poniedziałek, 16 września 2024r.

Młodzieżowe sukcesy piłkarzy cz. III

Nie byłoby sukcesów bez żmudnej, niewdzięcznej, ale dającej ogromną satysfakcję, pracy wielu trenerów klubowych z młodzieżą. Nie byłoby bez nich kolejnych pokoleń dobrze wyszkolonych i grających zawodników.

Pierwszy sukces drużyny młodzieżowej Pogoni miał miejsce w sezonie 1977-78. Zespół juniorów, składający się z roczników 1959-60 , prowadzony przez Lecha Poducha, wygrał rozgrywki w lidze wojewódzkiej do lat 19. Dzięki temu wynikowi Pogoń wzięła udział w eliminacjach do MP do lat 19, ale odpadła już w pierwszej rudzie po dwumeczu z Radomiakiem Radom.

Sezon 1981-82 to wygrana w rozgrywkach w siedleckiej lidze okręgowej przez drużynę juniorów. W pierwszej rundzie MPJ Pogoń trafiła na mocny wówczas Marymont Warszawa, przegrywając 1:7 i 1:2. Dwa lata później po zmianach w drużynie, dotarła do II rundy MPJ do lat 19.

Od jesieni 1987 roku serię zwycięstw pod wodzą Jana Niedźwieckiego rozpoczęli w lidze juniorów do lat 19 makroregionu lubelskiego, trwała ona również na wiosnę. Piłkarze wygrali dwadzieścia spotkań, a sześć zremisowali. Zajęli pierwsze miejsce i w lipcu 1988 roku grali w półfinałowym turnieju MP do lat 19. Po remisach z ŁKS Łódź, Gwarkiem Zabrze i Stilonem Gorzów zajęli drugie miejsce i awansowali do finałowej czwórki mistrzostw. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Roberta Dziubę. Pierwsza porażka przyszła w 31 meczu sezonu, w spotkaniu o trzecie miejsce z Hutnikiem Kraków (0:0 i 0:2).

Wiosną 1990 roku trener Janusz Bystrzycki doprowadził po raz drugi w historii juniorów do finałowej ósemki mistrzostw Polski do lat 19. Pogoń grała w grupie z Warmią Olsztyn, Lechią Gdańsk i Gwarkiem Zabrze i zakończyła tuniej mistrzowski na miejscach 7-8.

W 1995 roku rozgrywki w jednej z dwóch grup makroregionu lubelskiego wygrali podopieczni Józefa Topczewskiego z rocznika 1980. Liderem tamtej drużyny był Artur Boruc. W barażach o ćwierćfinał mistrzostw Polski do lat 17 Pogoń dwukrotnie uległa Koronie Kielce (0:4 i 1:4).

Rok później piłkarze z drużyny Topczewskiego jeszcze raz wygrali lubelską ligę juniorów młodszych. Trafili na rówieśników ze Stali Stalowa Wola, przegrywając u siebie 0:1 i wygrywając na wyjeździe 2:0. Dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu awansowali do finałów MPJ do lat 17 (Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży), które w sierpniu 1996 roku odbyły się w Bydgoszczy. W eliminacjach wygrali z Zawiszą Bydgoszcz (1:0), zremisowali z Zagłębiem Lubin (1:1) i przegrali z Lechem Poznań (1:2). W meczu o trzecie miejsce Pogoń przegrała z Hutnikiem Kraków 0:1 i po raz drugi w historii klubu zajęła czwarte miejsce.

Latem 2004 roku juniorzy Pogoni z roczników 1985-86, prowadzeni przez Józefa Toczewskiego zdobyli mistrzostwo Mazowsza do lat 19. W swojej grupie wygrali z Polonią Warszawa i KS Piaseczno, a w finałach przegrali 2:3 i wygrali 2:1 z Agrykolą Warszawa (wszystkie bramki dla Pogoni strzelił Paweł Starnacki). W 1/8 finału mistrzostw Polski spotkali się dwukrotnie z Górnikiem Łęczna. W Siedlcach wygrali rywale 4:0, a w Łęcznej goście 1:0 i do kolejnej rundy awansował Górnik, który później grał w finałowej czwórce MPJ do lat 19.

Kilka lat po sukcesach drużyn młodzieżowych piłkarze zasilali drużynę seniorów, Pogoń zdecydowanie zaczęła awansować w tabeli III i IV ligi, a także odnosiła sukcesy na szczeblu centralnym.
Zespoły młodzieżowe kilka razy zajmowały miejsca w czołówce lig wojewódzkich juniorów i trampkarzy, zajęli drugie miejsce w lidze mazowieckiej juniorów w 2000 roku.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;