poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Najlepsi sportowcy w 1999 roku

W 1999 roku siedleccy zawodnicy zaznaczyli swoją obecność na sportowych arenach, zdobywając w mistrzostwach świata i Europy 15 medali, a z mistrzostw Polski przywieźli ich aż 63.

Wśród nich 31 złotych, 20 srebrnych i 12 brązowych, z czego 28 to dorobek seniorów. Na podium MP znalazło się 44 siedleckich sportowców tradycyjnie najwięcej podło łupem lekkoatletów, sztangistów, kickbokserów i zawodników w biegu na radioorientację. W reprezentacji Polski znalazło się 27 reprezentantów siedleckich klubów w siedmiu dyscyplinach sportu.

W Siedlcach odbyło się kilka dużych imprez, które były organizowane przez działaczy TKKF, LZS, SZS.

Już po raz kolejny pierwsze miejsce w plebiscycie zdobyła lekkoatletka Lidia Chojecka, dla której 1999 rok był niezwykle udany. Brązowy medal zdobyty w halowych mistrzostwach świata seniorek i tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy tylko ten wybór potwierdza. Warto dodać, że biegaczka jako jedyna po wielu latach złamała barierę dwóch minut w biegu na 800 m. Po raz pierwszy wystartowała także na 5 km, który to bieg wygrała. Doszły do tego udane starty w mityngach Golden League i innych zawodach. Trenerem zawodniczki był Janusz Maciejewski.

Drugie miejsce na podium wywalczył sztangista WLKS Robert Dołęga. W mistrzostwach świata seniorów zajął ósme miejsce, zdobywając jednocześnie tzw. mały brązowy medal w podrzucie w wadze do 105 kg. Regularnie przekraczał także 400 kg w dwuboju. Poza tym zdobył mistrzostwo Polski młodzieżowców do lat 23 i brązowy medal wśród seniorów. Wraz z zawodnikami WLKS wywalczył srebrny medal w drużynowych MP. Znalazł się również w kadrze A. Trenerem był Ryszard Soćko.

Trzecie miejsce w rankingu za 1999 rok zdobyła Justyna Karolkiewicz. Pobiła ona rekord życiowy na 400 m, a także zdobyła dwa medale na ME juniorek. W MP wywalczyła cztery medale, stając się drugą zawodniczką w Polsce. Trenerem był Winicjusz Nowosielski.

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się także kobieta, tym razem uprawiająca kick boxing i boks zawodowy Edyta Olewniczak. W MP zdobyła trzy złote medale we wszystkich formułach. Z kolei z Pucharu Świata przywiozła dwa medale. Stoczyła dwie zwycięskie walki w boksie i znalazła się na liście pretendentek do walki o mistrzostwo Europy WIBO w wadze koguciem. Trener to Andrzej Wasilewski.

Sztangistka WLKS Aleksandra Klejnowska znalazła się na piątym miejscu plebiscytu. Zdobyła medal na ME juniorek, a ma MŚ uplasowała się w pierwszej dziesiątce. Była najlepszą zawodniczką w Polsce w wadze do 58 kg. Trenował ją Ryszard Soćko.

Szóste miejsce przypadło lekkoatletce Aleksandrze Dereń. Sezon 1999 nie był doskonały, raczej przeciętny. Podczas ME młodziczek była szósta na 800 m i czwarta wraz ze sztafetą 4×400 m. Trener Maciejewski.

Na siódmym miejscu w plebiscycie znalazła się kolejna przedstawicielka lekkoatletyki Dorota Wojtczak. Zdobyła dwa brązowe medale w sztafetach na MŚ juniorek do lat 18. Poprawiła rekordy życiowe na 100 i 200 m i zdobyła dwa medale na MP. Trenerem był Kazimierz Zięcina.

Ósme miejsce dla lekkoatletki Moniki Giemzo, która w tym roku poprawiła dwa rekordy życiowe na 100 i 200 m. Była w kadrze PZLA na IO w Atenach (2004). Trenował ją Nowosielski. Na dziewiątym miejscu rankingu znalazł się sztangista Piotr Drusewicz z WLKS. Był mistrzem Europy do lat 16, czwarty na ME do lat 20. Trener Soćko. I wreszcie miejsce dziesiąte w plebiscycie na najlepszych sportowców w 1999 roku. Zajęła je sztangistka Magdalena Jaciuk z WLKS. Na ME juniorek zajęła miejsce czwarte, a na MŚ siódme.

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka