niedziela, 3 marca 2024r.

Kluby ze Zrzeszenia LZS rosły w siłę cz. I

Po 1956 r., a więc po październikowej „odwilży”, w Siedlcach prężnie zaczęły się rozwijać kluby należące do Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.

W 1956 roku powstał LZS Siedlce, który ze struktur LZS Stara Wieś przejął sekcję lekkoatletyczną. Decyzja była słuszna ponieważ w kolejnych latach młodzicy i juniorzy zdobywali medale w mistrzostwach Mazowsza i wojewódzkich zawodach Zrzeszenia LZS. W dziesiątce seniorów Mazowsza znaleźli się trzej zawodnicy miejscowego LZS-u: Sawicki (800 m), Michalak (1000 i 1500 m) oraz Szwedowicz (skok w dal). Dołączył do nich Bogdan Szewczyk w trójskoku, a od 1962 r. drużyna została zgłoszona do A klasy drużynowych mistrzostw województwa warszawskiego.

W 1957 roku w klubie funkcjonowała sekcja piłki siatkowej, a drużyna występowała w B klasie mazowieckiej. Niestety, dalsze jej losy nie są znane. W 1960 roku do rozgrywek B klasy przystąpili siatkarze, głównie uczniowie Technikum Rolniczego i zawodnicy ze zlikwidowane w tym roku sekcji KS Pogoń. Siatkarze w 1962 r. zajęli dziesiąte miejsce w mistrzostwach Polski LZS. Wywalczyli także awans do III ligi.

W 1960 roku przy LZS powstała sekcja podnoszenia ciężarów, która istniała do 1975 roku, a więc likwidacji klubu. Drużyna była również zgłoszona do A klasy, a jej trzon stanowili zawodnicy wywodzący się z wiejskich konkursów siłaczy. W 1969 r. sukcesem był awans do ligi okręgowej, która była czwartym poziomem rywalizacji w Polsce, ponadto Marek Kompolt został powołany do kadry Polski juniorów.

Od 1961 roku swoje miejsce w LZS znaleźli także siedleccy kolarze z trenerem i byłym zawodnikiem Krzysztofem Biernackim. Do 1970 roku patronem sekcji był Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Do czasu rozwiązania sekcji jesienią 1971 r. opiekunem był POM Siedlce. Największym sukcesem jaki odnieśli siedleccy kolarze było mistrzostwo Polski juniorów i mistrzostwo seniorów w kolarstwie przełajowym przez Adama Gruszkę. Po rozwiązaniu sekcji kolarze znaleźli się w KS Start-Pogoń. Przy klubie, w latach 1971-72, istniała także, grająca w A klasie drużyna piłki ręcznej.

W 1961 roku powstał drugi klub LZS-owski, przy Studium Nauczycielskim powołano LZS SN z jedną sekcją piłki siatkowej mężczyzn. Inicjatorem i trenerem był Ekspedyt Rzadkowolski. Zespół w latach 1961-62 wygrał rozgrywki A klasy województwa mazowieckiego i występował w lidze okręgowej. Klub zaprzestał działalności po przekształceniu Studium Nauczycielskiego w Wyższą Szkołę Nauczycielską i utworzeniu w 1969 roku AZS WSN Siedlce.

Obydwa siedleckie kluby LZS wychodziły w skład i były jej podstawowymi ogniwami, a mianowicie Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS. I Powiatowa Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza odbyła się w styczniu 1957 r., a wzięli w niej udział delegaci z 44 kół, zrzeszających 922 członków. Jej przewodniczącym został wybrany Jan Grajewski. W 1970 roku na terenie powiatu działało 100 kół z 3472 członkami przy budżecie 225,5 tys. zł. RPZ LZS finansowało działalność klubów i kół oraz organizowało zawody i turnieje. Przejęła także prowadzenie rozgrywek w piłkarskiej lidze wiejskich drużyn z powiatu siedleckiego, była to dawna klasa D, a w 1972 roku w lidze grały 33 drużyny.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Noto dobrze przynajmniej dzięki temu rozwijał się polski spprt

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;