sobota, 9 grudnia 2023r.

Od Ogniska przez Kolejarza i Podlasie do Pogoni cz. I

Kiedy powstał Miejski Klub Sportowy Pogoń Siedlce? Na to pytanie odpowiedzi szukali historycy i siedleccy regionaliści. Odwołali się oni do meczu, który w sierpniu lub wrześniu 1944 roku został rozegrany na boisku przy ul. Prusa z drużyną warszawskiej Pragi.

Wśród nich byli działacze piłkarscy siedleckiego węzła kolejowego i zawodnicy z lat 30-tych, m.in. bracia Jan i Wacław Lewocki, Henryk Mazur, Mieczysław Borkowski, Jerzy Górzyński, Zenon Gwodziński. To oni postanowili założyć przy Związku Zawodowym Kolejarzy Klub Sportowy Ognisko. Wówczas w kraju klubów tak nazywanych powstawało bardzo wiele. Pierwszym prezesem został wybrany Borkowski, chociaż niektóre źródła twierdzą, że był nim Wacław Wysocki, sekretarzem został Zygmunt Bittner. Rok później prezesem został Marian Gniwek, pracownik PKP.

Najważniejszym celem jaki postawili przed sobą działacze i zarząd klubu była odbudowa zniszczonego stadionu przy ul. Wojskowej. Na przełomie 1945 i 1946 roku powołano Społeczny Komitet  Odbudowy Stadionu, na którego czele stanął Bittner. Już wkrótce odnowiono murawę, a także wokół stadionu zbudowano bieżnię i korty tenisowe. Za biuro, szatnię i magazyn służył przeniesiony z Platerowa budynek w którym mieścił się dworzec kolejowy.

W 1947 roku stadion zyskał ogrodzenie, a 10 czerwca 1950 r. oddano do użytku tor żużlowy (notabene jeden z najlepszych w kraju). W klubie rozwijały się także sekcje, na przełomie 1945-46 działalność rozpoczęła sekcja tenisa stołowego, a później tenisa ziemnego i żużla. Po kilku latach powstały także sekcja szachowa, pływacka i lekkiej atletyki.

W drugiej połowie 1950 roku KS Ognisko został przekształcony w ZKK Kolejarz. Drużyna piłkarska, która rozpoczęła grę w A klasie jako Ognisko, jesienią grała o awans do II ligi pod nazwą Kolejarz. Koniec 1952 r. to czas tworzenia w Polsce branżowych federacji sportowych m.in. Zrzeszeń Sportowych Spółdzielczości Pracy „Start”. Działacze siedleccy, którzy byli związani ze spółdzielczością założyli w Siedlcach KS Podlasie. Jego prezesem został Stanisław Iżykiewicz. Sekcje piłki nożnej, kolarstwa i hokeja, dzięki wsparciu finansowemu z ZSSP Start rozwijało się bardzo dynamicznie, co było przyczyną zmian, a większość zawodników Kolejarza przechodziło do Podlasia.

Rok 1956 to czas odwilży i zmian w kraju. Takowe nastąpiły i w Siedlcach, a Kolejarz przekształcił się w Pogoń, a piłkarze wiosną 1957 r. występowali w rozgrywkach pod nowym szyldem. Dlaczego ta, a nie inna nazwa? Wytłumaczenie jest proste, herbem Siedlec była Pogoń, pochodząca od Pogoni Litewskiej, herbu rodu Czartoryskich, którzy od XVII wieku byli właścicielami dóbr siedleckich.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Ztego co zrozumiałem to była bardzo ciekawa Hhistoria powstania naszego KLUBU

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;