piątek, 3 maja 2024r.

WLKS – klub z wieloma osiągnięciami cz. II

Przez lata jedną z wiodących dyscyplin uprawianych w WLKS było podnoszenie ciężarów kobiet.

Po utworzeniu przy klubie Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego znalazło się w nim kilkanaście utalentowanych zawodniczek z całego kraju. Uprawiały one sport, kontynuując naukę w ZSR lub innych szkołach średnich. Wśród nich były: Agata Wróbel, Aleksandra Klejnowska i Dominika Misterska, które były później medalistkami IO, MŚ i ME, stając się później zawodniczkami WLKS. W 2001 roku Klejnowska zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal na MŚ seniorek. Był to jednocześnie pierwszy złoty medal w historii klubu i siedleckiego sportu w olimpijskiej dyscyplinie. Poza tym do europejskiej czołówki sztangistek należały: Agnieszka Soćko, Marta Kleszczyńska i Malwina Rowińska. W latach 2005-10 siedlecki zespół wygrywał Drużynowy Puchar Polski i Drużynowe Mistrzostwa Polski. Najwybitniejszą sztangistką klubu była Klejnowska, która trzykrotnie startowała na Igrzyskach Olimpijskich, zajmując raz piąte i raz siódme miejsce.
Po zmianie w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów stanowisko trenera kadry kobiet stracił Ryszard Soćko. W latach 1994-2012 jego podopieczne na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwa Świata i Europy zdobyły łącznie 103 medale.

Sukcesy w sekcji lekkoatletycznej WLKS zaczęły odnosić seniorki, a także seniorzy. Do kadry chodziarzy na igrzyska bliski zakwalifikowania był Janusz Goławski, w krajowej czołówce dyskobolek znajdowała się Marzena Wysocka. W 1994 roku do WLKS trafiła dyskobolka Renata Katewicz, która stała się pierwszą w dziejach siedleckiego sportu, która startowała na IO w Atlancie. Na początku dekady objawił się talent Lidii Chojeckiej, której trenerem był Janusz Maciejewski, pracujący w sekcji od 1988 roku.

W 1994 roku Chojecka była siódma na MŚ juniorek w biegu na 1500 m, by rok później zostać mistrzynią Europy do lat 19 właśnie na tym dystansie. Kolejne lata to już ciągłe reprezentowanie kraju na imprezach światowych i europejskich w biegach na średnich dystansach. W 2000 roku podczas IO w Sydney była piąta na 1500 m, a następnie zmieniła barwy klubowe przechodząc do MKS Pogoń. Startując w barwach WLKS podczas imprez różnej rangi zdobyła 36 medali, w tym siedem na MŚ, ME i Uniwersjadzie oraz ustanowiła 24 rekordy Polski w różnych kategoriach wiekowych. Chojecka stała się najlepszą lekkoatletką w historii klubu i miasta.

W 1999 roku podczas MŚ kadetek do lat 17 dwa medale w sztafetach zdobyła sprinterka Dorota Wojtczak. Po 2000 roku sekcja lekkoatletyczna w WLKS ponownie skupiła się na szkoleniu młodzieży. Co nie oznacza, że wychowankowie klubu nie zdobywali medali na MP juniorów, kadetów i młodzików. Na MŚ do lat 19 i 23 startowali skoczkowie wzwyż Grzegorz Bałkowiec, Łukasz Prokopczuk, Jarosław Rutkowski oraz siedmioboistka Paulina Siwek.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: Getty Images

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Domyślam się Też że ten klub sportowy nie tylko ma swoje osiągięcia ale również i tradycje

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;