niedziela, 10 grudnia 2023r.

Z kart historii: Siedleccy miłośnicy królewskiej gry

Pierwsze wzmianki o sekcji szachowej w siedleckim Ognisku pochodzą z końca lat 40-tych.

Siedleccy miłośnicy królewskiej gry rozgrywali mecze i organizowali turnieje towarzyskie z klubami okolicznych miast. Do czołówki siedleckich szachistów zaliczali się wówczas, m.in. Ryszard Kostrzewa, Stefan Siedlecki, Zdzisław Grochowiak, Janusz Parapura, Wanda Żółtek z d. Kaczorowska. Nie wiadomo dzisiaj kiedy sekcja szachowa w Ognisku lub Kolejarzu zaprzestała działalności. Na pewno nie w latach 50-tych, wówczas jeszcze rozgrywane były organizowane przez klub mistrzostwa miasta, zarówno wśród juniorów, jak i seniorów.

Lata 60. to czas ciągłych wędrówek. Szachiści co kilka miesięcy zmieniali miejsce spotkań. Grali m.in. w świetlicy Szkoły Podstawowej przy ul. Skulskiej, w lokalach Siedleckiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego, MZKS Start-Pogoń w  Domu Kultury przy ul. Pułaskiego i w klubie młodzieżowym „Pod Jackiem”. Ostatnia drużyna brała udział w rozgrywkach mazowieckich. Liderem szachistów był Parapura.

W 1974 roku po reaktywowaniu klubowej sekcji szachiści wrócili do Pogoni. Do wyżej wymienionego grona dołączyła grupa młodzieży, m.in. Sławomir Kurpiewski, Hieronim Grala, Jerzy Uziębło, Krzysztof Pańczyk, Adam Tokarski, Waldemar Pietrzak, Zbigniew Młynarski, Elżbieta Szomko. Spore sukcesy zawodnicy zaczęli odnosić w latach 1973-74. Indywidualne mistrzostwa Mazowsza, mistrzostwa Polski juniorów, te zawody przynosiły sukcesy. Kurpiewski w 1974 roku zdobył tytuł mistrza Mazowsza juniorów, a Pańczyk był drugi. Kurpiewski rok później wygrał mistrzostwa Mazowsza juniorów młodszych. Były sukcesy i było zainteresowanie działaczy i zarządu Pogoni. Szachiści rywalizowali z regionalną czołówką, m.in. Zniczem Pruszków, Orlętami Łuków, Tumą Płock. Sukcesem był tytuł mistrza Polski juniorów Pańczyka. Warto wspomnieć, że podczas mistrzostw świata studentów rozegrał on partię z mistrzem świata Garrim Kasparowem. Z koeli Sławomir Kurpiewski w 1986 roku został mistrzem Polski nauczycieli.

Połowa lat 80-tych to największe sukcesy w rozgrywkach drużynowych szachistów. W ty okresie kierownikiem sekcji był Bolesław Gajewski. W 1986 roku szachiści byli bliscy awansu do II ligi. Rok później mogli cieszyć się z awansu. Turniej o mistrzostwo II ligi  został rozegrany systemem „skoszarowanym”. Jednak rywale okazali się wymagający. Rankingi indywidualne rywali były wyższe średnio o 200 pkt. Niestety, szachiści spadli z II ligi i rozpoczęli rozgrywki w lidze mazowieckiej. Pogoń grała w składzie (według kolejności szachownic): Sławomir Kurpiewski, Jacek Ilczuk, Stefan Siedlecki, Ryszard Kostrzewa, Jerzy Uziębło, Janusz Rozbicki, Wanda Żółtek.

Po spadku Pogoń grała kilka lat w rozgrywkach mazowieckich, a szachiści indywidualnie w turniejach krajowych i zagranicznych. Zmiany społeczne i kłopoty finansowo-organizacyjne sprawiły, że w 1991 roku sekcja szachowa Pogoni została rozwiązana. W jej miejsce powstał założony w 1988 roku przez Józefa Kobrynia Klub Szachowy Skoczek Siedlce, który uczestniczył w rozgrywkach ligi mazowieckiej. Do klubu przyłączyli się także szachiści sekcji szachowej z RKS VIS, który działał w latach 1986-91.

Skoczek do dzisiaj szkoli szachistów i regularnie organizuje turnieje.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;