sobota, 13 lipca 2024r.

Cel jest jasny

Poprawić wynik z poprzedniego sezonu – taki cel będzie przyświecał rugbistom siedleckiej Pogoni w sezonie 15/16 Ekstraligi.

Poprzedni sezon siedlczanie zakończyli na piątym miejscu. Już po siedmiu jesiennych kolejkach wiadomo było, że na nic więcej Pogoniści nie mogą liczyć. Pechowa porażka z Lechią, zwycięstwo bez bonusu z Juvenią, porażka z Orkanem – to wydarzenia z pierwszej fazy sezonu, które zdecydowały o braku miejsca dla siedlczan wśród drużyn walczących o medale. Wicemistrzowie Polski w efekcie nieprzemyślanej reformy zmuszeni byli grać o miejsca 5-8. W grupie spadkowej na dobrą sprawę siedlczanie nie mieli godnego siebie rywala. Po kilku kolejkach nużących zmagań w gorszej czwórce Pogoniści zapewnili sobie utrzymanie w Ekstralidze. Sztab szkoleniowy sekcji rugby MKS starał się, aby w meczach o pietruszką ogrywać młodych zawodników i szlifować schematy gry.

Latem kadra Pogoni nie uległa rewolucji. Bez dwóch zdań największą stratą dla siedlczan będzie brak Wojciecha Piotrowicza. Kopacz w poprzednim sezonie należał do najczęściej punktujących rugbistów w całej Ekstralidze. Na jego następcę wytypowano Piotra Skałeckiego, który ostatnio występował w I-ligowych Budowlanych Lublin. Pogoń zapewniła sobie także usługi Piotra Zemły. Były zawodnik krakowskiej Juvenii najlepiej czuje się w drugiej linii młyna. Siedleckich kibiców na pewno ucieszy możliwość ponownego oglądania w barwach Pogoni Macieja Panasiuka, który ostatnio występował w Lechii Gdańsk. Do kadry włączeni zostali także najzdolniejsi juniorzy.

Najsłabszym zespołem w poprzednim sezonie okazała się Posnania Poznań, jednak nie spadła do I ligi. Wpływ na to miały finansowe problemy Juvenii. Rugbiści z Wielkopolski mieli rozegrać baraż o miejsce w ekstraklasie z Budowlanymi Lublin, ale do tego nie doszło. Włodarze klubu ze stolicy Lubelszczyzny postanowili, że chcą uzyskać awans drogą sportową, a nie przy zielonym stoliku. Wpływ na decyzję Budowlanych miały też sprawy finansowe. Tak więc jedynym beniaminkiem w przyszłym sezonie będzie Skra Warszawa. Novum w przyszłych rozgrywkach będzie zmiana nietrafionej reformy systemu rozgrywek. W pierwszej fazie każdy z każdym rozegra mecz i rewanż. Po 14 kolejkach ósemka uczestników zostanie podzielona na pół na grupę mistrzowską i spadkową. Następnie, już w rundzie wiosennej, będzie toczyła się rywalizacja o medale i uniknięcie spadku.

– Oczekujemy lepszego wyniku niż w poprzednim sezonie. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Dobrze przepracowaliśmy krótki okres przygotowawczy. Wydaje mi się, że udało nam się utrzymać siłę zespołu. Mamy jakiś ubytek, ale także pozyskaliśmy kilku zawodników. Gdyby został u nas Wojtek Piotrowicz to wtedy moglibyśmy mówić, że wzmocniliśmy kadrę. Chcielibyśmy zagrać w czwórce. System jest zmieniony. Dopiero po czternastu meczach będzie podział na czwórki, więc nie będzie niebezpieczeństwa decydowania o całości przez jeden słabszy mecz. Jeżeli wszystko będzie dobrze w kwestiach zdrowotnych to powinniśmy wejść do górnej czwórki – wyraził swoje przedsezonowe nadzieje Andrzej Kozak.

Jeśli chodzi o nadzieje i plany to cel może być tylko jeden – awans do czołowej czwórki oraz walka o medal. W zeszłym sezonie na własne życzenie pozbawiliśmy się możliwości grania o krążek, więc teraz ta sytuacja nie może się powtórzyć. Doszło do kilku roszad w składzie, w szczególności na bardzo istotnej pozycji łącznika ataku, ale wierzymy, że z obecnym składem stać nas na walkę z czołowymi zespołami w kraju. W poprzednim sezonie więcej szans gry dostawała nasza młodzież, co powinno zaprocentować w tych rozgrywkach – powiedział Adrian Chróściel.

W pierwszej kolejce nowego sezonu Pogoniści podejmą Ogniwo Sopot. Mecz zostanie rozegrany w sobotę 22 sierpnia o 12:00 na stadionie ROSRRiT.

Terminarz Ekstraligi

 
Kadra Pogoni na sezon 15/16

Formacja młyna:
I linia: Adrian Chróściel, Paweł Krasuski, Paweł Tokarski, Piotr Zemła, Paweł Zając, Paweł Krzewniak, Michał Wierzejski, Sebastian Krupa
II linia: Dawid Dybowski, Kamil Łódzki, Rafał Biernacki, Andrzej Teodorczuk, Dawid Rajewski
III linia: Marek Mirosz, Grzegorz Muszyński, Maciej Panasiuk, Norbert Kargol, Paweł Antoszczuk

Formacja ataku:
Łącznicy młyna: Jakub Bobruk, Konrad Szupłak, Adam Dudek
Łącznik ataku: Piotr Skałecki
Środkowi ataku: Tomasz Gołąb, Piotr Psuj, Michał Węzka
Skrzydłowi: Przemysław Rajewski, Mateusz Dąbrowski, Paweł Chybowski, Tomasz Biernacki
Obrońcy: Bartosz Nasiłowski, Mateusz Lament

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;