poniedziałek, 11 grudnia 2023r.

W poszukiwaniu lisów

Bieg na radioorientację jest dyscypliną mało znaną. W latach 70-tych była częścią Klubu Łączności Ligi Obrony Kraju, od początku 2001 roku znalazła się w strukturach MKS Pogoń. Lisołapy, bo tak nazywani są zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę muszą oprócz dobrej orientacji w terenie i szybkiego biegania radzić sobie z obsługą sprzętu radiotechnicznego.

Zawody odbywają się w dużych kompleksach leśnych, w ukrytych punktach schowane są nadajniki nazywane lisami, które podczas zawodów co cztery minuty przez 60 sekund nadają hasła alfabetem Morse’a. Na mecie znajduje się szósty nadajnik, który pełni rolę podobną do tej jak latarnia morska. O błąd bardzo łatwo, kiedy więc zawodnik zabłądzi zgodnie z odbieranym sygnałem może dojść do mety. W zawodach mogą brać udział zarówno młodzicy, jak i weterani. Sygnał jest odbierany na dwóch pasmach o częstotliwości 3,5 MHz i 144 UKF. Trasa ma długość od 4 do 10 km, choć rywalizacja może się odbywać na długich dystansach. Dopiero przed samym startem zawodnicy otrzymują mapy wraz z zanaczonym miejscem startu i metą. Następnie za pomocą odbiornika z anteną należy odszukać nadajniki, potwierdzić ten fakt i dotrzeć do mety.

W Siedlcach jako pierwszy radioorientacją zajmował się Władysław Michajłow, który w latach 70-tych założył przy LOK Klub Łączności SP5KHU. W styczniu 1991 r. został założony Polski Związek Radioorientacji Sportowej, który organizował mistrzostwa Polski. Siedleccy zawodnicy dosyć szybko zaczęli odnosić sukcesy w tej młodej dyscyplinie.

We wrześniu 1993 r. Agata Kulicka podczas mistrzostw Europy zdobyła brązowy medal. Był to krążek historyczny, pierwszy w startach Polaków w zawodach tej rangi, organizowanych od 1980 r. Od końca 1995 r. szkoleniem zawodników zajął się Bogdan Bala. W 1997 roku mistrzem polski został Szymon Ławecki, który zdobył również dwa brązowe medale na mistrzostwach świata na 3,5 Mhz i 144 UKF. Srebrny wywalczył wraz z Pawłem Janiakiem w punktacji drużynowej. W 199 r. kolejne medale zawodnicy siedleckiego klubu przywieźli z mistrzostw Europy, brązowe seniorka Magdalena Dura i junior Radosław Bala, a drużynowo dwa srebrne wśród juniorów i brązowy wśród seniorów.

Dotychczasowy trener biegaczy na orientację Bogdan Bala został trenerem kadry i szefem wyszkolenia Polskiego Związku Radioorientacji Sportowej.

Kłopoty finansowe sekcji sprawiły, że grupa lisołapów wraz z Bogdanem Balą w styczniu 2001 r. przeniosła się do MKS Pogoń. Zawodnicy z Siedlec stali się najsilniejszą sekcją w Polsce, a dorobek medalowy stale się powiększał. Obok Pogoni prym w tej dyscyplinie, a jest w Polsce około 60 sekcji wiodły Flota Gdynia, Azymut Siedliska, Junior Ochędzyn i Gladiator Sitaniec. W ostatnim czasie bardzo popularna stała się trzecia konkurencja biegu tzw. foxoring.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: Podlasie24.pl

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;