poniedziałek, 16 września 2024r.

Początki i rozwój piłki latającej cz. II

Pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku duże postępy poczyniła klubowa drużyna siatkarzy Pogoni, która awansowała rok po roku coraz wyżej.

W 1959 roku uzyskała w lidze międzywojewódzkiej prawo gry o wejście do II ligi. W październiku tego roku siatkarze Pogoni byli o krok od wielkiego sukcesu, na turnieju w Gdańsku zajęli trzecie miejsce za AZS Gdańsk i Bronią Radom, przegrywając rywalizację o awans do centralnych rozgrywek tylko gorszym stosunkiem setów. Kilka miesięcy później, w lutym 1960 roku po czterech kolejkach ligi międzywojewódzkiej, drużyna siatkarzy została rozwiązana z przyczyn finansowych. Klub nie był w stanie pokryć kosztów dalekich wyjazdów zawodników na mecze w miastach województw warszawskiego, olsztyńskiego i białostockiego.

W 1960 roku miała miejsce fuzja KS „Pogoń” i KS „Start-Podlasie”. Entuzjazm wśród sportowców, działaczy i kibiców jaki miał miejsce po połączeniu sprawił, że wszystkie sekcje poprawiły wyniki sportowe.

W 1966 roku po zajęciu trzeciego miejsca w lidze międzywojewódzkiej siatkarze walczyli o awans do II ligi. Zajęli w swojej grupie eliminacyjnej piąte miejsce. Gdyby uplasowali się o jedną pozycję wyżej, graliby w II lidze, którą Polski Związek Piłki Siatkowej ponownie utworzył od sezonu 1966-67.

Rozwój w klubie halowych gier zespołowych, ograniczał brak w Siedlcach nie tylko hali sportowej, ale nawet szkolnej sali gimnastycznej o pełnych wymiarach (40×24 m). Do 1969 roku siatkarze musieli swoje ligowe spotkania rozgrywać w halach w Rembertowie, Mińsku Mazowieckim, Siemiatyczach i Łukowie.

W 1957 roku powstał LZS Siedlce, a rok później powołano sekcję piłki siatkowej kobiet, z drużyną występującą w 1957 roku w B klasie mazowieckiej. Niestety, dalsze jej losy nie są znane. Jesienią 1960 roku do rozgrywek B klasy została zgłoszona drużyna siatkarzy, która była oparta na uczniach Technikum Rolniczego i zawodnikach zlikwidowanej wiosną tego roku sekcji KS Pogoń. Siatkarze w 1962 roku wygrali Mistrzostwa Województwa Warszawskiego Zrzeszenia LZS, natomiast w rozgrywkach ligowych wywalczyli awans do III ligi, po czym sekcja ta została przekazana do KS Start-Pogoń.

W 1961 roku powstał drugi klub LZS-owski. Przy Studium Nauczycielskim powołano LZS SN z jedną sekcją piłki siatkowej. Inicjatorem był trener Ekspedyt Rzadkowolski i kilku byłych siatkarzy Pogoni, którzy nie chcieli dalej grać w tym klubie. Zespół LZS SN Siedlce w sezonie 1961-62 zwyciężył w rozgrywkach A klasy województwa warszawskiego i w następnych latach występowal w lidze okręgowej. Do najlepszych siatkarzy należeli m.in. Waldemar Żyła, Kołaciński, Puchalski, Wierzchowski, Polubiec, Olender, Majek, Jezierski, Toporowski, Jędrzejewski. LZS SN zaprzestał działalności po przekształceniu Studium Nauczycielskiego w 1969 roku w Wyższą Szkołę Nauczycielską i utworzenie AZS WSN Siedlce.

Od drugiej połowy lat 50-tych siedlecka młodzież szkolna mogła uprawiać sport wyczynowo w klubie międzyszkolnym, a po założeniu wyższej uczelni w klubie akademickim. Na początku roku szkolnego 1957-58 powstał Międzyszkolny Klub Sportowy Czarni Siedlce. W sekcji MKS początkowo znalazła się piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. Po 1962 roku pozostała piłka siatkowa dziewcząt. Drużyna siedleckich siatkarek należała do najsilniejszych w województwie warszawskim, kilka razy zdobywała Mistrzostwo Mazowsza juniorek, stale była w czołówce mazowieckiej ligi okręgowej. Małgorzata Zawadzka, najlepsza siatkarka drużyny była powoływana na zgrupowania reprezentacji Polski juniorek.

Po wywalczeniu wiosną 1966 roku kolejnego mistrzostwa Mazowsza juniorek, siatkarki mogły uczestniczyć w półfinałach mistrzostw Polski, ale gdy na udział w nich klub nie uzyskał z ZG SZS zgody, drużyna się rozpadła. Latem czołowe zawodniczki przeszły do innych klubów lub wyjechały na studia. Pod koniec 1967 roku w PKKFiT podjęto decyzję o reaktywowaniu zespołu, jednak sekcja wznowiła działalność dopiero we wrześniu 1969 roku, gdy został zatrudniony trener Ansgary Lichaczewski. MKS Czarni istniał do rozwiązania i przekazania sekcji latem 1973 roku do utworzonego szkolno-akademickiego klubu SZS-AZS Siedlce. W pierwszym roku działalności powstała sekcja piłki siatkowej mężczyzn. Drużyna siatkarzy AZS od sezonu 1969-70 uczestniczyła w rozgrywkach ligi okręgowej, zastępując w niej zespół LZS SN Siedlce.

W następnych latach drużyny siatkarek i siatkarzy studenckiego klubu uczestniczyły w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej. W latach 1975-77 drużyna bez powodzenia walczyła w barażach o wejście do II ligi. Prze pewien czas treningi piłki siatkowej kobiet prowadziła Hanna Kubiszyn.

W 1961 roku na świat w Siedlcach przyszedł Sławomir Skup. Karierę siatkarską rozpoczynał pod okiem trenera Wiktora Jagiełły, reprezentując barwy MKS-u Siedlce. Jako wyróżniający się nastolatek został wypatrzony przez Gwardię Wrocław. W barwach klubu ze stolicy Dolnego Śląska zadebiutował w ekstraklasie w sezonie 1978/-79, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski. Ma na koncie trzy mistrzostwo Polski (1980, 1981, 1982) oraz dwa wicemistrzostwa (1983, 1984). W ekstraklasie grał nieprzerwanie do spadku z ligi w sezonie 1989-90. W latach 1981–84 wystąpił w 87 spotkaniach pierwszej reprezentacji Polski, a jego największym sukcesem w karierze było wicemistrzostwo Europy w 1981 roku.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto:

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;