sobota, 2 marca 2024r.

Stabilizacja i nadzieja tenisistów stołowych cz. III

W nowe stulecie tenisiści Pogoni wchodzili z nadzieją i stabilizacją.

I liga i praca z młodzieżą były głównym powodem rozwoju. Organizowane były tzw. wakacje z rakietką, rozgrywki ligi zakładowej, a także turnieje drużynowe zakładów pracy. Popularnością cieszył się jesienno-wiosenny turniej dla amatorów Grand Prix Siedlec.

W sezonie 2001-02 Pogoń zagrała po raz ostatni w Ekstraklasie, zajmując wśród dziesięciu drużyn przedostatnie miejsce. Kolejne sezony nie były dla tenisistów zbyt dobre, drużyna grała w kratkę, a w sezonie 03-04 po barażach spadła do II ligi. Przełom wieków to sukcesy młodzieży podczas zawodów krajowych i międzynarodowych. Pod koniec lat 90-tych pojawiła się Agata Pastor, która przebojem wdarła się do czołówki młodziczek, a później kadetek i juniorek, zdobywając wiele medali. Osiem razy z rzędu wygrała w 50-letniej historii Turnieju Sztandaru Młodych. Podczas MP zdobywała złoty medal w deblu, kolejne medale dorzucała w następnych latach.

Do drużyny dołączyła także Katarzyna Grzybowska, która przez kilka sezonów należała do czołówki młodych zawodniczek w kraju. I chociaż seniorzy w 2004 roku spadli z I do II ligi optymizm nie opuszczał działaczy, szkoleniowców i zawodników.

Największy wpływ na rozwój tenisa stołowego w Siedlcach mieli Jan Sochacki i Sylwester Dąbrowski. Ten pierwszy związał się z klubem w 1964 r. Wygrał wtedy IX Turniej Trybuny Mazowieckiej, w latach 80-tych Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny seniorów. Przez dwadzieścia lat był podporą ligowej Pogoni, później był trenerem drużyny. Grał z Kucharskim, Grubbą, Dryszelem, a także z innymi rywalami. Szkolił młodzież i grał w turniejach weteranów.

Z kolei Dąbrowski w klubie pojawił się w 1970 roku. Jako zawodnik grał przez 10 lat. W 1972 roku wraz z Zarębą i Poświatą zdobył brązowy medal podczas drużynowych MP juniorów. Między innymi dzięki niemu Pogoń w 1979 roku awansowała do I ligi.  Był rezerwowym gdy drużyna grała w ekstraklasie. Uważany był za „łowcę talentów”, szkolił Grzybowską i Pastor.

W 2004 roku Pogoń grała w II lidze, a w jej składzie znajdowali się: Jakub Sagan, Marek Kurowski, Bartosz Kiciak, Hubert Byszewski, Łukasz Zaręba i Kamil Tomaszuk. Pod wodzą Sagana tenisiści stołowi MKS przebili się do I ligi w 2013 roku. Ten poziom gościł w Siedlcach przez sześć lat. Raz nawet udało się przebić do barażów o Ekstraklasę, jednak Pogoń Lębork była górą. Od 2019 roku MKS Pogoń skupia się na pracy z młodzieżą.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto:

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Stabilizację formy i nadzieję trzeba mieć bo to się przydaje

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;