niedziela, 10 grudnia 2023r.

Spadki i powroty siedleckich tenisistów stołowych cz. II

W drugiej części pingpongowych wspominek przybliżymy losy dyscypliny w ostatnich dekadach XX wieku.

Spadek drużyny tenisistów stołowych do II ligi nie oznaczał braku sukcesów indywidualnych. W corocznym turnieju Trybuny Mazowieckiej, od 1975 r. w skład Mazowsza wchodziło pięć nowych województw, reprezentanci Pogoni spisywali się doskonale. Jadwiga Wójcikowska, Jan Rowicki, Jan Sochacki, Andrzej Stephan, Henryk Zaręba, Dorota Mińska, Piotr Zieliński wielokrotnie zdobywali pierwsze miejsca. W latach 70-tych w Siedlcach odbywała się amatorska liga zakładów pracy w tenisie stołowym.

W sekcji, w kilku grupach, trenowało prawie 60 tenisistek i tenisistów. Prezesami siedleckiego OZTS byli: Stanisław Parzuchowski, Jan Miński, Mirosław Feruś. Od 1980 do 1982 roku kobieca drużyna grała w I lidze, a męska w II. Podczas mistrzostw Polski seniorów Adam Schneider był czwarty, a debel Sochacki – Zaręba wywalczyła piąte miejsce. Sezon 1982-83 to koniec kobiecego ping-ponga. Po spadku do II ligi sekcja została rozwiązana. Z kolei mężczyźni wygrali rozgrywki II ligi. Awans do I ligi okazał się tylko jednoroczny. W sezonie 1984-85 Siedlce były gospodarzem meczu superligi Polska – Holandia, a kibice mogli obejrzeć na żywo Leszka Kucharskiego i Andrzeja Grubbę. Przed sezonem karierę zakończył Jan Sochacki, który został trenerem pierwszego zespołu. Decyzją PZTS w każdej drużynie musiał grać jeden junior. Dzięki wzmocnieniom Pogoń po raz trzeci awansowała do I ligi. Nie na długo. W sezonie 1986-87 po turnieju barażowym o utrzymanie Pogoń przegrała trzy mecze i została zdegradowana do II ligi.

Wiosną 1988 roku tenisiści z trudem uratowali się przed spadkiem z drugiej ligi, tylko dzięki wygranym meczom barażowym. Kolejne lata, aż do 1992 r,. to pobyt w II lidze rozgrywek, a trzon zespołu stanowili: Henryk Zaręba, Jarosław Wierzchoń, Marek Kurowski i Marek Prekurat. Po zajęciu III miejsca serii B pierwszej ligi i wycofaniu się z rozgrywek Victorii Wałbrzych, PZTS podjął decyzję, że miejsce tej drużyny zajmie Pogoń Siedlce. Drużynę wzmocnili Kazach Jurij Jermołajew i Dariusz Kiełb, tym samym zapewniając jej pobyt w ekstraklasie na kolejny sezon. Pogoń po raz pierwszy wzięła też udział w europejskich rozgrywkach pucharowych, przegrywając jednak w pierwszej rundzie z TSV Maxell Sandheim. Sezon 1993-94 to kolejny spadek z ekstraklasy. Za to w Pucharze Polski Pogoń awansowała aż do finału. Tym samym zapewniła sobie grę w Pucharze Zdobywców Pucharu i wygrała z drużyną z Wielkiej Brytanii DML White Hart Launceston 4:1. W drugiej rundzie miała się zmierzyć z klubem portugalskim, ale UTTE przyznała rywalom walkower za grę nieuprawnionego zawodnika.

W styczniu 1995 r. w Siedlcach odbył się mecz superligi Polska – Austria, a we wrześniu tego roku Pogoń uczestniczyła w międzynarodowych rozgrywkach Inter Cup UTTE, w którym wzięły udział 73 drużyny z całej Europy. Przygodę zakończyła na drugiej rundzie. Wiosną 1996 r. Pogoń powróciła do ekstraklasy, ale tylko na jeden sezon. W 1998 r. odnotowali spadek do II ligi. Dzięki wycofaniu się z rozgrywek kilku drużyn po decyzji PZTS wrócili do I ligi już niebawem.

 

źródło: archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Noto dobrze że powracają może wten sposób coś osiągną jakiś sukces niech taki powrót będzie szansą pokazania się iniech wiedzą wten sposób że są dla nas ważni i ze są potrzebni naszemu miastu dobrze by było gdy by nasze miasto udzieliło im wsparcia duchowego które im się przyda

Gdzie powracają Darek? I w jaki sposób miasto może wsparcia duchowego udzielić?

Do klubu myślę że wsparcie ogólnie im się przyda na pisałem o wsparciu duchowym sugerując zeby się modlić zanich

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;