poniedziałek, 4 grudnia 2023r.

Zorientowani na medale

Bieg na orientację jest stosunkowo młodą dyscypliną sportową. Popularność w Polsce zaczął zdobywać dopiero w latach 60-tych. Do 1977 r. zajmowało się tą dyscypliną Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a w latach 1971-81 Zrzeszenie Sportowe Spółdzielczości Pracy Start.

Jako pierwszy pod koniec lat 70-tych podczas rajdów i zlotów turystycznych zaczął ją propagować pracownik siedleckiego PTTK Sylwester Jarosiński. Szczególnie dotyczyło to młodzieży. W 1980 r. przy Radzie Wojewódzkiej ZSPP Start powstała sekcja biegu na orientację. Pierwszymi zawodnikami byli: Agnieszka Brakoniecka, Artur Jastrzębski, Małgorzata Kopczewska oraz uczniowie SP nr 6. Dosyć szybko siedleccy zawodnicy znaleźli się w czołówce krajowej. I chociaż była to niszowa dyscyplina sportu, jednak dla siedleckich zawodników przynosząca wiele sukcesów.

Jak wyglądają zasady tej dyscypliny? Trasa wyznaczona jest w nieznanym dla zawodników miejscu, najczęściej zalesionym. Zawodnicy przed startem otrzymują mapy z zaznaczonymi punktami kontrolnymi i metą. Muszą oni ją pokonać jak najszybciej, ale jednocześnie potwierdzić obecność w punktach kontroli. Można wybrać najdogodniejszą dla siebie trasę. Wcześniej potwierdzeniem były specjalne karty, teraz obowiązuje system elektronicznej rejestracji. W biegach klasycznych obowiązuje dystans od 2,5 do 4 km, ale są również biegi sprinterskie i długodystansowe.

Drużyna Startu Siedlce została zgłoszona do drużynowych mistrzostw Polski, tzw. I i II liga. W 1985 r. Alicja Kopczewska zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Polski juniorek młodszych. Na początku 1986 r. w sekcji trenowało około 40 osób, a sekcja biegu na orientację znalazła się w strukturach Pogoni. Już w pierwszym roku startów w nowych barwach siedleccy zawodnicy zdobyli siedem medali. W MP juniorek w biegu dziennym Kopczewska zdobyła srebrny, a Iwona Roguska brązowy medal. W biegu długodystansowym podczas MP juniorek Kopczewska była trzecia. W biegu nocnym MP juniorów drugi był Tomasz Myszka, a trzeci Jacek Jagiełło. W sztafetowych mistrzostwach Polski złoto zdobyły juniorki, a seniorki uplasowały się na trzecim miejscu. Podczas drużynowych PP (I liga) Pogoń zdobyła szóste miejsce w kraju, a Kopczewska znalazła się w kadrze Polski. Od 1987 r. do trenera Jarosińskiego dołączył Bogdan Bala, a trenowani przez nich zawodnicy zdobyli na mistrzostwach Polski pięć medali. Udany był również kolejny rok. Sukcesy w OSM, mistrzostwach Polski juniorek to tylko niewielki wycinek. Z czasem sukcesów było coraz mniej, a wpływ na to miał kryzys finansowy klubu. Mimo to wyników na miarę kraju nie brakowało. W latach 1986-2000 zawodnicy zdobywali punktowane miejsca na mistrzostwach kraju oraz II i III klasę sportową nadawaną przez Związek Biegu na Orientację.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

W jakim mieście ten bieg się odbył? Bo nie jest to napisane

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;