piątek, 24 maja 2024r.

Moda na sporty walki cz. III

Rozwijająca się od połowy lat 80-tych moda na uprawianie przez młodzież sportów walki oraz wschodnich sztuk walki sprawiła, że zaczęły powstawać kluby zajmujące się tymi sportami.

Do nich można również zaliczyć jednosekcyjny Uczniowski Klub Sportowy Power Siedlce, który powstał 28 grudnia 2010 roku, a trzy dni później został zarejestrowany. Do zarządu weszli: jako przewodniczący Sebastian Matulaniec oraz Katarzyna Furmaniak i Piotr Furmaniak. Kickboxing trenowała w nim młodzież z różnych szkół, a założyciele zdobywali medale podczas MP.
W Siedlcach założono również kilka stowarzyszeń sportowych, które propagowały inne sporty walki.

24 lipca 1997 roku powstał Siedlecki Klub Okinawa Goju-Ryu Karate-Do. Prezesem został Dariusz Skiermunt. Z kolei 29 czerwca 2002 roku grupa mieszkańców utworzyła Siedlecki Klub Taekwon-Do. W komitecie założycielskim znaleźli się Mariusz Suska, Jacek Wójcik i Iwona Suska. 1 września 2004 roku powstało Zrzeszenie Sztuk i Sportów Walki „Mixed Martial Arts”, a prezesem zarządu wybrano Rafała Szafrańskiego, członkami zarządu zostali Piotr Rejczak i Michał Tatkiewicz. Stowarzyszenie zostało wpisane do ewidencji kilka dni później. Ten rodzaj walk należy do popularnych dyscyplin sportowych, a zawodnicy podczas pojedynków stosują elementy różnych wschodnich sztuk walki.

28 sierpnia 2008 roku powstał Nadbużański Klub Kyokushin-kan Karate-do Siedlce, którego prezesem został Wojciech Podsiadły. Klub znalazł się wśród 45 ośrodków należących do Polskiej Federacji, m.in. w Radomiu, Legionowie.

W 2013 r. na terenie miasta działalność prowadziło Siedleckie Centrum Krav Maga&Kapap. To popularyzacja znanego w Izraelu i Palestynie stylu walki, tzw. walka twarzą w twarz. Uwzględnia ona elementy współczesnych, klasycznych i antycznych sztuk i stylów wali, także z wykorzystaniem broni. Klub w porozumieniu z policją prowadzi dla mieszkańców miasta kursy samoobrony.
Ognisko TKKF Siedleckie, które założono 3 listopada 1992 roku prowadziło zespoły ćwiczebne w kickboxingu, prowadząc zajęcia odpłatne dla około 60 osób. Prowadzony przez trenera Andrzeja Garbaczewskiego zespół od początku istnienia miał charakter sekcji wyczynowej.

Warto wspomnieć, że pierwszy w Siedlcach zespół karate utworzył TKKF Tramp w 1985 roku. Następnie powołano także zespoły kickboxinu i kulturystyki. Sekcja kickboxingu, licząca do 60 członków w listopadzie 1988 roku została przeniesiona do Wojewódzkiego Ośrodka Rekreacji Rehabilitacji, a powodem przenosin były kłopoty z wynajęciem sali gimnastycznej na zajęcia. Z kolei sekcja karate kyokushin w latach 1987-89 musiała zawiesić działalność z powodu braku instruktora. Najstarsze ognisko miejskie Relaks prowadziło zajęcia w dwóch nowych zespołach karate dla młodzieży.

 

źródło: własne / archwium Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Noto dobrze że takie kluby powstają nobo sport rozwija każdego czlowieka

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;