku stały się siedzibą województwa. W 1976 roku piłkarze Pogoni walczyli o wejście do II ligi, by później przez 20 lat i 12 sezonów grać w III lidze. Tenisistki i tenisiści stołowi awansowali do I ligi, mając na swoim koncie wiele sukcesów na arenie krajowej. Hokeiści z kolei należeli do czołówki II ligi seniorów i juniorów, a wychowanek klubu Wiesław Jobczyk od 1976 do 1984 był trzykrotnym olimpijczykiem. W lidzie międzywojewódzkiej grali piłkarze ręczni.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;