poniedziałek, 4 marca 2024r.

Kolarstwo i sporty motocyklowe, które rozwinęły się w II Rzeczpospolitej

W okresie II RP dużą popularnością i zainteresowaniem w Siedlcach cieszyło się kolarstwo. Tuż po zakończeniu I wojny światowej działalność wznowiło Siedleckie Towarzystwo Cyklistów, a które liczyło 50 kolarzy.

W 1927 roku STC przekształciło się w Siedleckie Towarzystwo Kolarskie. Prezesem został Julian Szczygielski, wiceprezesem Jan Skup, sekretarzem Matuszkiewicz, kapitanem wyścigów Tomasz Jastrzębski, kapitanem turystycznym Aleksander Welker, a gospodarzem Wacław Eichler. Specjalizacją kolarzy były wyścigi długodystansowe, w 1928 roku Tadeusz Kowalski i Władysław Koch przejechali w czterech etapach trasę 1036 km, która wiodła z Siedlec do Gdyni i z powrotem. Na szosie brzeskiej i mordzkiej organizowane były Mistrzostwa Okręgu Lubelskiego, w 1932 r. mistrzem okręgu został A. Chwedoruk.

Z kolei w Siedlcach regularnie odbywały się mistrzostwa miasta i Okrężny Bieg Podlaski. W 1934 r. o Puchar PCK na trasie miejskiej 30 km wygrał Czukanowski przed Konstantym Chwedorukiem i Albergiem. Jednak największy sukces stał się udziałem w 1933 r. K. Chwedoruka, który zakończył II wyścig Dookoła Polski na dziewiątym miejscu. Tour de Pologne liczył osiem etapów, a do przejechania było 1741 km. STK każdego roku wydawało kalendarz sportowy, co było doskonałą okazją do promocji dyscypliny.

W 1936 roku STK zostało zlikwidowane, a członkowie przenieśli się do Klubu Sportowego Związku Strzeleckiego. Kierownikiem sekcji kolarskiej został były zawodnik Seweryn Okniński. W 1936 roku cykliści wzięli udział w Sztafetowym Biegu Kolarskim Związku Strzeleckiego dookoła województw poleskiego i lubelskiego. Trasa o długości 865 km wiodła przez Siedlce, a jechało dwadzieścia 7-osobowych patroli strzeleckich. W Siedlcach w 1937 roku odbył się wyścig na zasilenie Funduszu Obrony Narodowej Państwa na dystansie 100 km, a wygrał Stefan Lis.

Przejdźmy do motoryzacji i sportów motorowych w tym okresie. Zasługi w tym względzie ma Klub Motocyklowy „Gryf” Siedlce. W marcu 1930 roku przy Siedleckim Towarzystwie Kolarskim powstała sekcja motocyklowa, która zorganizowała osiem wycieczek. 14 września 1930 roku sekcja została przekształcona w samodzielny KM „Gryf”, a wśród założycieli znaleźli się Aleksander Chrupek, Józef Darłak, Zygmunt Witaszczyk, Jędrzej Krauze, Julian Szczygielski, Zbigniew Raczyński. Siedzibą klubu był lokal przy ul. Sienkiewicza 33. W 1932 roku w II Zjeździe Gwiaździstym w Siedlcach brało udział 50 maszyn z sześciu klubów. W 1934 roku urządzono regionalny zlot w Białowieży, a brali w nim udział m.in. motocykliści z Wilna i Warszawy.

Na początku 1935 r. KM „Gryf” został zlikwidowany, a 14 lutego w ramach oddziału Związku Strzeleckiego powołano sekcję motocyklistów, będącą jak powiedział starosta siedlecki „w związku luźnym do Związku Strzeleckiego”.

8 lipca 1936 roku drużyna KS ZS zwyciężyła w Biegu Motocyklowym „Szlakiem Kadrówki” Kraków-Kielce. W zawodach brały udział 32 drużyny 3-osobowe z całego kraju. W siedleckim zespole wystąpili: Zenon Wachowicz, L. Stencel i J. Stencel.

 

źródło: własne / archwium Sławomira Kindziuka; foto: Muzeum Sportu i Turystyki

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

W tamtym okresie kolarstwo bardzo dobrze się rozwijało

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;