piątek, 12 kwietnia 2024r.

Sport niepełnosprawnych w Siedlcach cz. II

W 1980 roku w Siedlcach i na terenie województwa działało kilkanaście kół sportowo-turystycznych, które liczyły ponad tysiąc osób.

Imprezy, które się odbywały liczone były w dziesiątki, a nawet setki, a brało w nich udział ponad sześć tysięcy osób. Wzrastała liczba zawodów wędkarskich, które były organizowane nad siedleckim zalewem, a także nad Bugiem.

Pod koniec lat 80-tych liczba kół należących do RW ZSSP Start spadła do pięciu, a to przez likwidację lub reorganizację wielu spółdzielni. W 1987 roku koła istniały przy Wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów, Wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów, Międzywojewódzkiej Spółdzielni Usługowej Inwalidów i Podlaskiej Spółdzielni Inwalidów w Siedlcach, Spółdzielni Inwalidów Chegos w Sokołowie Podlaskim oraz Spółdzielni Inwalidów im. F. Kleeberga w Łukowie. W kołach prowadzone były przez cały rok zajęcia sportowe (najczęściej w godzinach popołudniowych), a w zespołach ćwiczebnych brało udział prawie 200 osób.

W ramach zajęć rekreacyjnych obywały się wyjazdy na pływalnię w Białej Podlaskiej. Zorganizowano 30 imprez turystycznych, m.in. wyjazdy na zawody wędkarskie, kuligi, grzybobranie. Kontynuowane było współzawodnictwo w ramach Wojewódzkiej Ligi Spółdzielców m.in. w strzelectwie, tenisie stołowym oraz imprezy o randze mistrzostw spółdzielców.

4 października 1987 roku na stadionie Pogoni odbyła się IX Wojewódzka Spartakiada Sportowo-Rekreacyjna Spółdzielczości Pracy. Uczestniczyło w niej ponad 250 osób, a zawody odbywały się, m.in. w konkurencjach lekkoatletycznych, odbył się także „Wielobój Prezesów Spółdzielni”.

Od połowy lat 80-tych wyselekcjonowani przez instruktorów zawodnicy uczestniczyli w mistrzostwach Polski Inwalidów w tenisie stołowym, lekiej atletyce i pięcioboju. Szkoleniem objęto, dzięki zatrudnieniu wykwalifikowanych trenerów osoby niepełnosprawne, które uprawiały głównie lekką atletykę i tenis stołowy.

W lekkoatletycznych mistrzostwach Polski w 1987 roku reprezentanci Siedlec zdobyli pięć medali: dwa złote (Zbigniew Konopka i Wojciech Krasnodębski), dwa srebrne i jeden brązowy. Natomiast w pięcioboju tych medali zdobytych podczas MPI było dziewięć.

We wrześniu 1987 roku w Międzywojewódzkiej Spartakiadzie Lekkoatletycznej Polski północno-wschodniej reprezentacja Siedlec zajęła czwarte miejsce. Sportowcy inwalidzi brali także udział w obozach letnim i zimowym. Popularyzując sport kwalifikowanych wśród inwalidów rada wprowadziła dziesiątkę najaktywniejszych sportowców inwalidów w Siedlcach.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: gov.pl

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Nie pełnosprawni ludzie też mają prawo uprawiaćsport oni mają prawo też coś robić boto też są ludzie i trzeba ich wspierać wtym cochca robić

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;