poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Powojenne losy obiektów sportowych cz. V

Rozbudowa bazy sportowej przez siedlecki samorząd i kluby nastąpiła po kilku latach stagnacji. Od 1994 do 1996 roku przeprowadzono remont murawy stadionu przy ul. Wojskowej oraz modernizację stadionu lekkoatletycznego i hali sportowej przy ul. Prusa. Pojawiła się sztuczna nawierzchnia tzw. tartan, a na trybunach zamiast drewnianych ławek zamontowano plastikowe krzesełka. Pieniądze uzyskano na ten cel z budżetu miasta, UKFiT, PZLA i innych dotacji.

Jesienią 1998 roku tuż przed likwidacją województwa siedleckiego MKS Pogoń trzymał 200 tys. zł na zakup balonu z włókien sztucznych, który przykrył korty tenisowe znajdujące się przy stadionie. Dzięki jego zamontowaniu w 1999 roku możliwe były treningi szkolenia tenisistów w okresie jesienno-zimowym. Wichury i ulewy znacznie nadwyrężyły konstrukcję i poszycie balonu, którego w 2005 roku nie udało się naprawić.

5 marca 1996 roku po 21 latach definitywnie zamknięte zostało sztuczne lodowisko „Torpark”, a w następnych latach na jego płycie urządzano naturalną ślizgawkę. Spowodowane to było obawą o wyciek ze skorodowanej instalacji amoniaku, substancji służącej do zamrażania tafli. Zimą 2007-08 miasto zakupiło sztuczną ślizgawkę o powierzchni 900 m², która została uruchomiona na dawnej płycie lodowiska. W kolejnym roku, w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców rozłożono lodowisko dwa razy większe, na którym mogło się ślizgać prawie 500 osób. W związku z tym postanowiono przystąpić do budowy krytego lodowiska. W listopadzie 2010 roku zakończyła się modernizacja i powstała sztuczna tafla o wymiarach 40×70 m, otoczona bandami i trybunami na 500 miejsc, kasy, budynek socjalny, szatnie i wypożyczalnia sprzętu. Według szacunków dziennie z obiektu korzystało około tysiąca osób.

Latem 2010 roku przystosowano płytę piłkarską i trybuny stadionu przy ul. Prusa do rozgrywania meczów III ligi, co było koniecznością w związku z likwidacją stadionu przy ul. Wojskowej. 4 maja 2011 roku między stadionem i halą wybudowano skateplazę dla miłośników deskorolek, rolek i rowerów BMX. W 2012 roku pojawiła się koncepcja wybudowania sześciu pól do minigolfa o powierzchni 980 m kw., niestety, inwestycja została przesunięta na następne lata.

W 1994 roku Siedlecki Klub Strzelectwa Sportowego „Dragon” z własnych funduszy i sponsorów zakupił halę po Spółdzielni Pracy „Miś” przy ul. Sokołowskiej w której urządzono działający przez cały rok Zespół Strzelnic Sportowych, klubowy obiekt o powierzchni 1400 m². Znalazły się tam strzelnice do strzelania z odległości 10, 25 i 50 m. Obiekt był udostępniany szkołom, zakładom pracy i organizacjom.

W 1997 roku przy WLKS powołano Ośrodek Szkolenia Olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów kobiet. Dlatego też klub przystąpił do budowy obok siłowni nowej hali. 28 listopada 1998 roku powstał nowoczesny obiekt z dwiema salami, które pomieściły 12 pomostów ciężarowych. 14 sierpnia 2012 roku do użytku został oddany trzypoziomowy budynek z halą główną o wymiarach 19×30 m. Kolejny obiekt WLKS-u kosztował 5,8 mln zł, pieniądze pochodziły z MSiT, miasta starostwa i budżetu WLKS, a budowa trwała 21 miesięcy.

Jesienią 2007 r. zaczęły się przygotowania do budowy na siedleckich błoniach stadionu i aquaparku.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Czyli ten remont trwał 2 lata oile dobrze wyczytałem bo tak to zostałookreślone

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;