poniedziałek, 4 marca 2024r.

Kluby istniejące przy zakładach pracy cz. I

Na początku lat 70-tych w Siedlcach powstały przy zakładach pracy dwa kluby sportowe.

Pracownicy Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki w maju 1970 roku założyli Zakładowy Klub Sportowy „Stal” Siedlce. Od 1969 roku w zakładzie istniało już Koło Sportowe, a piłkarze w siedleckiej grupie C klasy zajęli drugie miejsce. Waldemar Celiński i Waldemar Oksiuta prowadzili w tym czasie rozmowy aby KS „Start-Pogoń” przejęła ich drużynę. Wówczas w Pogoni grały dwa zespoły i zarząd uznał, że finansowo nie może sobie pozwolić na kolejny.

W 1972 roku w Stali było 600 osób, w tym 42 piłkarzy w kategorii seniorów i juniorów. Utworzono również sekcje tzw. rekreacyjne: siatkówki kobiet i mężczyzn, motorowodną, szachową, tenisa stołowego, strzelecką, warcabową i wędkarską. Zawodnicy sekcji startowali w imprezach rekreacyjnych, a ich liczba przekraczała 150 pracowników. Jako ciekawostkę warto podać, że motorowodniacy kierowani przez Marka Mrawca mieli w Mierzwicach nad Bugiem przystań z hangarem i kilkoma łodziami. W Ogólnopolskim Konkursie „Klub Sportowy – załodze i środowisku” za 1978 rok CRZZ, która organizowała konkurs przyznano Stali Siedlce w klasyfikacji klubów przy zakładach pracy poniżej 5 tys. pracowników drugie miejsce w Polsce.

Od sezonu 1970-71 drużyna Stali grała w B klasie, a mecze rozgrywano na pełnowymiarowym boisku przy koszarach na ul. Składowej. Rok później piłkarze występowali w A klasie i zajmowali miejsce w środku tabeli. W 1977 roku awansowali do bialsko-siedleckiej ligi okręgowej. W sezonie 1990-91 drużyna zajęla piąte miejsce w tej lidze. Niestety,w czerwcu 1991 roku z przyczyn ekonomicznych zespół został zlikwidowany. Klub istniejący 20 lat był finansowany z funduszu socjalnego, a także składek załogi i klubu, dostawał również dotację z miasta i województwa. Jak relacjonowali działacze dokumentacja ZKS Stal po likwidacji została zniszczona.

Po rozwiązaniu klubu miejsce w lidze okręgowej i czołowych zawodników przejęła druga drużyna Pogoni. Z kolei inni piłkarze przeszli do Gminnego Klubu Sportowego „Zryw” Chodów. Na początku 1971 roku w Siedlcach uruchomiono filię Warszawskiej Fabryki Pomp, a pracownicy kilka tygodni przed sezonem 1971-72 założyli Robotnicze Koło Sportowe „Wafapomp” z drużyną piłkarską. W drużynie występującej w B klasie grali pracownicy zakładu, hokeiści Pogoni m.in. bracia Wiesław i Władysław Borucowie, Wiesław Jobczyk, piłkarz Edward Mech i młodzież z osiedlowych dzikich drużyn. W klubie funkcjonowała także sekcja brydża sportowego i rekreacyjna. W 1972 roku w kole było 158 członków, w tym 42 piłkarzy. W czerwcu 1974 roku klub został zlikwidowany, a zakład został wchłonięty przez Odlewnię Staliwa „Stalchemak”.

Po likwidacji Zrzeszeń Sportowych przy Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Siedlcach funkcjonowało Koło Sportowe „Gwardia”. Na okazjonalne turnieje i festyny wystawiało drużyny w piłce nożnej i siatkowej mężczyzn. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku zespoły Gwardii brały udział w rozgrywkach siedleckich lig okręgowych brydża sportowego i siatkówki mężczyzn. Milicjanci startowali także w ogólnopolskich turniejach w ramach współzawodnictwa sportowego, a które organizowała funkcjonująca przy MSW branżowa Federacja Klubów Sportowych „Gwardia”.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Na początku lat 70 sport się bardzo dobrze rozwijał obfitował w dużą ilość medali i był rzecz jasna sposobem na życie dla sportowców więc sport dawał ludziom dużo radości i satysfakcji pamiętam jak oglądałem urywki z dawnych lat to były tam pokazane sukcesy sportowe naszych Polaków

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;