czwartek, 25 kwietnia 2024r.

TKKF – propagator masowych form rekreacyjno-sportowych cz. VII

Rekreacyjne uprawianie sportu miało zawsze charakter masowy. Chętni zrzeszali się w powstających stowarzyszeniach i grupach nieformalnych.

W grudniu 2010 roku grupa uprawiająca biegi zrzeszyła się w Yulo Run Team Siedlce. Wśród twórców organizacji znaleźli się Juliusz Ziółkowski, Zdzisław Sawicki, Tomasz Niedziółka i Karol Kuźma. Honorowym członkiem i założycielką została Lidia Chojecka. Do stowarzyszenia należało około 50 osób, większość spotykała się nad siedleckim zalewem lub w parku Aleksandria, gdzie biegała. Bardziej zaawansowani uczestniczą w zawodach amatorskich w biegach na średnich i długich dystansach rozgrywanych w całym kraju.

Zimą 2012/13 roku w stowarzyszeniu powstała grupa morsów. 27 stycznia 2013 roku dziewięciu członków stowarzyszenia przy 20-stopniowym mrozie, przez kilkanaście minut kąpało się w przerębli zalewu. Stowarzyszenie było inicjatorem i organizatorem Półmaratonu Siedleckiego, a jego pierwsza edycja odbyła się 1 września 2013 r. przy okazji IV Biegu Jacka.

Z kolei imprezy rekreacyjne i turystyczne dominowały w działalności klubów motorowych. 6 kwietnia 2001 roku powstał Klub Motocyklowy Gryf z siedzibą w Siedlcach. Nawiązał on do tradycji istniejącego pod tą nazwą klubu w latach 1930-35. Członkowie reaktywowanego klubu swoją przygodę z motocyklami rozpoczęli w połowie lat 90-tych. Początkowo byli członkami niezależnego klubu motocyklowego Sex Cracers, którego pierwszy człon nazwy nawiązywał do skrótu literowego (SEX) na tablicach rejestracyjnych motocykli rejestrowanych wówczas w województwie siedleckim. W 1997 roku zorganizowali I Siedlecki Zlot Motocyklowy. Od 2001 r. KM Gryf był organizatorem w Siedlcach lub pobliskich miejscowościach ogólnopolskich zlotów GryfParty z udziałem kilkuset maszyn.

21 marca 2010 roku powstało stowarzyszenie FreeMotorBikers (FMB Siedlce) propagujące jazdę rekreacyjną na motocyklach. W stowarzyszeniu znalazło się kilkudziesięciu pasjonatów. Działalność rekreacyjno-wypoczynkową prowadziły także dwa inne stowarzyszenia. Od wiosny 2007 roku przy Mostostalu powstał Klub Żeglarski Nord Siedlce, który został zarejestrowany 15 grudnia 2008 roku. Formy działalności to weekendowe lub urlopowe rejsy na własnych lub czarterowanych jachtach m.in. po mazurskich jeziorach.

W 1999 roku grupa osób uprawiająca paralotniarstwo założyła Aeroklub Siedlce, w połowie 2012 roku należało do niego 28 osób. Posiadali oni trzy prywatne samoloty, 20 motolotni i cztery wóżki paralotniowe, tzw. trajki w tym dwa podwójne do lotów z pasażerami. Wokół Siedlec nie ma górek umożliwiających start paralotni bez napędu. Najczęściej więc startowano i lądowano na płaskich siedleckich błoniach. Po wymówieniu przez władze miasta aeroklubowi możliwości korzystania z błoni, przenieśli się oni na prywatne łąki wokół podsiedleckich miejscowości.

Po 1990 roku w Siedlcach i na terenie powiatu siedleckiego powstawały prywatne ośrodki, centra i kluby świadczące usługi z zakresu rekreacji, rehabilitacji i wypoczynku. Nowością było od 2010 roku Park Linowy w Nakorach. 25 marca 2011 roku Rada Miasta wyznaczyła na terenach zielonych dziewięć miejsc przeznaczonych do użytku publicznego do celów rekreacji. To, m.in. teren na siedleckim zalewem, błonia siedleckie, tereny zieleni na osiedlach.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: Yulo Run Team Siedlce

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Tak się zastanawiam czy Tomasz niedziiolka jest spokrewniony z HHenrykiem niedziolka?

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;