poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Dekada Pogoni w liczbach

Rok w III lidze, pięć lat w II lidze i cztery w I lidze – tak w telegraficznym skrócie wyglądała dekada Pogoni Siedlce. Czas na statystyczną część naszego podsumowania.

DWA AWANSE I SPADEK

Cztery razy w minionej dekadzie siedlczanie kończyli w górnej połowie tabeli. W pozostałych sześciu przypadkach biało-niebiescy byli bliżej spadku niż awansu. Najlepszy dorobek punktowy to sezon 2013-14, kiedy na konto Pogoni wpłynęły 62 punkty. Najbardziej ofensywną piłkę siedleccy kibice oglądali w III lidze (sezon 10-11), kiedy dziurawili siatki rywali aż 71 razy. Również wtedy defensywa dawała się najrzadziej zaskoczyć – tylko 36 razy.

Dwukrotnie siedlczanie przeżywali radość związaną z awansem. W 2011 roku z III do II ligi wschodniej oraz w 2014 – z II do I ligi. W 2018 roku czarę goryczy przelał spadek z zaplecza Ekstraklasy. Degradacja sprawiła, że połowę dekady Pogoń spędziła na trzecim szczeblu rozgrywkowym.

MYLNE WRAŻENIE

Przez wiele lat Pogoń była uznawana za drużynę własnego boiska. Statystyki pokazują jednak, że siedlczanie punktowali niemal równie często u siebie jak na wyjazdach. Siedlczanie zgarnęli prawie 51% z ogólnego dorobku punktowego. Ciut częściej za to strzelali gole na własnym boisku niż na wyjeździe – około 54% na korzyść meczów domowych.

LIGI, BARAŻE I PUCHARY

W analizowanym okresie Pogoń rozegrała 332 mecze ligowe, cztery barażowe (żadnego nie wygrała, a raz świętowała sukces) oraz 15 pucharowych. Biało-niebiescy łącznie zgarnęli 461 punktów – średnia 1,4 na mecz.

Jeżeli chodzi o Puchar Polski to Pogoń najczęściej zatrzymywała się na drugiej przeszkodzie. Tylko raz odpadła w pierwszej rundzie, i to po karnych. Bramki: 22-27 na niekorzyść Pogoni.

TRENERZY I PIŁKARZE

Pogoń miała 14 trenerów. Daniel Purzycki zasiadał na ławce w największej liczbie spotkań – równo 50. Najlepsze wyniki wykręcił jednak kto inny. Marcin Prasoł był bliski jak nikt inny rewelacyjnej średniej 2 pkt/mecz.

Aż 182 piłkarzy reprezentowało biało-niebieskie barwy w minionej dekadzie. Byli w tym gronie tacy, którzy związali się z Siedlcami na dłużej (Rafał Misztal przez pięć sezonów), ale też tacy, którzy przemknęli przez klub jak błyskawica. Przez Pogoń przewinęli się piłkarze, którzy po odejściu dalej się rozwijali i zapracowali na zagraniczne transfer – wystarczy wymienić Rafała Augustyniaka, Przemysława Płachetę oraz Konrada Wrzesińskiego.

KRÓL DEKADY

Najlepszym strzelcem Pogoni w latach 2010-20 był Jacek Kosmalski. Gro swoich trafień zebrał w III lidze łódzko-mazowieckiej. Kosmal trafił do Siedlec na finiszu kariery, ale zdołał pomóc biało-niebieskim w uzyskaniu historycznego awansu. Podium uzupełniają Adrian Dziubiński oraz Adrian Paluchowski.

W ciągu dekady gole dla Pogoni zdobywało 105 piłkarzy. Oto wykaz strzelców:

31 – Jacek Kosmalski

25 – Adrian Dziubiński

24 – Adrian Paluchowski

19 – Krystian Wójcik

16 – Adam Czerkas

15 – Kamil Walków

14 – Cezary Demianiuk

12 – Adam Mójta

10 – Maciej Firlej, Marek Kaliszewski, Grzegorz Tomasiewicz, Dariusz Zjawiński, Mateusz Żytko

9 – Tomasz Margol, Konrad Wrzesiński, Łukasz Zaniewski

8 – Dariusz Dziewulski

7 – Adam Duda, Mariusz Rybicki,

6 – Paschal Ekwueme, Rafał Komosa, Marcin Paczkowski, Przemysław Rodak

5 – Michał Bajdur, Samuelson Odunka, Jarosław Ratajczak, Andrzej Rybski, Bartosz Tarachulski, Grzegorz Wędzyński

4 – Bartosz Brodziński, Daniel Chyła, Daniel Dybiec, Dawid Dzięgielewski, Daniel Gołębiewski, Robert Kwiatkowski, Maciej Wichtowski, Bartosz Wiktoruk

3 – Eusébio Bancessi, Mateusz Bochnak, Antonio Calderón, Marcin Kozłowski II, Dominik Kun, Piotr Marciniec, Wojciech Wocial

2 – Chinonso Agu, Marcin Burkhardt, Kamil Dmowski, Aleksiej Dubina, Emmanuel Emehel, Kacper Falon, Daniel Jezierski, Bartosz Kaszubowski, Rafał Kosiec, Marcin Kozłowski I, Mariusz Kruk, Tomasz Lewandowski, Mariusz Marczak, Adam Mesjasz, Damian Mosiejko, Piotr Mroziński, Przemysław Płacheta, Dawid Polkowski, Oskar Repka, Marcin Stromecki, Mateusz Urbański,

1 – Marek Adamczyk, Rafał Augustyniak, Artur Balicki, Dominik Barciak, Krzysztof Bodziony, Wiktor Borowickij, Daniel Ciechański, Chirri, Donald Djoussé, Mariusz Dzienis, Ernest Dzięcioł, Tomasz Grochowski, Michał Grudniewski, Damian Guzek, Mohammed Eid, Rafał Jędrzejczyk, Kamil Jonkisz, Meik Karwot, Hubert Kosim, Piotr Kurbiel, Paweł Łydkowski, Paweł Marchel, Marcin Nowak, Ivan Očenáš, Michał Ogrodnik, Bartłomiej Olszewski, Adam Pazio, Kacper Skibicki, Kacper Starek, Michał Steć, Damian Świerblewski, Maciej Tataj, Hubert Tomalski, Piotr Wasikowski, Tomasz Wełna, Eryk Więdłocha, Norbert Wojtuszek, Łukasz Wójcik, Michał Wrzesiński, Rafał Zembrowski

PO CAŁEJ POLSCE

Pogoń po wydostaniu się z grupy łódzko-mazowieckiej miała okazję zwiedzić futbolową Polskę. Biało-niebiescy grali w każdym z województw, z tym, że w lubuskim tylko przy okazji meczu w Pucharze Polski. Najczęściej siedlczanom przyszło mierzyć się z drużynami z województw łódzkiego i mazowieckiego.

 

źródło: własne; foto: Michał Głódź

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;