środa, 21 lutego 2024r.

TKKF – propagator masowych form rekreacyjno-sportowych cz. II

Połowa lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku to w miarę możliwości szybki rozwój organizacji propagujących masowe formy rekreacyjno-sportowe.

15 lipca 1975 roku działacze ZP TKKF oraz kilku ognisk z Siedlec i innych miast (Relaks, Albatros z Mińska Mazowieckiego, Niedźwiadek z Łukowa, Rekreacja z Sokołowa Podlaskiego, Promyk z Węgrowa) powołali Wojewódzkie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Pierwszym prezesem została wybrana Maria Żybura, a następnie pełnili ją Jan Izdebski, Jan Ruthe, Alojzy Stokłosa, Jerzy Mateuszak.

W 1979 roku z inicjatywy Jerzego Politowskiego powstało Ognisko Tramp. Członkowie mieli do dyspozycji wybudowany przy ul. Waryńskiego (obecnie Batorego) obiekt sportowy z kortami tenisowymi, stołami do tenisa stołowego i boiskiem. W 1985 roku Tramp utworzył pierwszy w mieście zespół karate, a następnie kickboxingu i kulturystyki. Ognisko organizowało również wyjazdy na krytą pływalnię do Białej Podlaskiej na naukę pływania.

W 1984 r. powstało Ognisko TKKF Pelikan, którego działalność skupiała się na osiedlu Warszawska. Organizowano rocznie do dziesięciu imprez osiedlowych z udziałem ponad 100 osób. Przygotowywano akcję „Lato w mieście”, zawody i turnieje, odbywały się zajęcia w zespołach aerobiku i gimnastyki pań. Przy ognisku funkcjonowała wypożyczalnia sprzętu turystycznego i sportowego, a w 1989 roku skorzystało z niej ponad 200 osób.

Najstarsze ognisko w mieście, czyli Relaks, po założeniu innych skoncentrowało swoją działalność na osiedlu Młynarska. W 1980 roku liczyło ono 103 członków, zorganizowało dziewięć większych imprez w których brało udział 2540 osób. W latach 80-tych Relaks utworzył popularny w tamtym okresie zespół kulturystyki, stale ćwiczyło tam ponad 35 osób, a zajęcia odbywały się w piwnicy w budynku przy ul. Sienkiewicza 30. W 1989 roku ognisko zorganizowało 23 imprezy, w których uczestniczyło 2395 osób. Ognisko funkcjonowało dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu członków, do których należeli: Maria Żybura, Stanisław Paczkowski, Halina Gut, Lucjan Izdebski, Krzysztof Jeznach, Ryszard Matwiejczyk, Grzegorz Rowicki, Andrzej Łęczycki, Wiesław Zięcina i inni.

Pod koniec lat 70-tych zaktywizowały się ogniska zakładowe, a było ich dziewięć: przy ZPB Karo, WLKS Mostostal, Stalchemaku, PKS, PKP, Podlasiu, Mera Błonie, ZPP FSO i ZM im. Nowotki. W latach 1980-81 większość zakładów rezygnowała z dotowania ognisk, dlatego TKKF ratując swój byt wprowadzała odpłatność za udział w zajęciach.

W 1988 roku w Siedlcach istniały trzy ogniska miejskie oraz dziewięć zakładowych m.in. Narzędziowiec, Polonez, Mostostal, Mera, Odlewnik, Remonter, Fair play, Kefirek, Zdrowie.

Najpopularniejszymi imprezami były rozgrywki miejskiej, międzyzakładowej ligi tenisa stołowego, turnieje o Puchar Prezydenta Miasta, Siedleckie Spotkania ze Sportem. Jako, że ogniska nie miały własnej bazy sportowej, korzystały z obiektów miejskich, klubowych i szkolnych. Część imprez odbywała się w świetlicach zakładowych.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: YouTube

DODAJ KOMENTARZ

Użytkownik
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Tkkf Prężnie się rozwijała w tamtym czasie

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;