czwartek, 25 kwietnia 2024r.

TKKF – propagator masowych form rekreacyjno-sportowych cz. VI

Współzawodnictwo sportowe w Siedlcach na początku XXI wieku stało na wysokim poziomie.

Ocenia się, że nigdzie w regionie siedleckim nie było tak rozbudowane. Formalnie organizatorem rozgrywek było stowarzyszenie o nazwie Siedleckie Towarzystwo Podwórkowe, które następnie zostało zarejestrowane jako Stowarzyszenie Sportowe Siedlecka Liga Siódemek Piłkarskich. W 2003 roku ukazała się monografia podsumowująca 13 lat istnienia. Poza tym kilka drużyn sformalizowało swoją działalność, jako stowarzyszenia zarejestrowały się m.in. FC Helmuty, FC Kos, KP Napalm, a kilkadziesiąt funkcjonowało jako zespoły piłkarskie utworzone przez grupę przyjaciół uprawiających sport rekreacyjnie, ograniczając się do zgłoszenia w SLSP.

2 lipca 2005 roku piętnaście osób utworzyło Siedleckie Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych. Klub zrzeszał młodzież uprawiającą sport na deskorolkach, wrotkach, rowerach górskich i rowerach BMX. Zabiegali oni przez kilka lat u władz miasta o budowę w Siedlcach skateparku, zebrano nawet 3 tysiące podpisów. Klub od 2007 roku wraz z Młodzieżową Radą Miasta organizuje w pierwsze soboty po zakończeniu roku szkolnego Dzień Sportów Ekstremalnych.

27 listopada 2007 roku powstało Stowarzyszenie Prometeusz Siedlce Zapalmy Promyk Nadziei. Klub Sportowy Prometeusz. W zarządzie znaleźli się jako prezes Dariusz Skiermunt, a także Janusz Kaszubowski, Marek Mielecki i Urszula Skiermunt. Po zarejestrowaniu klub utworzył drużynę piłki nożnej dziewcząt (Amazonki) i chłopców (Tytan). U chłopców był to zespół trampkarzy z roczników 1995-97 wprowadzony z MKS Pogoń przez rodziców i trenera Józefa Topczewskiego oraz grupa chłopców z rocznika 2000. Mimo aktywności drużyny nie zostały zgłoszone do rozgrywek prowadzonych przez OZPN.

Z kolei założona przez Marcina Dembowskiego grupa żeglarska Grocik zajęła się szkoleniem na patenty żeglarskie oraz rejsy po jeziorach mazurskich. W 2011 roku zorganizowała na zalewie z okazji Dni Siedlec Regaty Siedlce Cup klasy micro, a uczestniczyło w nich kilkanaście załóg.

Powstały także sekcja łucznicza Herakles i pływacka Żabka. Od 2008 roku klub organizował na szkolnych obiektach kilka turnusów rekreacyjno-wypoczynkowych, a na zalewie Muchawka Dzień Sportu Żeglarskiego.

W 2007 roku w Siedlcach rozpoczęła działalność Amatorska Drużyna Kolarska Atlas Team założona z inicjatywy Pawła Kulika. Członkami grupy stali się miłośnicy kolarstwa, a nazwa pochodzi od miejsca spotkań zawodników Domu Handlowego Atlas przy u. Morskiej. Najbardziej zaawansowani zawodnicy uczestniczyli w lokalnych i krajowych imprezach rowerowych m.in. wyścigi na orientację i maratony szosowe. Dla przykładu sezon 2013 grupa zainaugurowała 21 kwietnia zawodami „Dziewulońska Strzała”. Był to wyścig kolarski na dystansie około 10 km, a wzięło w nim udział prawie 30 miłośników jazdy na rowerze.

12 stycznia 2008 roku kilkanaście osób utworzyło stowarzyszenie Leniwce.pl. Wśród miłośników kolarstwa górskiego, biegów długodystansowych i sportów ekstremalnych znaleźli się m.in. Paweł Zapałowski, Mirosław Krasuski, Anna Świtalska, Paweł Janiak, Paweł Błoński. Jedną z pierwszych propozycji dla mieszkańców były zawody pod hasłem „Lenie w terenie”. Uczestnicy mają do pokonania na rowerze i biegiem trasę z przeszkodami terenowymi. W 2010 roku stowarzyszenie zorganizowało na zalewem I Siedlecki Triathlon, w którym wzięło udział 60 osób z całej Polski. W 2012 roku w trzeciej edycji startowało już ponad 200 osób, a do pokonania było 400 m wpław, 10 km rowerem i 3 km biegiem. Organizowany był również Mały Triathlon dla młodych w wieku 12-17 lat. Od 2011 roku na zalewie odbywały się co kilka tygodni masowe zawody pływackie Zalew Cup, a startowało w nich po kilkadziesiąt osób.

Niesteyt, w 2020 roku Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Leniwce.pl podjęło decyzję o rozwiązaniu stowarzyszenia na skutek faktycznego zaprzestania działalności statutowej.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: leniwce.pl

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;