sobota, 9 grudnia 2023r.

Od Ogniska przez Kolejarza i Podlasie do Pogoni cz. III

Kłopoty finansowe Pogoni zaczęły się w połowie lat osiemdziesiątych.

Duże zakłady zaczęły wycofywać się ze sponsorowania klubu. W styczniu 1988 rroku zlikwidowana została sekcja hokejowa. 29 lutego 1990 rroku zarząd podjął drastyczne decyzje. W klubie zostały tylko dwie sekcje: piłki nożnej i tenisa stołowego, a inne przekazano do Wojewódzkiej Federacji Sportu. W sierpniu 1992 r. decyzją rady miasta zlikwidowany został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Klub administrował stadionami przy Wojskowej i Prusa oraz halą i lodowiskiem przy Prusa. Z kolei miasto zostało sponsorem, który co kilka lat zawierał z klubem umowy na organizację zajęć sportowych dla młodzieży i zarządzanie obiektami. Została także zmieniona nazwa z Międzyzakładowego Klubu Sportowego Pogoń na Miejski Klub Sportowy Pogoń. Prezesem został wiceprezydent miasta Stanisław Mrówczyński, a władze czekały przenosiny z budynku przy ul. Wojskowej do hali przy ul. Prusa. W 1992 r. z RKS Vis została przejęta sekcja rugby i utworzona sekcja piłki siatkowej. 5 listopada 1994 r. zlikwidowano sekcję siatkówki, a utworzono sekcje lekkiej atletyki, tenisa ziemnego i reaktywowano biegi na orientację. Później dołączyli trenujący wcześniej w Klubie Łączności SP5KHU LOK biegacze na radioorientację. Jan Dołęga w 2003 roku reaktywował sekcję brydża sportowego. Z kolei Pogoń w latach 90-tych spadła z III do IV ligi, a tenisiści stołowi z ekstraklasy.

W 1996 r. z inicjatywy prezydenta Henryka Guta stadion przy ul. Prusa został zamieniony na obiekt lekkoatletyczny, a bieżnia, skocznie i rzutnie otrzymały sztuczną nawierzchnię typu Mondo. Jesienią z powodu skorodowanej instalacji do zamrażania tafli zamknięto sztuczne lodowisko Torpark. W styczniu 1999 r. nad kortami tenisa ziemnego pojawił się balon pneumatyczny, dzięki temu zajęcia i treningi od jesieni do wiosny odbywały się pod dachem.

1 sierpnia 2008 roku z MKS wydzielono Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce. Prezesem klubu został Waldemar Cieciera.

Warto w tym miejscu wymienić po kolei sterników klubu, którzy pełnili funkcję prezesa klubu w latach 1944-2008: Mieczysław Borkowski, Wacław Wysocki, Marian Gniwek, Tadeusz Rutkowski, Czesław Czarnocki (KS Ogniwo, ZKK Kolejarz). Od 1950 do 1957 roku: Stanisław Izykiewicz i Stanisław Zemło (KS Podlasie). Od 1956-57 (KS Pogoń), 1957-92 (MZKS Pogoń – fuzja KS Pogoń i KS Podlasie): Leon Kurzawczyk, Jan Michalak, Józef Bujalski, Jan Karaś, Witold Harasim, Ryszard Szczepanik, Witold Przychoda, Henryk Zbieć, Ryszard Moczybroda, Janusz Grotowski, Stanisław Mrówczyński, Waldemar Durakiewicz, Henryk Gut, Artur Ryczowolski, Jan Osiej, Andrzej Chudawski, Grzegorz Pliszka.

Prezesi MKP Pogoń: Waldemar Cieciera, Jacek Kozaczyński, Andrzej Materski, Michał Chromiński, Rafał Maletka, Łukasz Jarkowski.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

To dużo było osób w zarządzie pogoni SIEDLCE

W artykule wymienieni są tylko Prezesi, a w Zarządach było jeszcze wielu działaczy, których warto byłoby wymienić w następnym artykule!

Last edited 1 miesiąc temu by Zdzisław

Tylko ciekawe kiedy ukaże się nastepny artykuł

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;