piątek, 24 maja 2024r.

Moda na sporty walki cz. II

Mimo likwidacji PTS Siedlce, który posiadał wiodące w mieście i regionie sekcje sportów walki inne kluby kontynuowały swoją działalność.

3 listopada 1992 roku powstało Ognisko TKKF Siedleckie, które przejęło ze zlikwidowanego Wojewódzkiego Ośrodka Rekreacji i Rehabilitacji TKKF zespół ćwiczebny kickboxingu. Wkrótce trener Andrzej Garbaczewski przekształcił go w sekcje wyczynową, a ćwiczyło w niej około 60 osób. Trenowano w wynajmowanych od szkół siedleckich salach gimnastycznych. Po kilku latach sekcja stała się jedną z wiodących i najsilniejszych w Polsce.

Do krajowej i europejskiej czołówki należała Katarzyna Balcerzak, która od 1994 do 1998 roku zdobyła pięć medali MŚ i ME. Od 2004 do 2010 roku na podium zawodów światowych stawali także Katarzyna Furmaniak i Michał Głogowski. Później występowali oni na zawodowych ringach w kickboxingu. Wychowankowie Andrzeja Garbaczewskiego do 2014 r. na kickbokserskich Mistrzostwach Polski w różnych stylach i kategoriach wiekowych zdobyli ponad 100 medali.

5 czerwca 1995 roku grupa osób wybrała Komitet Założycielski Stowarzyszenia Kick Box Siedlce, bardziej znany jako Siedlecki Klub Kick-Boxingu. Szefem komitetu został lek. med. Dariusz Węglewicz, a wiceprzewodniczącym Andrzej Wasilewski. Rejestracja stowarzyszenia miała miejsce 30 czerwca 1995 roku, w listopadzie nazwa została zmieniona na Klub Sportowy Kick-Boxingu Siedlce, a klub prowadził działalność do 2004 roku. Najlepszą zawodniczką sekcji była Edyta Olewniczak, zdobywczyni wielu medali podczas MŚ, ME i Polski seniorek w formule full-contact. Sukcesy odnosiły także Marlena Wojtas i Aleksander Samoluk.

Po zakończeniu działalności przez ten klub część zawodników i działaczy założyło 31 grudnia 2004 roku Siedlecki Klub Sportowy Gladiator. Inicjatorami założenia klub byli Andrzej Wasilewski i Marek Kopański, a został on zarejestrowany 12 kwietnia 2005 roku. Prezesem został Marcin Przysowa, wiceprezesem Ewelina Jaromska, a członkami zarządu Andrzej Wasilewski, Adam Stańczuk i Aleksander Samoluk. Największe sukcesy odnosili Jaromska, Samoluk i Jakub Kopański.

W 2005 roku z inicjatywy braci Rafała i Marcina Popków w Siedlcach powstała nieformalna, kilkuosobowa grupa młodzieży pod nazwą Akademia Kawashi. Wynajmowali oni za własne pieniądze salę gimnastyczną przy ZSP nr 1, gdzie zaczęli uprawiać Martial Arts Tricking – bezkontaktowe karate i kickboxing z tzw. formami przy muzyce bez broni oraz z bronią. Są to nowe dyscypliny powstałe na bazie sztuk walki oraz akrobatyki. Działalność sformalizowali 25 listopada 2009 roku zakładając stowarzyszenie Akademia Kawashi Siedlce. W zajęciach uczestniczyło około 100 osób. Filie akademii były w Żeliszewie, Kotuniu i Sokołowie Podlaskim.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;