niedziela, 23 czerwca 2024r.

Kluby i koła lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku

W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku dużą popularnością w Siedlcach cieszył się tenis ziemny. Korty, na których odbywały się turnieje wybudowano na stadionie, który należał do Dywizji oraz na placu przy Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Na trawiastych kortach w 1924 r. rozegrano tenisowe mistrzostwa 9 Dywizji Piechoty, a zwycięstwo w deblu odnieśli płk Franciszek Sikorski i por. Marian Drobik. Uważa się, że był to pierwszy turniej tenisowy, który rozegrano w Siedlcach.

Od 1928 roku już po wybudowaniu stałych kortów na stadionie mogli z nich korzystać cywile. Do najlepszych tenisistów miejskich należeli Józef Luberda, mjr Dobrzański oraz Anna Żybura i Maria Żybura. Pierwszy międzyklubowy mecz odbył się na przełomie maja i czerwca 1936 roku, w którym Klub Tenisowy Siedlce pokonał Proch Pionki 3:2.

Początek 1934 roku to utworzenie w Siedlcach Klubu Szachowego przez Federację Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Jego członkowie uczestniczyli w turniejach wewnętrznych i rozgrywkach międzyklubowych.

Po 1926 roku powstał w Siedlcach Klub Sportowy OM TUR z sekcją piłkarską. Pierwszy udokumentowany mecz rozegrany przez ten zespół miał miejsce 3 maja 1929 roku. TUR przegrał z WKS 9 pac Siedlce 0:5. Później drużyna uczestniczyła w rozgrywkach A i B klasy okręgu lubelskiego. Największy sukces to piąte miejsce w A klasie w 1931 roku. Niestety, aktywność członków zmalała, a w kwietniu 1935 roku młodzież z TUR-a prowadziła już tylko działalność odczytową. W tym okresie do koła należały 33 osoby, a pod koniec 1936 roku 47 osób. Pod koniec tego roku starosta siedlecki uznał koło za martwe.

Z kolei w latach 1935-39 w kolejarskim środowisku miasta funkcjonował Robotniczy Klub Sportowy, który założyli działacze PPS Związku Zawodowego Kolejarzy. Klub miał 47 członków i trzy sekcje: kolarską, tenisa stołowego i szachową.

Dosyć późno zawiązał się Klub Sportowy „Vulcan” Siedlce. Powstała w 1924 roku, a siedzibą był lokal przy ul. Warszawskiej 81. W swoich szeregach skupiał uczniów z Gimnazjum im. B. Prusa i młodzież miejską. Klub uczestniczył w rozgrywkach piłkarskich, a pod koniec 1924 roku zgłosił chęć do WOZP aby uczestniczyć w rozgrywkach klasy C. Przed inauguracją rozgrywek w 1925 roku Vulcan jednak nie nadesłał w terminie do piłkarskiej centrali kwestionariusza statystycznego i został zobowiązany do uzupełnienia. Nastąpiło to po tygodniu, w związku z czym „suspencję anulowano”.

Kolejnym klubem, który działał w latach 1935-39 był uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy Siedlce.

Sport i wychowanie fizyczne propagowały także koła Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej i Młodzieży Męskiej. Były one podporządkowane hierarchii Kościoła katolickiego. W diecezji siedleckiej w 1930 roku istniało dziewięć okręgów Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, zrzeszających 40 kółek KSMM z 839 członkami i 20 kółek KSMŻ z 577 kobietami. Koła organizowały szkolenia z przysposobienia obronnego i wojskowego oraz ćwiczenia fizyczne. Sport w 1936 roku uprawiali członkowie 11 kółek wychowania fizycznego.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Kazimierza Dmowskiego

DODAJ KOMENTARZ

5 odpowiedzi

  1. Szczerze mówiąc to jestem pełen podziwu jeśli chodzi o tamte czasy masowa mi się taki pomysł żeby stworzyć encyklopedię sportową z tamtych czasów była by to sportową lekcja historii dla mlodzierzy

    1. Młodzież należy uczyć prawidłowej pisowni języka polskiego. Bez języka naród wymrze.

      1. No tak ale młodzież też należy doceniać bo dzięki ich ambicji wiemy oroznych rzeczach foty uczących sportowych osiągnięć

        1. Napisał to o Tobie, geniuszu… (Na końcu jest ironia, jakbyś nie wyłapał)

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;