poniedziałek, 16 września 2024r.

Piłkarskie gwiazdy, które świeciły w Pogoni cz. II

Lista piłkarzy, którzy wypromowali się z Pogoni do wyższych lig jest długa.

Razem z Konradem Gołosiem do Radomiaka przeszedł Daniel Barzyński, który przez cztery sezony w latach 1999-2003 grał w ofensywie Pogoni. Obaj pomogli Radomiakowi w awansie do II ligi.

Kilkunastu innych piłkarzy Pogoni zaliczyli występy w II-ligowych zespołach. W 1977 roku na testach w Ursusie Warszawa był Andrzej Cabaj. Na początku lat 80-tych do II-ligowej Korony Kielce trafili Janusz Puchalski i Witold Jakubik, do Siedlec wrócili w 1982 roku. Jakubik pracował w TKKF, a Puchalski trenował Pogoń, gdy ta grała w III lidze. Swego czasu ustanowił on rekord strzelonych bramek dla Pogoni w jednym sezonie. W sezonie 1983-84, gdy siedlczanie grali w lidze okręgowej, strzelił 34 gole.

W 1985 roku do II-ligowej Korony trafili Jacek Zabłocki i Marek Cabaj, a rok później Marek Czyżkowski. Ten ostatni kilka razy wracał o Siedlec i grał w niższych ligach okręgu siedleckiego. Był asystentem trenera Przemysława Anusiewicza, a później samodzielnie prowadził Pogoń w IV lidze. Z kolei Marek Cabaj grał w II-ligowej Avii Świdnik.

Do innych ciekawych transferów należy zaliczyć ten Herberta Boruca, który w 1990 roku trafił do II-ligowej Siarki Tarnobrzeg, a Adam Buzuk od 1991 roku przez trzy sezony grał w II-ligowej Petrochemii Płock. Paweł Dzięcioł w sezonie 1992-93 grał w II-ligowej Polonii Warszawa, a następnie w Gwardii. Tomasz Bareja w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych występował w II-ligowej Stali Stalowa Wola.

Do wyróżniających się piłkarzy należał wychowanek Pogoni Krzysztof Pawlusiewicz. Wiosną 1986 roku grał w III-ligowej Lubliniance, a potem wraz z Pawłem Trojeckim w warszawskiej Polonii. Z tą drużyną awansował do II ligi. Po wzmocnieniach Polonii obaj odeszli do Pogoni. Przez ponad osiem lat był podstawowym zawodnikiem zespołu, później asystentem Lecha Poducha, a od jesieni 2002 r. pierwszym trenerem IV-ligowej Pogoni. Trojecki grał 12 lat w linii obrony, w międzyczasie występował w Mazurze Karczew i AZS Biała Podlaska.

Piotr Fiuk zadebiutował w Pogoni w 1985 roku. Początkowo miał być hokeistą, po namowach Krzysztofa Karasia zajął się piłką nożną. Podczas służby wojskowej był piłkarzem Śniardwy Orzysz, a później Górniak Łęczna, Podlasia Biała Podlaska i Podlasia Sokołów Podlaski.

Ciekawym zawodnikiem był Maciej Florczuk, wychowanek Podlasia Sokołów Podlaski. W 1995 roku w pierwszym meczu Pogoni strzelił Koronie Kielce trzy gole. Dwa lata później grał w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki, a następnie Okęciu Warszawa, Gwardii Warszawa, by wrócić do Sokołowa Podlaskiego. Później wrócił do Pogoni, stając się podstawowym piłkarzem.

Po 1976 roku spośród wyróżniających się piłkarzy Pogoni tylko Andrzej Janusiewicz i Przemysław Anusiewicz nie próbowali sił w II-ligowych klubach. Janusiewicz prowadził IV-ligowego Huragana Międzyrzec i Wektrę Dziewule, a Anusiewicz po trenerce w Pogoni był też trenerem Podlasia Sokołów Podlaski.

Krzysztof Karaś, grał w jedenastce Henryka Apostela, a był również dobrym hokeistą (w ataku z Wiesławem Jobczykiem). Został sędzią piłkarskim i hokejowym, dochodząc do sędziego klasy międzynarodowej i zdobywając „Złoty gwizdek” katowickiego Sportu, a także działaczem sportowym, m.in. prezesem OZPN Siedlce. Jego ojciec Jan Karaś był kiedyś prezesem klubu.

Warto też wspomnieć o jednej sylwetce związanej z siedlecką Pogonią. W sezonie 1975-76 w barażach o II ligę w bramce stali Janusz Wolski i Zbigniew Gontarczuk. Wolski został później księdzem, a także dyrektorem Katolickiego Radia Podlasia, proboszczem parafii pw. Św. Ducha w Siedlach i kapelanem Pogoni. To od tych dwóch piłkarzy w Siedlcach zaczęli się pojawiać bramkarze, którzy grali w I lidze, m.in. Boruc i Dziuba, a w szerokich kadrach klubów ekstraklasy znajdowali się Bołbotowski i Tomala.

Nie byłoby sukcesów bez żmudnej, niewdzięcznej, ale dającej ogromną satysfakcję pracy wielu trenerów klubowych z młodzieżą. Nie było by bez nich kolejnych pokoleń dobrze wyszkolonych i grających zawodników. Później trafiali oni do innych miast, do klubów ekstraklasy i II ligi. Przez wiele lat Pogoń uważana była za jeden z najlepszych klubów pod względem organizacji pracy z młodzieżą. Zajęcia w klubie prowadzili m.in. Henryk Karpowicz, Zbigniew Konka, Zbyszko Budrecki, Janusz Puchalski, Jan Niedźwiecki, Andrzej Cabaj, Stefan Szymanek, Andrzej Pankiewicz, Andrzej Partyn, Tomasz Hoppe, Wojeciech Trzos, Krzysztof Pawlusiewicz, Lech Poduch, Józef Topczewski, Andrzej Materski, Janusz Bystrzycki, Jan Półtorak, Dariusz Blacha i inni.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

2 odpowiedzi

  1. Sprostowanie ….Marek Cabaj przeszedl do Siarki Tarnobrzeg nie do Koeony Kielce, natomiast zawodnik Tomasz Bareja(?) na nazwisko ma Barej…Tomasz Barej.

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;