poniedziałek, 16 września 2024r.

Szkoleniowcy, którzy zapisali się w historii

W XX wieku trenerami pierwszego zespołu Pogoni Siedlce było ponad trzydziestu szkoleniowców.

Pierwszym, który został zatrudniony przez zarząd klubu był Kazimierz Sowiński z Warszawy. Tuż po nim przez trzy lata treningami piłkarzy kierował były piłkarz grający przed wojną w Ekstraklasie w WKS 22 pp. Kazimierz Święcki. Grał on również w Ognisku i Kolejarzu.

Schedę po nim przejął Henryk Karpowicz. Kilka razy z ławki trenera zespołem kierował Zbigniew Konka. Po raz pierwszy w 1964 roku, a ostatnim meczem był ten rozegrany w czerwcu 1982 roku. Wcześniej jako piłkarz grał w barwach Ogniska i Kolejarza.

Znaną postacią w środowisku piłkarskim nie tylko Siedlec, który znacząco wpłynął na grę piłkarzy i mentalność działaczy był przyszły selekcjoner reprezentacji Polski Henryk Apostel. Pierwszym trenerem siedleckiej Pogoni został w lipcu 1975 roku. Przed jego przyjściem Pogoń grała najwyżej w mazowieckiej lidze okręgowej, nie mogąc sobie poradzić z drużynami podwarszawskich i stołecznych klubów.

Apostel przed rozpoczęciem kariery trenerskiej był także piłkarzem, grał w I-ligowej Legii Warszawa (miał wtedy przydomek Milano), a jako trener zadebiutował właśnie w siedleckiej drużynie. Pojawiły się też sukcesy, doprowadził drużynę do gry w barażach o II ligę. W maju 1977 roku zrezygnował z pracy w Siedlcach. Pracował w PZPN, z kadrą U-16, a także pomagał reprezentacji U-18. Później został trenerem Śląska Wrocław, Wisły Kraków, Lecha Poznań. W latach 1993-95 prowadził reprezentację Polski seniorów. Po przegranych eliminacjach do Euro 96 pałeczkę po nim przejął Władysław Stachurski. Następnie zajął się szkoleniem m.in. piłkarzy Górnika Zabrze, a później przeszedł do PZPN, będąc członkiem zarządu i wiceprezesem ds. szkoleniowych.

Po Apostelu do Pogoni na rok wrócił Konka, a w czerwcu 1978 roku trenerem został Lech Poduch, który wcześniej grał w Jagielonii Białystok i AZS AWF Biała Podlaska. W 1978 roku wraz z młodymi piłkarzami Pogoni odniósł sukces wygrywając ligę juniorów i wprowadzając ich do grona 20 najlepszych drużyn w Polsce. Szkolił seniorów tylko rok, wracając później jeszcze trzykrotnie na stanowisko trenera pierwszej drużyny.

W sezonie 1987-88 doprowadził Pogoń do ćwierćfinału Pucharu Polski (dwa mecze z Legią Warszawa). W 1993 roku Poduch wraz z piłkarzami wywalczyli w III lidze trzecie miejsce, a jesienią 2000 roku piłkarze z Siedlec zagrali w 1/16 finału Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze.

Poduch zawsze uważał, że najważniejszą jest wola walki, umiejętności piłkarzy są zróżnicowane, a o wyniki meczu wielokrotnie decyduje zaangażowanie i ambicja. Był związany z klubem, a gdy nie pracował z seniorami, szkolił młodzież. Pracował w Szkole Podstawowej nr 8, a w 2002 roku został mazowieckim wicekuratorem oświaty.

Kolejną postacią i osobowością w historii klubu był Jan Niedźwiecki, który cztery razy prowadził pierwszy zespół Pogoni. W 1974 roku walczył z Wisłą Puławy o II ligę, następnie wprowadził do III ligi Mamry Giżycko, a po kilku latach także Spółdzielcę Morszków.

W Pogoni był od 1975 roku. Siedleccy juniorzy pod jego kierunkiem w 1988 roku wywalczyli IV miejsce w Polsce. W marcu 1997 roku podczas „Piłkarskiej gali” na 20-lecie OZPN został uznany za najlepszego trenera województwa siedleckiego w latach 1976-96. Prowadził również w okręgówce zespół Promnika Łaskarzew.

W grudniu 1984 roku po Niedźwieckim obowiązki trenera na trzy rundy objął Zbigniew Pocialik, który wcześniej był bramkarzem I-ligowej Gwardii Warszawa, a także reprezentował Polskę w młodzieżowej reprezentacji. W 1986 roku wraz z piłkarzami Pogoni wywalczył trzecie miejsce w III lidze.

Przez pół roku trenerem Pogoni był Andrzej Materski, który szkolił piłkarzy jesienią 1986 roku. Później przez kilkanaście lat pracował w klubie z młodzieżą, wychowując kilka roczników piłkarzy, prowadził również reprezentacje województwa siedleckiego. Przez wiele lat był nauczycielem wychowania fizycznego, by później poświęcić się pracy dziennikarskiej.

Posadę pierwszego trenera Pogoni w przeszłości zajmował także Janusz Puchalski, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych napastnik i pomocnik Pogoni. Później był nauczycielem w siedleckim Elektryku. Podobnie z młodzieżą w Szkole Podstawowej nr 11 pracował Janusz Bystrzycki, który wiosną 1991 roku awaryjnie zajmował się seniorami. Bystrzycki doprowadził juniorów do siódmego miejsca w mistrzostwach Polski. Trenerem III-ligowej Pogoni w sezonie 1994-95 był Andrzej Łomża.

Od 1990 roku zarząd Pogoni często stanowisko pierwszego trenera powierzał byłym piłkarzom. Na ławce trenerskiej zasiadali m.in. Dariusz Blacha, Przemysław Anusiewicz, Marek Czyżkowski, a także Krzysztof Pawlusiewicz.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;