KPS Jadar Siedlce zostaje w I lidze!

Nie było niespodzianki w fazie play-out. Tak jak przewidywano konfrontacja KPS z Energetykiem Jaworzno skończyła się po trzech meczach zwycięskich dla siedlczan. Sobotni pojedynek rozstrzygnął się dopiero w tie-breaku, ale to nasi siatkarze mogli unieść ręce w geście triumfu. Tym samym KPS utrzymał się na zapleczu PlusLigi, a rywale z Jaworzna następny sezon spędzą w niższej klasie rozgrywkowej.

Po dwóch zwycięstwach na domowym parkiecie siedlecki klub jechał do Jaworzna pewny swego. Rywale nie zamierzali jednak składać broni i do sobotniego spotkania przystąpili bardzo zmobilizowani. Już początek pierwszego seta zapowiadał wyrównaną rywalizację. Pierwsze punkty padły łupem gospodarzy, ale trzy kolejne bloki kapitana siedleckiej drużyny Witolda Chwastyniaka oraz Dawida Bułkowskiego dały prowadzenie KPS. Walka toczyła się jednak punkt za punkt i żadna z drużyn nie dała rady odskoczyć rywalom więcej niż na dwa „oczka”. W końcówce lepiej zagrali przyjezdni i wygrali na przewagi 27:25.

W drugiej partii siatkarze KPS poszli za ciosem i objęli prowadzenie 6:2. Drużyna gospodarzy pokazała jednak energetyczną grę i szybko wyrównała stan rywalizacji, a nawet zaczęła „odskakiwać” siedleckiej ekipie (15:10). Po czasie dla Macieja Nowaka jego podopieczni zaczęli powoli odrabiać straty (17:13, 18:16), ale skuteczna gra miejscowych pozwoliła im wyrównać stan meczu. Set dla Jaworzna 25:23.

Kolejna odsłona tego spotkania była nie mniej zacięta. Początkowo niewielką przewagę utrzymywał KPS (5:3, 10:7, 12:10), jednak od stanu 13:13 zaczął powtarzać się scenariusz z pierwszego seta. Walka punkt za punkt ponownie doprowadziła do wyrównanej końcówki, z której zwycięsko wyszli gospodarze (25:23) i tym samym objęli prowadzenie w całym spotkaniu 2:1.

Podrażniona ambicja podopiecznych trenera Nowaka dała upust w czwartym secie. Od stanu 3:3 KPS zdobył osiem kolejnych „oczek” i spokojnie kontrolował wynik tej partii (12:4, 15:6, 19:9, 21:12). Zwycięstwo różnicą 10 punktów podniosło również morale siedleckiej drużyny przed decydującą częścią meczu.

Tie-break rozpoczął się od ponownej walki punkt za punkt. Od stanu 6:6 trzy bardzo dobre zagrywki Jakuba Buckiego pozwoliły objąć prowadzenie siatkarzom KPS, jednak Energetyk ponownie doprowadził do remisu (9:9). Końcówka należała już zdecydowanie do ekipy z Siedlec, która wygrała piąty set 11:15 i cały mecz 2:3.

Zatem sezon 2012/2013 dobiegł końca. KPS odniósł w play-outach trzy planowane, lecz nie łatwe, zwycięstwa. Energetyk Jaworzno, mimo licznych problemów, był wymagającym rywalem i aż dwa razy dał się pokonać dopiero po tie-breaku. Miejsce w I lidze zachowała jednak drużyna z Siedlec i to ona w sezonie 2013/2014 trzeci rok z rzędu będzie walczyć na bezpośrednim zapleczu PlusLigi siatkarzy.

13.04.13, 17:00 – Jaworzno
I liga (3 mecz fazy play-out): MCKiS Energetyk Jaworzno – KPS Jadar Siedlce 2:3 (25:27, 25:23, 25:23, 15:25, 11:15)
KPS: 2. Witold Chwastyniak, 3. Dawid Bułkowski, 7. Maciej Gorzkiewicz, 12. Kamil Długosz, 14. Jakub Bucki, 17. Mateusz Jasiński i 13. Damian Kaniowski (libero) oraz 8. Tomasz Kowalski, 10. Jakub Kowalczyk

Stan rywalizacji: 3-0 dla KPS Jadar Siedlce. KPS utrzymał się w I lidze, Energetyk spadł do II ligi.

Autor: Paulina Soćko