piątek, 24 maja 2024r.

Boks ma długie tradycje w Siedlcach cz. II

Rozwój boksu jako dyscypliny sportowej w Siedlcach miał miejsce w okresie międzywojennym. To wtedy rozegrano pierwszy w historii mecz drużynowy.

Zespół siedleckiego „Kolejarza” występował w rozgrywkach B klasy mazowieckiej. Pięściarze zakończyli sezon na czwartym miejscu w tabeli. Cztery spotkania zakończyli porażkami, w tym jedno walkowerem, ponieważ na spotkanie udali się w sześcioosobowym składzie. W spotkaniu towarzyskim pokonani zostali: Kobryń, Wąsiel, Smoliński, Marchewka, Gąsiorowski i Pawliński.

Jedyny mecz wygrany przez Kolejarza, dodajmy w niepełnych składach, to spotkanie ze Stalą Pruszków. W wadze muszej z powodu nadwagi przeciwnika wygrał Domański. W piórkowej przez nokaut techniczny w pierwszej rundzie uległ przeciwnikowi Kobryń. Z kolei w lekkiej zwyciężył Zyglewski, a w lekkopółśredniej Smoliński wygrał w pierwszej rundzie przez poddanie przeciwnika. W półśredniej już w w pierwszym starciu poddał się Marchewka, a Gąsiorowsski w lekkośredniej i Pawliński w półciężkiej zwyciężyli przeciwników, z tym że ten pierwszy wygrał walkowerem.

W 1955 roku w kadrze Mazowsza znaleźli się: Domański (lekka), Smoliński (lekkopółśrednia) i Gąsiorowski (lekkośrednia).

W 1957 roku pięściarze „Startu” walczyli w A klasie, później zespół został przemianowany na „Podlasie”. Byli to zawodnicy dawnego „Kolejarza”. „Start” znalazł się w A klasie po zdobyciu mistrzostwa B klasy, w której występowało sześć zespołów. Warto zaznaczyć, że poza jednym remisem pozostałe spotkania zakończyły się zwycięstwem. Dla przykładu mecz z Mazowią Mińsk Mazowiecki zakończył się rezultatem 15:7. Jednym z najlepszych bokserów, który w sezonie nie poniósł porażki i znalazł się w kadrze Mazowsza był Adam Jamroz. Zespół był młody, a najstarszy zawodnik Partyka miał 22 lata. Treningi, które odbywały się dwa razy w tygodniu prowadzili Stanisław Makowski i kierownik sekcji Prokopiak. W sekcji trenowało 30 zawodników, a do najlepszych należeli: K. Danielczuk, W. Domański, Z. Ładniak, Głuszczak, Krzymowski, Karczewski, Aniołek i Milewski.

Podczas mistrzostw Mazowsza, które odbyły się w 1957 rorku Migda przegrał niezasłużenie z Błaszczykiem z Żrardowianki, a Karczewski uległ na punkty w półfinale Majstrykowi ze Stali Pruszków.

W 1957 roku drużyna Startu występowała w A klasie I grupie z zespołami Grochowa Warszawa, Sarmaty Warszawa, KS Ursus i Unii Grodzisk Mazowiecki. Mecz z Sarmatą zakończył się porażką 6:14. Walki wygrali Napierała i Franczak w półciężkiej, który przez TKO zwyciężył 19-letniego Lewandowskiego, liczonego dwukrotnie do 8. Sędzia nie zakończył walki, lecz kazał walczyć dalej co zakończyło się tragedią. Lewandowski znalazł się w szpitalu, w którym po czterech dniach zmarł.

W kolei mecz z Unią zakończył się walkowerem 0:20 z powodu wystawienia tylko siedmiu zawodników. W związku z tym odbył się mecz towarzyski zakończony porażką drużyny z Siedlec 4:16.
W 1958 roku Podlasie spadło z A do B klasy. W zespole siedleckim występowali: Senkowski, Zbigniew Sikorski, Wróbel, Nojszewski, Burdziłowski, Marian Szkup, Wojciech Kordel, Stanisław Nowak i Zbigniew Grochowski.

W 1959 roku zespół spadł z B klasy, a w klubie istniała tylko szkółka bokserska.

 

źródło: własne / Życie Podlasia; foto: catawiki.com

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;