poniedziałek, 16 września 2024r.

Od hazeny do piłki ręcznej, czyli szczypiorniak w Siedlcach cz. II

Po reorganizacji III ligi w 1978 roku trener szczypiornistów Pogoni Andrzej Garwoliński wraz z dyrektorem klubu Tadeuszem Borkowskim zdecydowali o wzmocnieniu drużyny kilkoma zawodnikami.

W drużynie Pogoni znaleźli się m.in. Marek Guth (z Warszawianki) i Jerzy Cąkała (z Lublinianki). W pierwszej siódemce grali także: Andrzej Kluczek, Ryszard Jędrol, Janusz Żydowicz, Piotr Prekurat, Dariusz Kozłowski, Tadeusz Czech, Bogumił Krasuski. Dochodzili także młodzi juniorzy. Ten sezon siedlczanie zakończyli w środku tabeli.

W 1977 roku w Siedlcach zorganizowano międzynarodowy turniej z udziałem czterech zespołów, a wygrał jugosłowiański Bores Tito Veles, zaś Pogoń zajęła drugie miejsce. Rok później w ramach rewizyty w Jugosławii Pogoń grała kilka meczów kontrolnych, wygrywając kilka z nich. Od jesieni 1978 roku Pogoń grała w warszawskiej grupie III ligi i kończyła sezon na drugim lub trzecim miejscu, nie zdobywając awansu do II ligi. Najpierw na drodze do II ligi stanął AZS Białystok, później Jurand Ciechanów. Rywalami w tym czasie były także Pogoń Łapy, Warmia Olsztyn, Łyna Bartoszyce, AZS Politechnika Warszawa, Wisła II Płock. W 1978 r. do drużyny dołączyli Mirosław Panasewicz, Ryszard Żurek i Stanisław Wiszowaty, którzy rozpoczęli studia na siedleckiej uczelni. W 1979 roku szczypiorniści zwyciężyli w V Halowym Turnieju o Puchar Prezydenta Zamościa, grając z II-ligowymi zespołami z Lublina.

Po powrocie do Siedlec Krzysztof Sobieszczak, który ukończył studia i odbył służbę wojskową, oprócz gry w zespole seniorów rozpoczął on pracę jako trener młodzieży. Od postaw szkolił młodzików z roczników 1966-67, wywodzących się ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wśród nich znajdowali się Tomasz Stańczuk, Wojciech Zając, Andrzej Mazurek, a największym sukcesem tej grupy było trzecie miejsce w 1981 roku w Międzywojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (makroregion północno-wschodni).

Z kolei seniorzy nadal nie mogli wywalczyć awansu i zająć pierwszego miejsca w III lidze. Warunki ku temu były na początku lat osiemdziesiątych, wówczas Pogoń miała najsilniejszą drużynę w historii sekcji.

Działacze szukali szansy na wejście do II ligi, postarali się w ZPR o przeniesienie drużyny do centralnej (łódzkiej) grupy ligi międzywojewódzkiej. Niestety i tutaj szczypiorniści nie wywalczyli awansu. Wygrał AZS Łódź, którzy zapewnili sobie awans już kilka kolejek przed zakończeniem sezonu. Siedlczanie grali jeszcze o drugie miejsce i prawo gry w barażach, ale przegrała decydujący mecz u siebie z RKS Ursus i zajęła trzecie miejsce.

Tuż przed początkiem sezonu 1981-82 związek znów dokonał reorganizacji. Zostało utworzone osiem grup ligi międzywojewódzkiej. Pogoń trafiła do grupy warszawsko-białostockiej z pięcioma zespołami. Trenerem został Cyprian Nowicki, który w swojej karierze trenerskiej opiekował się m.in. Azotami Chorzów, Grunwaldem Halemba, Piotrcovią. Pierwsza runda zakończyła się sukcesem z kompletem zwycięstw. Przed drugą rundą Pogoń została osłabiona co skutkowało porażkami. I znów sezon zakończył się na drugim miejscu, bez awansu. W Pogoni grali: Ryszard Jędrol, Marek Guth, Stanisław Marciniak, Krzysztof Sobieszczak, Stanisław Wiszowaty, Janusz Żydowicz, Piotr Prekurat, Mirosław Panasewicz, Dariusz Kozłowski, Dariusz Klekotka, Piotr Śledź, Andrzej Wąsowski.

W sezonie 1982-83 drużynę szczypiornistów przejął Leszek Grześkiewicz, ale na krótko, po nim pracę podjął Marek Guth. Jednak i te zmiany nie pomogły, Pogoń nie mogła wydostać się z trzeciego szczebla rozgrywek. Nie pomogło również przeniesienie do grupy lubelskiej, gdzie rywalami siedlczan były m.in. Padwa Zamość, Wisła Puławy, Lublinianka II, Neptun Końskie, Oskar Przysucha, Broń Radom. Najpierw była przegrana walka o II ligę z Padwą Zamość, później z Wisłą Puławy.

Czas mijał, z drużyny zaczęli odchodzić starsi zawodnicy, którzy grali od wielu lat, a kadra sukcesywnie się zmniejszała. Trenerzy nie mieli kim grać, z powodów finansowych przestano nawet szkolenia młodzieży. Na parkiecie w barwach Pogoni pojawiali się: Ryszard Jędrol, Zbieć, Andrzej Wąsowski, Marek Guth, Janusz Żydowicz, Piotr Prekurat, Darusz Klekotka, Sławomir Marchel i kilku innych.

Przed sezonem 1984-85 opiekę na d zawodnikami objął ponownie Krzysztof Sobieszczak. Rozgrywki zakończono na dole tabeli ligi międzywojewódzkiej. I wówczas sekcja została rozwiązana. Mijały lata, a piłka ręczna w Siedlcach nie mogła się podnieść.

19 marca 2014 roku w Gimnazjum nr 4 odbyło się zebranie założycielskie klubu pod nazwą Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Siedlce. W skład zarządu weszli: Elżbieta Tomczuk, Jarosław Maciak i Rafał Kacprzak. 1 kwietnia 2014 roku klub został zarejestrowany, a następnie utworzona została w nim sekcja piłki ręcznej mężczyzn, której trenerem został Adam Tomczuk. Przejęła ona od IKS Prus czołowych zawodników i miejsce w II lidze mężczyzn.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;