wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Biegowo, rowerowo i zdrowo. Gmina Kotuń postawiła na sport! (multimedia)

Gmina Kotuń w ostatnich kilku latach odżyła sportowo. Dzięki odważnym decyzjom Wójta Grzegorza Górala sport znalazł się na topie.

Jedną z odważnych i innowacyjnych decyzji Wójta Górala był projekt klasy o profilu zapaśniczym w Szkole Podstawowej w Kotuniu. Jej stworzenie nie byłoby możliwe bez zatrudnienia znakomitego fachowca jakim jest Sebastian Pawlak, trener zapasów w WLKS Siedlce-Nowe Iganie.

– Jest to pierwsza klasa sportowa w historii szkoły w Kotuniu. Chciałem, aby zdolne i wysportowane dzieci miały możliwość na dwie godziny wychowania fizycznego dziennie. Poinformowałem o możliwości powołania takiego oddziału sportowego, spotkałem się z przychylną odpowiedzią, było sporo chętnych, klasa sportowa zaczęła działać. Oczywiście mają realizowaną podstawę programową jak normalna klasa ale tych zajęć z wychowania fizycznego jest dużo więcej. Jest to też dla mnie możliwość wprowadzania początkowych elementów zapaśniczych dla młodych zawodników, aby potem mogli szybciej odnosić sukcesy sportowe. Oczywiście, nie wszyscy z tej klasy muszą trenować zapasy, ale będą mieli podstawę do każdego innego sportu bo dużo ćwiczeń jest ogólnorozwojowych bardzo przydatnych w każdym sporcie jak i w życiu codziennym – mówił Pawlak tuż po starcie projektu.

Zapasy znalazły schronienie w Gminie Kotuń, a talenty wyszukane przez trenera Pawlaka regularnie zasilają WLKS. Medali wywalczonych przez nich na imprezach rangi mistrzowskiej nie sposób zliczyć.

Zapasy nie mogą konkurować z piłką nożną pod względem medialności. W Gminie Kotuń najprężniej w polskim sporcie narodowym działa Jastrząb Żeliszew. Klub od wielu lat jest zarządzany przez Pawła Plutę, który zna go od podszewki. Jastrząb jest znaczącą siłą na mapie okręgu siedleckiego. Infrastruktura w Żeliszewie-Podkościelnym już niedługo będzie na poziomie wojewódzkim. W najbliższej przyszłości planowane jest pobudowanie zaplecza sanitarno-administracyjnego przy boisku.

Prezes Pluta za swoje dokonania na rzecz klubu, Gminy Kotuń i lokalnej społeczności został nagrodzony tytułem Prezesa Roku w Powiecie Siedleckim na Siedleckiej Gali Sportu, która odbyła się na początku 2024 roku. Warto nadmienić, że konikiem prezesa jest praca z młodzieżą. Nie dziwi więc, że Jastrząb czyni stałe postępy w kwestii rozwoju klubowej akademii.

W trakcie wspomnianej Gali nagrodzona została także Akademia Kawashi, która specjalizuje się w organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży na różnym poziomie zaawansowania. Programy treningowe Akademii opierają się na nowoczesnych, widowiskowych i bezkontaktowych  dyscyplinach sportowych takich jak: Tricking oraz Extremalne Sztuki Walki. Zajęcia w Kotuniu odbywają się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej.

« z 2 »

Jastrząb rozwija swoje grupy młodzieżowe, ale przede wszystkim jest kojarzony z piłką seniorską. Na juniorskim futbolu skupia się za to AMP GOOL Kotuń. Szkółka piłkarska cieszy się nieustającym wsparciem Wójta Grzegorza Górala w zakresie organizacji turniejów, zakupu sprzętu czy strojów piłkarskich. Od szkolenia młodzieży proces odbudowy rozpoczęła również Iskra Kotuń.

Gmina Kotuń od kilku lat znana jest z udanych imprez biegowych najczęściej współorganizowanych z Grupą Biegaczy Skórzec BIEGA. To już tradycja, że na początku roku miłośnicy biegania zjeżdżają do Nowej Dąbrówki, gdzie poza aktywnym spędzaniem czasu równie ważny jest aspekt charytatywny.

Pasją Wójta Grzegorza Górala jest jazda na rowerze. Gospodarz Gminy Kotuń wraz z prężnie działającą Kotuńską Grupą Rowerową uznał, że warto, aby jak najwięcej osób przesiadło się na dwa kółka. W 2023 roku odbył się tryptyk imprez biegowo-rowerowych. Poza miłym i aktywnym spędzaniem czasu łączyło je jeszcze jedno: wspomnienie o historii lub akcent patriotyczny.

Na pierwszy ogień poszedł Pierwszomajowy Bieg i Wyścig Kolarski o Puchar Wójta Gminy Kotuń. Cykliczna impreza stanowiła preludium do majówkowych obchodów. 22 lipca odbył się Bieg i Rajd MTB Pamięci Akcji „Burza”. W minionym roku świętowana była 79 rocznica operacji wojskowej zorganizowanej i podjętej przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji. 12 listopada to był termin zarezerwowany na III Kotuński Niepodległościowy Bieg i Wyścig Kolarski.

– Średnio co trzy miesiące mamy jakąś imprezę w gminie Kotuń. Nasz kalendarz jest bogaty. Cieszymy się, że współpraca z Tomkiem Skórą układa nam się dobrze. Mamy wielu gości, przyjeżdża do nas świetna ekipa. Niestety, zająłem ostatnie miejsce, ale nawet mi nie żal. Aktywnie wypoczywamy, świetnie się bawimy, o imprezach w Kotuniu mogą mówić w samych superlatywach – mówił Wójt Grzegorz Góral po pierwszej imprezie z tryptyku.

Bieg i Rajd MTB Pamięci Akcji „Burza” odbył się po raz czwarty. Zawodnicy chętni do oddania hołdu poległym poprzez aktywność fizyczną mogli wybrać jedną z kilku konkurencji: bieg na 5 km, nordic walking 5 km lub wyścig rowerowy na 20 km. Zanim impreza na dobre się zaczęła, o brzasku poranka 20-kilometrowy trekking zaliczyli najwięksi hardcorowcy.

– To już tradycja, że w Kotuniu świętujemy na sportowo. Przygotowaliśmy coś dla miłośników rowerów, ale i pamiętamy o biegaczach. W organizacji, to już też tradycja, pomogła nam Grupa biegaczy Skórzec Biega na czele z niezastąpionym Tomkiem Skórą. Cieszymy się, że tak wiele osób zechciało wspólnie z nami świętować 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – mówił Wójt Góral przepytany przy okazji III Kotuńskiego Niepodległościowego Biegu i Wyścigu Kolarskiego.

Wójt Góral może pochwalić się tym, że imprezy biegowe ściągają miłośników tej formy aktywności nie tylko z terenu powiatu siedleckiego, ale nawet dużo bardziej odległych rejonów Mazowsza i kraju. Z kolei imprezy rowerowe cieszą się taką estymą, że kolarze sami się o nie dopominają.

To właśnie w Kotuniu wystartowała historyczna, bo pierwsza, edycja Twardej Skóry, czyli rajdu rowerowego dookoła powiatu siedleckiego. Premiera rajdu rowerowego Twarda Skóra okazała się ogromnym sukcesem. Organizatorzy byli zaskoczeni zainteresowaniem imprezą. Na starcie wyścigu dookoła powiatu siedleckiego stanęło ponad 150 kolarzy. Startowali w grupach między godziną 8:00 a 9:00. Do przejechania mieli 216-kilometrową trasę, która stanowiła niemałe wyzwanie.

Wyzwaniem była też organizacja rajdu, którego trasa przebiegała przez 13 gmin powiatu siedleckiego. Patronem tytularnym wyścigu był Tomasz Skóra, który wespół z Grzegorze Góralem, Wójtem Gminy Kotuń, zapalonym kolarzem, napędzili całą machinę organizacyjną. Później do inicjatywy dołączyli kolejni włodarze. Organizacja tak dużego rajdu to nie błahostka. Nie wystarczy jedynie wyznaczyć trasy i zadbać o zmierzenie czasów. Organizatorzy zadbali o szereg detali, w czym pomógł Cezary Zamana. Były zwycięzca Tour de Pologne wspierał organizację rajdu od początku do końca wraz ze swoją Zamana Group. Wszyscy uczestnicy otrzymali wyjątkowe medale pamiątkowe. Na 216-kilometrowej trasie czekały: cztery bufety regeneracyjne (w tym jeden na mecie), ponadto zadbano o ciepły posiłek na mecie, elektroniczny pomiar czasu, numery z chipem na rower oraz numer zwrotny mocowany na plecach, a także udział w tradycyjnej imprezie zakończeniowo-integracyjnej. W kolejnym roku Gmina Kotuń podzieliła się swoimi doświadczeniami przy organizacji drugiej edycji Twardej Skóry.

– W poprzednim roku byliśmy chwaleni nie tylko za pomysł i organizację, ale i za piękno naszego powiatu siedleckiego. W drugiej edycji zamówiliśmy pogodę, aby każdy kto do nas przyjechał mógł podziwiać uroki 13 gmin ściśle współpracujących przy organizacji Twardej Skóry – mówił Góral.

Przy okazji jazdy rowerem można nie tylko wypromować aktywność fizyczną i piękno powiatu siedleckiego, ale też zrobić coś dobrego. Wójt Góral z kompanami przekonał o tym przy okazji akcji Tour tu Berlin – Kręć kilometry.

Wójt Gminy Kotuń wraz z innymi członkami Kotuńskiej Grupy Rowerowej – Krzysztofem Kokoszką i Krystianem Kruszewskim – zorganizował wyprawę rowerową do Berlina. Trasa wyprawy przebiegała przez Sierpc – Nowe – Borne Sulinowo – Łobez – Szczecin – Oberkramer. Metę wyznaczono w Berlinie. Najważniejszym zadaniem ambitnej wyprawy rowerowej była zbiórka środków finansowych na rzecz Siedleckiego Hospicjum Domowego.

Do jazdy rowerem potrzebny jest odpowiedni sprzęt i równa droga. Do biegania czasami nawet równego traktu nie potrzeba. Do uprawiania zapasów czasem wystarczy salka z kilkoma materacami. Gmina Kotuń nie idzie jednak na łatwiznę w kwestii infrastruktury sportowej. Każda z lokalnych szkół może liczyć na wsparcie ze strony Wójta Górala. Boisko w Żeliszewie Podkościelnym staje się bardziej funkcjonalne z roku na roku. Gmina Kotuń regularnie sięga po środki na poprawę i rozwój infrastruktury sportowej z programów wojewódzkich. Na modernizację kompleksu rekreacyjno-sportowego przy Zespole Oświatowym w Kotuniu udało się pozyskać już kilkaset tysięcy złotych.

Wójt Góral zdaje sobie sprawę jak ważny jest sport. Imprezy biegowo-rowerowe są organizowane regularnie, ale nie przesadnie często. Sportem i aktywnością ruchową dzieci z terenu gminy są zarażane już od najmłodszych lat. Reprezentanci szkół z Gminy Kotuń odnoszą sukcesy w zawodach rangi powiatowej, międzypowiatowej i wojewódzkiej. Największe talenty trafiają do profesjonalnych klubów. Jednym z nich jest Olga Chojecka (z domu Niedziałek), która jest niemal pewna udziału na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Dzięki pozytywistycznej pracy Wójta Górala takich talentów może być więcej.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;